• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stettiner Oderwerke

  Przeczytaj także...
  Niemieckie okręty podwodne – (niem.: U-Boot) niemiecka flota podwodna. W języku niemieckim słowo U-Boot (Unterseeboot) oznacza każdy okręt podwodny, niezależnie od jego przynależności państwowej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Upadłość (potocznie bankructwo, plajta) – procedura wszczynana w razie niewypłacalności dłużnika, polegająca głównie na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich jego wierzycieli. Upadłość to tzw. egzekucja uniwersalna prowadzona na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika, ze wszystkich składników jego majątku jednocześnie. Tym właśnie upadłość różni się od egzekucji syngularnej prowadzonej przez niektórych tylko wierzycieli i tylko z poszczególnych składników majątku dłużnika. Trzecim w systematyce rodzajem egzekucji sądowej (wprowadzonym do procedury cywilnej w 2005 roku) jest egzekucja generalna w trybie art. 1064 i nast. kpc, tj. egzekucja przez zarząd przymusowy. Egzekucja generalna lokuje się niejako pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi trybami egzekucji i posiada pewne cechy każdej z nich, i tak np. egzekucja generalna obejmuje skutkami zajęcia wszystkie składniki majątku dłużnika tak jak w przypadku egzekucji uniwersalnej, lecz jest prowadzona nie na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika, a jedynie na rzecz poszczególnych wierzycieli egzekwujących, tj. posiadających tytuł wykonawczy, czyli analogicznie jak w przypadku egzekucji syngularnej.

  Stettiner Oderwerke AGniemiecka stocznia istniejąca do zakończenia II wojny światowej w Szczecinie na Grabowie.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1854 roku założono przedsiębiorstwo prywatne Möller & Holberg (od nazwisk konstruktorów-założycieli), w 1872 roku przekształcone w spółkę akcyjną Stettiner Maschinenbau-Anstalt und Schiffsbauwerft AG. 25 sierpnia 1894 roku połączone zostało ze stocznią Aaron & Gollnow i nosiło nazwę Stettiner Oderwerke Maschinenfabrik und Schiffsbauwerft AG. Firma ta upadła w 1901 roku, a 28 stycznia 1903 roku powstała nowa spółka pod nazwą Stettiner Oderwerke AG für Schiff- und Maschinenbau.

  Albert Emil Nüscke (ur. 6 października 1817 w Szczecinie, zm. 24 września 1891 w Grabowie) – niemiecki mistrz budowy statków, potomek starego rodu Nüscke, od połowy XVII wieku zawodowo związanego z tym rzemiosłem, w drugiej połowie XIX w. właściciel stoczni w Grabowie (należącej później do Nüscke & Co. AG).SS Stettin (tłum. pol.: SS Szczecin) – lodołamacz parowy (obec. statek-muzeum), był budowany od 31 sierpnia 1932 do 16 listopada 1933 (chrzest 7 września 1933) w stoczni Stettiner Oderwerke (obecnie teren Stoczni Szczecińskiej). Był też statkiem flagowym floty lodołamaczy Szczecińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w skład której wchodziły także statki: Preußen, Pommern, Berlin i Swinemünde.

  W 1933 roku w Oderwerke zwodowano lodołamacz SS „Stettin”. Podczas II wojny światowej zbudowała dla Kriegsmarine dwa U-Booty typu VIIC: U-821 i U-822; budowa dwóch kolejnych (U-823 i U-824) została przerwana.

  W wyniku działań wojennych została kompletnie zniszczona, a po odbudowie została włączona do Stoczni Szczecińskiej. Przedsiębiorstwo Oderwerke zostało przeniesione w 1949 roku do Lubeki, a w 1950 roku do Kolonii. W 1961 roku ogłosiło bankructwo i zostało zamknięte.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Albert Emil Nüscke i Nüscke & Co. AG
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pomorze..., 2000, s. 162.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pomorze Zachodnie w tysiącleciu : praca zbiorowa / pod red. Pawła Bartnika i Kazimierza Kozłowskiego ; Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Urząd Miejski w Szczecinie.. Szczecin: Wydawnictwo Archiwum Państwowego "Dokument" w Szczecinie, 2000, s. 159. ISBN 83-86992-75-1. (pol.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia Stettiner Oderwerke (1) i (2)
 • Typ VII – seria kilku typów niemieckich okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej. Największa seria okrętów, zbudowana kiedykolwiek na świecie, ok. 700 jednostek. Główna siła bojowa niemieckiej U-Bootwaffe.Kriegsmarine (die Kriegsmarine, rodzaj żeński; niem. tłum. Kriegs - wojenna i Marine - marynarka) - marynarka wojenna III Rzeszy Niemieckiej, część sił zbrojnych Niemiec istniejąca w latach 1935-1945 w ramach Wehrmachtu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego – polska stocznia, utworzona w Szczecinie po II wojnie światowej na terenie byłych stoczni niemieckich AG Vulcan Stettin i Stettiner Oderwerke, zniszczonych w czasie alianckich nalotów oraz demontażu części wyposażenia przez wycofujących się Niemców oraz przez Armię Czerwoną, zarządzającą miastem do 5 lipca 1945 roku. Do roku 1950 działała pod centralnym zarządem Zjednoczonych Stoczni Polskich (zjednoczenie branżowe), jako oddział Stocznia Szczecińska, a w następnych latach, do roku 1990, jako odrębne przedsiębiorstwo państwowe, któremu w roku 1959 nadano imię Adolfa Warskiego. W roku 1990 została przekształcona w spółkę akcyjną (od 2002 – Stocznia Szczecińska Nowa SA).
  U-822 – niemiecki okręt podwodny (U-Boot) typu VII C z okresu II wojny światowej. Okręt, jeden z dwóch zbudowanych w szczecińskiej stoczni Oderwerke AG, wszedł do służby w 1944 roku. Jedynym dowódcą był Oblt. Josef Elsinghorst.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.