• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stepnica - gmina



  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Modrzewie (do 1945 Gründhorst) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.
  Warunki przyrodnicze[ | edytuj kod]
  Gmina Stepnica (część zachodnia, widok w kierunku północno-wschodnim z Roztoki Odrzańskej) od prawej Świętowice, Zatoka na Palach, Kopice

  Wschodnie wybrzeże na którym położona jest gmina, sąsiaduje z wyjątkowo płytkimi wodami (w Czarnocinie do 4,5 km woda ma jedynie ok. 1 m głębokości). Południowo-zachodnie wybrzeża gminy to fragment Roztoki Odrzańskiej. Są to niskie wybrzeża torfowiskowe, sąsiadujące z obszarami bagiennymi, objętymi ochroną przez florystyczne i faunistyczne rezerwaty przyrody. Znajdują się tam torfowiska niskie i lasy bagienne – olsy i łęgi. Występuje tam wiele rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, roślinności szuwarowej i torfowiskowej oraz innych przedstawicieli zwierząt i roślin. W zachodniej części gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Białodrzew Kopicki, Czarnocin oraz Wilcze Uroczysko. Tereny wybrzeży zalewu i Roztoki Odrzańskiej objęte są ochroną przez Europejską Unię Ochrony Wybrzeża. Wschodnia część gminy to Równina Goleniowska oraz bory sosnowe i lasy mieszane Puszczy Goleniowskiej, są to w większości lasy wykorzystywane gospodarczo, jednak ich krajobrazy i przyroda przyciągają turystów. Istnieją również nieco głębiej położone i słabiej poznane partie puszczy, w których kryją się leśne jeziorka. Główną rzeką w gminie jest Gowienica dostępna dla kajaków, płynąca przez Widzieńsko, wijąca się przez puszczę i wpadająca do Zatoki Stepnickiej w Stepniczce. Większość zachodniej części gminy stanowią tereny podmokłe. W podstepnickim Świbinie znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej i ścieżka dydaktyczna, pokazująca życie mieszkańców puszczy. Lasy w gminie podlegają pod Nadleśnictwo Goleniów.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Gmina Stepnica (część zachodnia, widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej) od lewej Gąsierzyno, a w tle Góra Zielonczyn

  Atrakcyjność turystyczna gminy Stepnica wynika przede wszystkim z położenia nad wodą. W Stepnicy znajduje się duża strzeżona plaża z zapleczem gastronomicznym i dobra baza noclegowa (kemping, tawerna, gospodarstwa agroturystyczne). Do ważnych punktów należy również przystań jachtowa. Niewątpliwą atrakcją turystyczną są zabytki wsi: kościół klasycystyczny i ryglowa tawerna. Stepnica musi jednak stawiać na turystów pragnących dobrze wypocząć nad wodą. W innych miejscowościach (Piaski Małe, Gąsierzyno, Kopice) także znajdują się plaże. W Gąsierzynie znajduje się hotel „Mustang”, zaś kilka wsi w tym rejonie gminy posiada stadniny koni, sprzyjające rozwojowi turystyki konnej. Drugim dużym ośrodkiem turystycznym jest Czarnocin, z dobrą bazą noclegową (ok. 150 miejsc). Znajdujące się tutaj Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” i Ośrodek „Gumiś” stawiają na obozy sportowe i wypoczynek. Czarnocin zachęca również piękną plażą i płytkimi wodami zalewu, zachęcającymi do uprawiania windsurfingu. Ważnym atutem gminy jest również Gowienica, szlak kajakowy i dobre miejsce do wędkowania. W Widzieńsku nad tą rzeką znajduje się plaża i miejsca biwakowe. W tej samej wsi znajduje się również ośrodek wypoczynkowy Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wędkarzy przyciągają do gminy również liczne kanały (Budzień, Czarnocin). Atrakcjyjne są również tereny Puszczy Goleniowskiej, stanowiące doskonałe miejsce dla myśliwych, zbieraczy grzybów i jagód. Cały teren gminy może zaciekawić turystów pieszych i rowerowych, jak również miłośników dzikiej przyrody.

  Żarnowo (także Żarnowo Szczecińskie, do 1945 niem. Alt Sarnow) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, druga co do wielkości w gminie Stepnica, położona na skraju Doliny Dolnej Odry, podmokłej i porośniętej łąkami oraz Równiny Goleniowskiej, porośniętej Puszczą Goleniowską, przy drodze łączącej Stepnicę z Wolinem, ok. 10 km na północ od Stepnicy.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Położenie nad Zalewem Szczecińskim sprzyja rozwojowi gospodarki wodnej. W Stepnicy znajduje się port rybacki i przeładunkowy o znaczeniu lokalnym. Wieś nie posiada dużego przemysłu rybnego, przez co nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Gmina Stepnica nie jest gminą przemysłową. Największe zakłady znajdują się w Stepnicy i jest to tartak należący do szwedzkiej grupy Sweedwood Poland. W Bogusławiu znajduje się zakład przemysłu paszowego, należący do firmy Andreas. Pozostała część wsi nastawiona jest na rolnictwo i gospodarkę leśną.

  Rezerwat przyrody "Białodrzew Kopicki" - wodny, o powierzchni 10,5 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, 0,3 km na zachód od Kopic, na brzegu i wodach przybrzeżnych Zalewu Szczecińskiego.Czarnocin (hist. Ceretin, do 1945 niem. Zartenthin) – osada sołecka położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica. Miejscowość o charakterze turystycznym, nad Zalewem Szczecińskim na Równinie Goleniowskiej (tereny łąkowo-leśne, podmokłe), ostatnia wieś przy drodze prowadzącej ze Stepnicy przez Gąsierzyno i Kopice.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rezerwat przyrody "Czarnocin" - torfowiskowy, o powierzchni 419,38 ha, utworzony 21 maja 1974, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, nad Zalewem Szczecińskim, 2 km na północny wschód od Czarnocina.
  Budzień (do 1945 niem. Schutzendorf) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Pobrzeże Szczecińskie (313.2-3) – jednostka geomorfologiczna w północno-zachodniej Polsce. Zajmuje terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej. W granicach Polski zajmuje około 8 tys. km² i jest dosyć zróżnicowane krajobrazowo. Ważniejsze miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Świnoujście, Police, Goleniów, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kamień Pomorski, Nowogard, Trzebiatów, Wolin.
  Gmina Międzyzdroje – gmina miejsko-wiejska położona jest w woj. zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Międzyzdroje. Została utworzona w 1984 roku.
  Widzieńsko (niem. Hohenbrück, potocznie Widzeńsko) – nadleśnictwo w północno-zachodniej Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w południowo-wschodniej części gminy Stepnica.
  Zatoka Skoszewska (do 1945 niem. Paulsdorfer Buch) – zatoka Zalewu Szczecińskiego, w jego wschodniej części nad Równiną Goleniowską i Wybrzeżem Trzebiatowskim. Głębokości Zatoki Skoszewskiej dochodzą do 3,8 m i są największymi spośród innych zatok na zalewie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.