• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stepnica - gmina



  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Modrzewie (do 1945 Gründhorst) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.

  Stepnica (1945–46 gmina Stobnica) – gmina miejsko-wiejska (od 1 stycznia 2014 r.) w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położona na Pobrzeżu Szczecińskim. Siedzibą gminy jest Stepnica.

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 4919 mieszkańców.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w zachodniej części powiatu goleniowskiego. Gmina Stepnica położona jest na Równinie Goleniowskiej i w Dolinie Dolnej Odry, na wschodnim wybrzeżu Zalewu Szczecińskiego między Zatoką Skoszewską a Zatoką Stepnicką i Zatoką Wódzką, oddzielonych Wichowską Kępą.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.

  Gmina stanowi 18,1% powierzchni powiatu.

  Sąsiednie gminy:

 • Świnoujście (miasto na prawach powiatu)
 • Goleniów i Przybiernów (powiat goleniowski)
 • Międzyzdroje i Wolin (powiat kamieński)
 • Nowe Warpno i Police (powiat policki)
 • Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2008:

  Żarnowo (także Żarnowo Szczecińskie, do 1945 niem. Alt Sarnow) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, druga co do wielkości w gminie Stepnica, położona na skraju Doliny Dolnej Odry, podmokłej i porośniętej łąkami oraz Równiny Goleniowskiej, porośniętej Puszczą Goleniowską, przy drodze łączącej Stepnicę z Wolinem, ok. 10 km na północ od Stepnicy.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Gminę zamieszkuje 6,0% ludności powiatu. Na 1 km² przypada 16 osób – tym samym jest to gmina o najmniejszej gęstości zaludnienia w powiecie.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Stepnica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Stepnica.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]




  Warto wiedzieć że... beta

  Rezerwat przyrody "Białodrzew Kopicki" - wodny, o powierzchni 10,5 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, 0,3 km na zachód od Kopic, na brzegu i wodach przybrzeżnych Zalewu Szczecińskiego.
  Czarnocin (hist. Ceretin, do 1945 niem. Zartenthin) – osada sołecka położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica. Miejscowość o charakterze turystycznym, nad Zalewem Szczecińskim na Równinie Goleniowskiej (tereny łąkowo-leśne, podmokłe), ostatnia wieś przy drodze prowadzącej ze Stepnicy przez Gąsierzyno i Kopice.
  Rezerwat przyrody "Czarnocin" - torfowiskowy, o powierzchni 419,38 ha, utworzony 21 maja 1974, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, nad Zalewem Szczecińskim, 2 km na północny wschód od Czarnocina.
  Budzień (do 1945 niem. Schutzendorf) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Pobrzeże Szczecińskie (313.2-3) – jednostka geomorfologiczna w północno-zachodniej Polsce. Zajmuje terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej. W granicach Polski zajmuje około 8 tys. km² i jest dosyć zróżnicowane krajobrazowo. Ważniejsze miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Świnoujście, Police, Goleniów, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kamień Pomorski, Nowogard, Trzebiatów, Wolin.
  Gmina Międzyzdroje – gmina miejsko-wiejska położona jest w woj. zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Międzyzdroje. Została utworzona w 1984 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.073 sek.