Stephen Wolfram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stephen Wolfram (ur. 29 sierpnia 1959 w Londynie) – brytyjski naukowiec specjalizujący się w fizyce cząstek elementarnych, automatach komórkowych i algebrze komputerowej, znany jako twórca programu komputerowego Mathematica i założyciel Wolfram Research.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ojciec Wolframa był powieściopisarzem, matka profesorem filozofii. Wolfram opublikował pierwszy artykuł o fizyce cząstek w wieku 15 lat, natomiast w wieku 17 lat został studentem uniwersytetu w Oxfordzie (St John’s College). W wieku 20 lat uzyskał stopień doktorski z dziedziny fizyki cząstek na kalifornijskiej politechnice Caltech, gdzie podjął pracę. Rok później uzyskał MacArthur „Genius” award.

MathWorld – encyklopedia matematyczna online, sponsorowana przez Wolfram Research, twórcę i producenta programu Mathematica; współsponsorem jest National Science Foundation (National Science Digital Library).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W Caltechu opracował system algebry komputerowej, jednak reguły dotyczące patentów obowiązujące na uczelni nie pozwoliły mu uzyskać prawa własności. Przeszedł wtedy do School of Natural Sciences w The Institute For Advanced Study, gdzie studiował automaty komórkowe, głównie za pomocą symulacji komputerowych.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Definicja intuicyjna: Automat komórkowy to system składający się z pojedynczych komórek, znajdujących się obok siebie. Ich układ przypomina szachownicę lub planszę do gry. Każda z komórek może przyjąć jeden ze stanów, przy czym liczba stanów jest skończona, ale dowolnie duża. Stan komórki zmieniany jest synchronicznie zgodnie z regułami mówiącymi, w jaki sposób nowy stan komórki zależy od jej obecnego stanu i stanu jej sąsiadów.

Następnie Wolfram przeniósł się na University of Illinois w Urbana-Champaign, gdzie w 1986 r. rozpoczął pracę nad programem Mathematica, opublikowanym ostatecznie w 1988 r. Założył firmę Wolfram Research, która zajmuje się rozwojem i sprzedażą programu, z dużymi sukcesami na rynku. Firma opłaca też Erica Weissteina za prace nad encyklopedią internetową MathWorld, hostowaną na serwerze Wolfram Research.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W okresie od 1992 do 2002 Wolfram pracował nad swoją kontrowersyjną książką A New Kind of Science, w której uzasadniał potrzebę badania prostych, abstrakcyjnych systemów, które można przedstawić za pomocą prostych programów komputerowych. Dodatkowo argumentował, że z przyczyn fundamentalnych tego rodzaju systemy, bardziej niż tradycyjna matematyka, są potrzebne do modelowania i zrozumienia złożoności w przyrodzie. Książka doczekała się zarówno ocen krytycznych, jak i pochwał – dostępna jest jej wersja online, dostępna za darmo do czytania po zarejestrowaniu.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.29 sierpnia jest 241. (w latach przestępnych 242.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 124 dni.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stephen Wolfram online
 • A Collection of Reviews of Stephen Wolfram’s New Book
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Illinois (ang. University of Illinois) – uniwersytet stanowy w Illinois, składający się z trzech uczelni:
  Warto wiedzieć że... beta

  ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Fizyka cząstek elementarnych, fizyka wielkich energii – dział fizyki, którego celem jest badanie cząstek atomowych oraz oddziaływań zachodzących między nimi.
  System algebry komputerowej lub komputerowy system obliczeń symbolicznych (ang. Computer Algebra System lub CAS) – to program komputerowy wspomagający obliczenia symboliczne w matematyce, fizyce i dyscyplinach technicznych.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Mathematica - komercyjny system obliczeń symbolicznych i numerycznych opracowany w 1988 przez Stephena Wolframa. W ciągu przeszło 20 lat istnienia Mathematica stała się bardzo popularna w środowisku naukowców i inżynierów.

  Reklama