• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stephen McHattie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kroniki Seinfelda — amerykański sitcom, który zadebiutował na antenie NBC 5 Lipca 1989 i trwał przez pełne 9 sezonów. Twórcami programu byli Larry David oraz Jerry Seinfeld, ten drugi występował potem w serialu w roli samego siebie. Znaczna część serialu dzieje się w mieszkaniu na Manhatannie (ale kręcona była w Los Angeles). Odcinki sitcomu w znacznej mierze napisane zostały przez Davida i Seinfelda, przy współpracy z wieloma innymi scenarzystami.Robert Clouse (ur. 6 marca 1928, zm. 4 lutego 1997) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Reżyser filmów akcji, m.in. Wejścia smoka, w którym główną rolę zagrał Bruce Lee.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Stephen McHattie Smith (ur. 3 lutego 1947 w Antigonish) – kanadyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny szkockiego i irlandzkiego pochodzenia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Antigonish w Nowej Szkocji w Kanadzie. Uczęszczał do Arcadia University. Mając 21 lat ukończył American Academy of Dramatic Arts. Karierę aktorką rozpoczął w Nowym Jorku. W 1968 roku zadebiutował na Broadwayu w spektaklu The American Dream. Dwa lata później pojawił się jako Artie Mason w swojej pierwszej produkcji filmowej The People Next Door (1970) z Eli Wallachem i Julie Harris. W dramacie wojennym Rogera Cormana Von Richthofen and Brown (1971) z Johnem Phillipem Law (jako Manfred von Richthofen) i Donem Stroudem (jako oficer Royal Air Force Roy Brown) zagrał postać niemieckiego lotnika Wernera Vossa. Robert Clouse powierzył mu niewielką rolę Roberta w filmie sensacyjno-przygodowym Ostatni wojownik (The Ultimate Warrior, 1975) u boku Yula Brynnera, Maxa von Sydow i Williama Smitha. Wystąpił jako James Dean w telewizyjnym dramacie biograficznym NBC James Dean (1976) z Michaelem Brandonem, Heather Menzies, Brooke Adams, Meg Foster i Amy Irving. Wcielił się także w Jacquesa Pasquinela w miniserialu NBC Jamesa A. Michenera Stulecie (Centennial, 1978–1979)

  JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).Pakt milczenia (tytuł oryg. The Covenant) – amerykański horror z 2006 roku, wyreżyserowany przez Renny’ego Harlina.

  Popularność przyniósł mu występ w serialach: Star Trek: Stacja kosmiczna, Star Trek: Enterprise, Nieśmiertelny, a także w filmach: 300, Historia przemocy, Źródło, Sekretarka, Tylko strzelaj i Gliniarz z Beverly Hills III.

  Wystąpił w sitcomie NBC Kroniki Seinfelda (1992) jako manipulujący psychiatra dr Reston, chłopak Elaine Benes (Julia Louis-Dreyfus) i serialu JAG (1996) w roli snajpera United States Marine Corps (w oparciu o prawdziwego snajpera Carlosa Hathcocka).

  W Kanadzie pojawił się w serialu dokumentalnym CBC/Radio-Canada Canada: A People's History (2000-2001) jako kanadyjski bohater generał major Sir Isaac Brock, a biograficznym dramacie sportowym Charlesa Binamé Maurice Richard (2005) z Royem Dupuisem jako legendarny trener Dick Irvin.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.300 – filmowa adaptacja komiksu Franka Millera 300. Film jest opowieścią o bitwie pod Termopilami, która miała miejsce w 480 r. p.n.e. podczas wojny grecko-perskiej. Leonidas wobec nadchodzącej porażki (wynikającej z przewagi wojsk perskich) pozostawił większość oddziałów w Sparcie, udając się z około 300 Spartanami na nieuniknioną śmierć w kierunku wąwozu Termopile, w którym miała rozegrać się bitwa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  American Academy of Dramatic Arts - dwuletnia szkoła aktorska, mieszcząca się w Nowym Jorku (w budynku dawniej znanym jako Colony Club) oraz w Hollywood.
  James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 w Marion, zm. 30 września 1955 w Cholame) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, dwukrotnie nominowany do Oscara. Niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach), jak również światowego kina oraz nonkonformistycznej postawy życiowej. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rola zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie Buntownik bez powodu. Pozostałe dwie znaczące produkcje z jego udziałem, Na wschód od Edenu i Olbrzym, chociaż wszystkie powstały w okresie, gdy aktor dopiero zdobywał sławę, umocniły jego status w kulturze masowej, który przypieczętowała nagła śmierć Deana w wieku zaledwie 24 lat. Jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie (kilka osób zdobyło więcej niż jedną pośmiertną nominację, ale w różnych kategoriach).
  Źródło (ang. The Fountain) – powstały w 2006 roku amerykański dramat science fiction w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. W rolach głównych występują Hugh Jackman i Rachel Weisz.
  William Smith (ur. 24 marca 1934 r. w Columbii) – amerykański aktor. Najbardziej znany z ról Falconettiego w serialu Pogoda dla bogaczy oraz ojca Conana w Conanie Barbarzyńcy.
  Roy Dupuis, właśc. Roy Joseph Michel Dupuis (ur. 21 kwietnia 1963 w New Liskeard) – kanadyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, powszechnie znany jako Michael Samuelle, trener i opiekun tytułowej bohaterki z serialu Nikita (La Femme Nikita, 1997-2001), którego był także reżyserem (2001).
  Emilka ze Srebrnego Nowiu (Emily of New Moon, 1998-2000), kanadyjski serial telewizyjny, na podstawie trzytomowego cyklu o Emilce ze Srebrnego Nowiu, Lucy Maud Montgomery.
  Hrabstwo Antigonish (ang. Antigonish County) – jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ze stolicą w mieście Antigonish.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.