• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stephen King  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Skazani na Shawshank (oryg. Rita Hayworth and Shawshank Redemption) – opowiadanie Stephena Kinga opublikowane po raz pierwszy w 1982 w zbiorze Cztery pory roku (oryg. Different Seasons).Rage – tytuł powieści Stephena Kinga z 1981. Wydana została pod pseudonimem Richard Bachman. Pierwszy tytuł tej powieści to „Getting it On”. Została ona napisana jeszcze przed sukcesem pierwszej powieści pisarza Carrie, lecz zdecydowano się ją wydać 3 lata później.

  Stephen Edwin King (ur. 21 września 1947 w Portland) – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.

  The National Book Awards (pol. Narodowe Nagrody Książki) – jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, ustanowione w 1936 przez American Booksellers Association. Od 1950 otrzymują je autorzy amerykańscy za wydaną w danym roku publikację. Od 1988 nagrodami zawiaduje National Book Foundation.Kosiarz umysłów (ang. The Lawnmower Man) – film science-fiction z 1992 roku w reżyserii Bretta Leonarda na podstawie opowiadania Stephena Kinga Kosiarz trawy ze zbioru Nocna zmiana.

  Jest autorem horrorów, które przeszły do klasyki gatunku, jak np. Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków (w nowym wydaniu jako Cmętarz zwieżąt), Miasteczko Salem, Podpalaczka. Nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są: Cztery pory roku, Zielona mila, Oczy smoka, Bastion oraz 8-tomowy cykl powieści fantastycznych Mroczna Wieża.

  Ręka mistrza (ang. Duma Key) – powieść Stephena Kinga z 2008 roku. W tym samym roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.Gra Geralda – powieść Stephena Kinga z 1992 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1994 roku przez wydawnictwo Prima. Inne polskie wydania:

  Jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award.

  W 2003 został odznaczony prestiżową nagrodą DCAL (Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską) przez National Book Foundation, a w 2014 – Narodowym Medalem Sztuki.

  Stephen King ma córkę i dwóch synów, również pisarzy: Owena Kinga oraz Joe Hilla.

  Zanim odniósł sukces jako pisarz pracował jako nauczyciel języka angielskiego w szkole.

  Uczeń szatana (tytuł oryg. Apt Pupil) – amerykańsko-kanadyjsko-francuski dreszczowiec filmowy z 1998 roku, powstały na podstawie opowiadania Stephena Kinga pt. Zdolny uczeń.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Wczesne lata
 • 1.2 W drodze do sławy
 • 1.3 Baseball
 • 1.4 Filantropia
 • 1.5 Wypadek samochodowy
 • 1.6 Najnowsze wydarzenia
 • 2 Richard Bachman
 • 3 Warsztat literacki
 • 4 Bibliografia
 • 4.1 Powieści
 • 4.2 Zbiory nowel i opowiadań
 • 4.2.1 Limitowane wydania opowiadań dostępne w USA
 • 4.3 Książki non-fiction
 • 4.4 Komiksy
 • 4.4.1 Mroczna Wieża
 • 4.4.2 Mroczna Wieża: Rewolwerowiec
 • 4.4.3 Bastion
 • 4.4.4 Inne
 • 4.5 Scenariusze filmowe
 • 4.6 Książki wydane pod pseudonimem Richard Bachman
 • 5 Ekranizacje
 • 5.1 Lata 70.
 • 5.2 Lata 80.
 • 5.3 Lata 90.
 • 5.4 Po roku 2000
 • 5.5 Zapowiedzi
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Pokochała Toma Gordona – powieść Stephena Kinga z 1999, wydana w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w tym samym roku, a następnie wznowiona w roku 2008.Minister – dawne, obecnie rzadziej używane określenie duchownych kościołów protestanckich, zwłaszcza kalwińskich.

  Życiorys[]

  Wczesne lata[]

  Kiedy King miał 3 lata, jego ojciec, Donald Edwin King, opuścił rodzinę. Jego matka, Nellie Ruth Pillsbury, wychowała samotnie syna i jego adoptowanego starszego brata – Davida. Często mieli problemy finansowe. Przeprowadzili się do domu rodzinnego Ruth, do Durham w stanie Maine, ale mieszkali czasowo w Fort Wayne, w stanie Indiana oraz w Stratford, stan Connecticut.

  Danse Macabre (ang. Danse Macabre) – książka napisana przez Stephena Kinga wydana w kwietniu 1981 roku. Jest to jeden z kilku tekstów tego autora, które nie są powieścią. Danse Macabre traktuje o roli horroru w amerykańskiej kulturze: filmie, radiu, książkach i komiksach. Autor ukazuje wielość motywów mających wpływ na twórczość Kinga, łącznie z najwazniejszymi tekstami XIX i XX wieku.Mroczna Wieża – najgłośniejszy cykl powieściowy Stephena Kinga, pisany w latach 1970- 2012, uważany przez samego autora za jego magnum opus.

  Jako dziecko, King był świadkiem nieszczęśliwego wypadku – jeden z jego przyjaciół został potrącony przez pociąg i zmarł.

  King uczęszczał do Durham Elementary School i Lisbon Falls High School (matura 1966), w stanie Maine.

  King zaczął pisać bardzo wcześnie. Namówiła go do tego matka. Dostał od niej na Boże Narodzenie pierwszą maszynę do pisania marki Royal. W 1960 r. napisał pierwsze opowiadanie, które wysłał do wydawcy. Niestety, bez odpowiedzi. Pierwszym, które udało mu się opublikować, było Byłem nastoletnim rabusiem grobów, które Mike Garret (wydawca) opublikował pod tytułem W półświecie grozy. Stworzył wraz z bratem niskonakładową gazetkę o tytule Dave’s Rag, którą rozprowadzali po rodzinnym miasteczku. W szkole napisał opowiadanie oparte na filmie Studnia i wahadło, wydał je we własnym wydawnictwie, które zatytułował V.I.B., i sprzedawał przyjaciołom. Kiedy nauczyciele odkryli ten proceder, zmusili go do oddania zysków ze sprzedaży. Jako dziecko uwielbiał oglądać filmy, czytać komiksy oraz serię książek Opowieści z krypty.

  Fort Wayne - miasto w USA, w północno-wschodniej części stanu Indiana, nad trzema rzekami St. Joseph, St. Marys i Maumee. Około 219,3 tys. mieszkańców. Jest drugim co do wielkości miastem w tym stanie. W USA znane jako miasto trzech rzek. Znajduje się tu Muzeum Starych Samochodów. Miastem partnerskim w Polsce jest Płock.Ostatni bastion Barta Dawesa – powieść Stephena Kinga z 1981. Wydana została pod pseudonimem Richard Bachman. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 2002 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

  W latach 1966-1971, King studiował anglistykę na Uniwersytecie Stanu Maine, w Orono. Od drugiego roku pisał felietony do studenckiej gazety Maine Campus, zatytułowanej King’s Garbage Truck. Studia ukończył w 1970 roku, tym samym nabył prawo do nauczania języka angielskiego na poziomie licealnym. Rok po studiach, w 1971 roku, poślubił Tabithę Spruce. Mają trójkę dzieci – Naomi Rachel, Owena Phillipa i Joe Hilla. Aby opłacić studia, King pracował w wielu zawodach, również w pralni przemysłowej. Następnie uczył angielskiego w Hampden Academy, w Hampden, stan Maine. Rodzina Kingów miała spore problemy finansowe, dlatego Stephen pisał opowiadania (większość była publikowana w męskich magazynach), aby związać koniec z końcem. Jak pisze we wstępie do Carrie, jeśli jedno z ich dzieci przeziębiło się, Tabitha żartowała „Dalej, Steve, wymyśl jakiegoś potwora”. Stephen King miał przez ponad dziesięć lat problemy z alkoholem.

  Sekretne okno (ang. Secret Window) – film Davida Koeppa z 2004 roku, który został zrealizowany na podstawie opowiadania Stephena Kinga pt. „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród” ze zbioru "Czwarta po północy".Oczy smoka (ang. The Eyes of the Dragon) – powieść Stephena Kinga wydana w 1987 roku. Jest z gatunku fantastyki, przez co odbiega znacznie od standardowych horrorów autora.

  W drodze do sławy[]

  Dom Stephena Kinga w Bangor

  W tym okresie, King rozpoczął wiele powieści. Pierwsza, Carrie, miała początkowo być zwykłym opowiadaniem, jednak przerodziła się w coś większego. Jest to opowieść o młodej dziewczynie obdarzonej paranormalnymi zdolnościami. King miał problemy z jej ukończeniem, zniechęcony wyrzucił ją raz do śmieci. Dopiero żona odratowała powstającą powieść i zachęciła męża do dalszej pracy. Po ukończeniu powieści King wysłał maszynopis do wydawnictwa Doubleday i zapomniał o niej. Przypomniał sobie, kiedy dostał ofertę wydania jej za 2,5 tys. USD. Krótko później, wartość Carrie wzrosła tak niesamowicie, że Stephen King sprzedał prawa do drugiego wydania swojej powieści za 400 tys. USD. Krótko po wznowieniu, jego matka umarła na raka. Jego ciotka Emrine przeczytała jej powieść, zanim umarła.

  Lśnienie (ang. The Shining) – film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, będący ekranizacją powieści Stephena Kinga pod tytułem Jasność (lub Lśnienie). Bohaterem filmu jest alkoholik Jack Torrance, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. Spokój opuszczonego poza sezonem kurortu ma umożliwić mu skoncentrowanie się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że złowroga atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd.Koszmarne opowieści (tytuł oryg. Creepshow) – amerykański filmowy horror sci-fi w reżyserii George’a Romero z roku 1982.

  W książce Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika King przyznaje, że w tym czasie był prawie ciągle pijany, a z alkoholizmem walczył ponad dziesięć lat. Dodaje ponadto, że był nietrzeźwy na pogrzebie swojej matki. „Uważam, że poszło mi całkiem nieźle, biorąc pod uwagę jak bardzo byłem wtedy pijany”. Swój portret jako ojca alkoholika umieścił w jednej ze swoich powieści Lśnienie, do czego nie przyznawał się przez wiele lat, nawet przed sobą. Z nałogu pomogła mu wyjść rodzina i przyjaciele.

  Colorado Kid (ang. The Colorado Kid) – powieść kryminalna Stephena Kinga wydana we wrześniu 2005 roku. Jedna z najkrótszych powieści tego autora; oryginalne angielske wydanie liczyło 184 strony.Szkieletowa załoga – zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1985. W skład zbioru wchodzi dziewiętnaście opowiadań, jedna nowela ("Mgła") oraz dwa wiersze ("Lament paranoika", "Dla Owena").

  Stephen King w chwili obecnej mieszka wraz z żoną w Bangor, stan Maine. Oprócz tego ma rezydencję zimową nad Zatoką Meksykańską w Sarasocie, na Florydzie. Ich dzieci są już dorosłe i żyją osobno. Owen i Joseph są również pisarzami, a jedyna córka Kinga Naomi jest ministrem (duchowną w Powszechnym Kościele Antytrynitariuszy w Plantation, w stanie Floryda, gdzie żyje ze swoim partnerem.

  John Mellencamp, John Cougar, Johny Cougar, John Cougar Mellencamp (ur. 7 października 1951 w Seymour, USA) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek. W 2008 r. wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.Talizman (ang. The Talisman) – powieść Stephena Kinga z 1984 roku. W 2002 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

  Stephen King od 1981 jest najbogatszym pisarzem świata. Przez 35 lat dorobił się majątku przekraczającego 2 miliardy dolarów.

  Baseball[]

  Stephen King jest wielkim fanem baseballu, w szczególności drużyny Boston Red Sox. W 1999 roku King napisał powieść Pokochała Toma Gordona, w której zamieścił postać byłego miotacza zespołu Boston Red Sox – Toma Gordona.

  King był trenerem drużyny syna Owena Bangor West Team i poprowadził ją do Mistrzostw Małej Ligi stanu Maine w roku 1989. To doświadczenie zaowocowało esejem Pałka niżej, które ukazało się najpierw w magazynie New Yorker, a później w zbiorze opowiadań Marzenia i koszmary. King uważa „Head Down” za jeden ze swoich najlepszych tekstów opartych na faktach. Z pomocą (oraz dotacjami) Stephena i Tabithy Kingów w 1992 roku otwarto w Bangor, w stanie Maine Mansfield Stadium, boisko dla Małej Ligi (które gości zarówno graczy ze szkoły średniej jak i Ligę Seniora).

  Bazar złych snów – zbiór opowiadań autorstwa Stephena Kinga, opublikowany w 2015 roku. Polskie wydanie zostało wyprodukowane nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka tego samego roku.Joe Hill właśc. Joseph Hillstorm King (ur. 4 czerwca 1972) – amerykański pisarz horrorów, syn Stephena Kinga. Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Pierwsza książka Hilla, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, zyskała bardzo dobre opinie wśród czytelników i krytyków, zdobyła prestiżowe nagrody Bram Stoker Award i British Fantasy Award. Gdy autor ogłosił, ze pracuje nad pierwszą powieścią (Pudełko w kształcie serca) wytwórnia Warner Bros. nabyła plany do ekranizacji. Wtedy autor ujawnił swoje prawdziwe nazwisko, wcześniej posługiwał się pierwszym i drugim imieniem, by nie sądzono, że wykorzystuje sławę ojca. Ostatnim wyróżnieniem pisarza jest nominacja do Nagrody Imienia Shirley Jackson w kategorii krótka nowela za opowiadanie Thumbprint.

  W 2005 roku King zagrał w filmie Fever Pitch miotacza, który psuje zagranie na początku sezonu.

  Filantropia[]

  Od kiedy King odniósł komercyjny sukces, przeznacza duże sumy pieniężne na różne cele filantropijne, głównie w stanie Maine.

  Dotacje Kingów przyczyniły się do utrzymania drużyny pływackiej Uniwersytetu Maine w rozgrywkach. Różnego rodzaju dotacje dla lokalnych programów YMCA i YWCA pozwoliły tym organizacjom przeprowadzić najbardziej potrzebne renowacje i udoskonalenia, które w innym wypadku byłyby niemożliwe. Ponadto Stephen King przyznaje corocznie stypendia dla uczniów szkół średnich i college’u.

  11.22.63 – limitowany amerykański serial telewizyjny (dramat kryminalny, dreszczowiec, science fiction) wyprodukowany przez Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television. Serial jest adaptacją powieści Dallas ’63 autorstwa Stephena Kinga wydanej 8 listopada 2011 roku. Producentami wykonawczymi są J.J. Abrams, Stephen King oraz Bridget Carpenter, którzy napisali wspólnie scenariusz projektu. Premierowy odcinek został wyemitowany 15 lutego 2016 roku za pośrednictwem platformy internetowej Hulu.Znalezione nie kradzione – powieść Stephena Kinga z 2015 roku. Jest drugą częścią trylogii detektywistycznej o Billu Hodgesie, w 2014 roku wyszła pierwsza część zatytułowana Pan Mercedes, a na 2016 rok zapowiedziana jest ostatnia część cyklu o tytule Koniec warty. Powieść opowiada historię detektywa Billa Hodgesa, który tym razem staje oko w oko z niezrównoważonym psychicznie mordercą - Morrisem Bellamym, który w szale zabija ulubionego pisarza tylko dlatego, że ten przestał wydawać powieści. Następnie wykrada z jego sejfu wszystkie pieniądze oraz notatki zawierające fabułę następnych powieści, które ukrywa w znanym tylko sobie miejscu. Za swoje uczynki trafia do więzienia. Po latach jego łup odnajduje mały chłopiec - Pete Sauberg, który jeszcze nie wie w jak wielkim niebezpieczeństwie znalazł się on i jego rodzina, gdyż po trzydziestu pięciu latach na wolność został wypuszczony Morris Bellamy.

  Wypadek samochodowy[]

  W lecie 1999 King był w połowie powieści Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika. Do tego czasu miał już ukończoną główną część, jednak odłożył pisanie książki na prawie osiemnaście miesięcy, ponieważ nie wiedział, jak posunąć prace naprzód. King zaznacza, że jest to pierwsza książka, nad którą pracę przerwał od czasu, kiedy pisał Bastion. W końcu zdecydował ponowić pracę nad książką. 17 czerwca zrobił listę pytań, jakie ludzie mogliby mu zadawać odnośnie pisania; 18 czerwca napisał kolejne cztery strony powieści.

  Bezsenność to powieść autorstwa Stephena Kinga wydana w 1994 roku. Akcja, podobnie jak dwóch innych książek Kinga - "To" oraz "Łowca snów", osadzona została w fikcyjnym mieście Derry w stanie Maine.Kraina wiecznego szczęścia (ang. Hearts in Atlantis) – dramat produkcji amerykańskiej nakręcony w 2001 roku na podstawie powieści Stephena Kinga.

  19 czerwca około 16:30 spacerował chodnikiem ulicy 5 w Center Lovell, w Maine. Kierowca Bryan Smith zboczył z trasy przez swojego rottweilera i potrącił Kinga, który wylądował około 4 metry poza chodnikiem ulicy 5.

  Zastępca szeryfa hrabstwa Oxford, Matt Baker zanotował, że świadkowie nie zauważyli, żeby kierowca jechał zbyt szybko lub brawurowo. Baker stwierdził również, że King został uderzony od tyłu, podczas gdy oficjalna strona Kinga podaje, że King był zwrócony twarzą do nadjeżdżającego pojazdu. Jednak bezsprzeczne jest, że Smith odwrócił się, by uspokoić psa, skręcił i nie obserwował drogi, kiedy potrącił Kinga.

  Uciekinier (ang. The Running Man) – amerykański film fantastycznonaukowy z 1987 roku na podstawie powieści Richarda Bachmana. Oglądanie filmu dozwolone od 16 lat (wg KRRiT)Martwa strefa – powieść Stephena Kinga napisana w 1979. Jest to thriller z elementami fantastycznymi. Po raz pierwszy wydana Polsce w 1993 nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod tytułem Strefa śmierci. Kilkukrotnie wznawiana przez wydawnictwo Prima (1998, 1999, 2000 – jako Strefa śmierci) i Prószyński i S-ka (2004, 2007 – jako Martwa strefa). Sugerowano, że powieść opowiada autentycznym przypadku Petera Hurkosa, który po odniesionym w wyniku upadku z drabiny urazie głowy ogłosił, że posiada zdolności psychometryczne.

  Pisarza najpierw przetransportowano do Northern Cumberland Hospital w Bridgton, a potem poleciał śmigłowcem do Central Maine Hospital w Lewiston. Jego obrażenia – wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco – unieruchomiły go w szpitalu na prawie trzy tygodnie, do 9 lipca.

  Wcześniej tego roku King ukończył prawie całą powieść Buick 8, gdzie jeden z bohaterów ginie w wypadku samochodowym. Sam King uważa, że nie należy upatrywać w tym niesamowitych zbiegów okoliczności. Motyw wypadku samochodowego był już w innych powieściach, takich jak Misery, Martwa strefa, Bezsenność, Christine. Krótko po wypadku King napisał powieść Łowca snów, której główny bohater również został potrącony przez samochód.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Zagubieni (ang. Lost) – amerykański serial fantastyczno-przygodowy. Przedstawia losy pasażerów samolotu linii Oceanic Airlines, który rozbił się na trasie z Sydney do Los Angeles na pełnej tajemnic tropikalnej wyspie gdzieś na południowym Pacyfiku.

  Po pięciu operacjach w dziesięć dni i terapii King wznowił prace nad Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika w lipcu, chociaż wciąż bolało go biodro i mógł siedzieć tylko około 40 minut, zanim ból stawał się nie do zniesienia.

  Prawnik Kinga i dwóch innych odkupiło od Smitha feralny samochód za 1,5 tys. USD, głównie po to, aby zapobiec jego pojawieniu się na aukcji internetowej. Samochód został później zniszczony na złomowisku, o czym wspomniał King podczas wywiadu. Powiedział również, że miał ochotę potraktować go młotem pneumatycznym. Smith, niepełnosprawny pracownik budowlany, przedawkował leki przeciwbólowe 21 września 2000 (dzień urodzin Kinga) i zmarł w wieku 43 lat.

  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).Dzieci kukurydzy (ang. Children of the Corn) – amerykański film fabularny (horror) z 1984 roku, oparty na opowiadaniu Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Opowiada on o demonicznej sile, która opętała dzieci w małym amerykańskim miasteczku Gatlin w Nebrasce oraz sprawiła, że dokonały one masowego mordu na wszystkich dorosłych mieszkańcach. Film doczekał się siedmiu sequeli.

  King wprowadził motyw wypadku również do ostatniej powieści jego serii Mroczna Wieża, gdzie John Jake Chambers ratuje fikcyjną postać Kinga przed potrąceniem przez samochód. W powieści Roland Deschain hipnotyzuje Kinga i Bryana Smitha, aby zapomnieli o tym wydarzeniu.

  Najnowsze wydarzenia[]

  W 2002 Stephen King ogłosił, że zamierza przestać pisać z powodu dokuczliwego bólu, który przeszkadza mu szczególnie podczas siedzenia, jednak do tej pory nie zaniechał pisania.

  Lśnienie (ang. The Shining) – trzyodcinkowy amerykański miniserial (horror) produkcji ABC z 1997 roku, wyreżyserowany przez Micka Garrisa na podstawie powieści Stephena Kinga z 1977 roku pod tym samym tytułem. King jest również autorem scenariusza miniserialu.Rottweiler – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa (typ dogowaty). Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących.

  Od 2003 prowadzi własną kolumnę w magazynie Entertainment Weekly, zazwyczaj w co trzeci tydzień. Kolumna nazywa się „The Pop Of King” i odnosi się bezpośrednio do tytułu Michaela Jacksona – „The King of Pop”.

  W październiku 2005 King podpisał kontrakt z wydawnictwem Marvel Comics na wydanie 7-tomowego komiksu opartego na cyklu Mroczna Wieża, zatytułowanego The Gunslinger Born. Scenariusz do serii skupiającej się na przygodach młodego Rolanda Deschaina napisał Robin Furth, dialogi Peter David, a ilustracje wykonał Jae Lee. Pierwszy numer został opublikowany 7 lutego 2007 o północy w sklepie z komiksami na Time Square W Nowym Jorku. Sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy do marca 2007 roku.

  Carrie to amerykański film telewizyjny z 2002 roku, oparty na powieści autorstwa Stephena Kinga o tym samym tytule. Film wyreżyserował David Carson, w rolach głównych wystąpiły Angela Bettis, Patricia Clarkson, Rena Sofer, Kandyse McClure, Katharine Isabelle i Emilie de Ravin. Jest to druga adaptacja powieści Kinga po projekcie z 1976. Premiera obrazu w amerykańskiej i kanadyjskiej telewizji miała miejsce 4 listopada 2002. Film początkowo miał być pilotem serialu, jednak do realizacji kolejnych odcinków nie doszło i stał się samodzielną produkcją telewizyjną.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W czerwcu 2006 Stephen King pojawił się w pierwszym odcinku internetowego talk-show Amazon Fishbowl, prowadzonym przez Billa Mahera. W tym roku wydał także powieść Komórka.

  King wspiera małe wydawnictwa. Zielona mila i Colorado Kid zostały wydane przez dwa małe wydawnictwa. Obie książki zawierają autografy Kinga i ilustratora. Ponad połowa publikacji książek Kinga była wznowiona w limitowanych (podpisanych przez Kinga) edycjach.

  14 lutego 2007 serwis internetowy Joblo.com zapowiedział, że trwają rozmowy między J.J. Abramsem (reżyser popularnego serialu Zagubieni) i Kingiem w sprawie adaptacji epickiej serii Mroczna Wieża.

  Desperacja − amerykański horror z 2004 r. Film powstał na podstawie książki Stephena Kinga o takim samym tytule. Reżyserem filmu był Mick Garris, a scenariusz napisał Stephen King. Premiera odbyła się ok. dwa lata po rozpoczęciu produkcji. Film wyróżnia się także długim czasem trwania (przeszło dwie godziny).Smętarz dla zwierzaków – amerykański horror w reżyserii Mary Lambert z roku 1989. Film jest adaptacją powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem.

  W czerwcu 2007 King opublikował powieść Blaze, którą napisał we wczesnych latach 70. pod pseudonimem Richard Bachman.

  W 2008 wydał powieść Ręka mistrza, a także zbiór 13 opowiadań zatytułowanych Po zachodzie słońca, niektórych wcześniej niepublikowanych.

  10 listopada 2009 opublikował powieść Pod kopułą, która jest jedną z jego najdłuższych książek (928 stron).

  Mgła (ang. The Mist) to nakręcony w 2007 roku amerykański horror oparty na opowiadaniu Stephena Kinga o tym samym tytule. Scenariuszem i reżyserią zajął się Frank Darabont, znany z innych adaptacji filmowych prac Kinga, który już od 1980 roku był zainteresowany przeniesieniem Mgły na duży ekran. W filmie występują Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Toby Jones, i Andre Braugher. Darabont rozpoczął kręcić Mgłę w lutym 2007 roku. Zdjęcia robione były w Shreveport w Louisianie. Reżyser zmienił zakończenie filmu na bardziej mroczne niż to miało miejsce w oryginale. Zrobił to w porozumieniu i z akceptacją Stephena Kinga. Ukazana kreacja stworzeń wzorowana była na wcześniejszych filmach tego gatunku. Film został wypuszczony na ekrany w USA i Kanadzie 21 listopada 2007 roku. Wśród internautów sporo kontrowersji wzbudziła dystrybucja filmu w Polsce. Oprócz oryginalnej wersji filmu, w kinach można było także trafić na wersję skróconą o ok. 20, istotnych dla fabuły, minut filmu.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.

  16 lutego 2010 King poinformował przez swoją stronę internetową, że jego następna książka będzie zbiorem czterech wcześniej niepublikowanych nowel, której angielski tytuł brzmi Full Dark, No Stars.

  8 listopada 2011 odbyła się premiera powieści Dallas ’63 opowiadającej historię zabójstwa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

  Pisze także scenariusz wraz z Johnem Mellencampem zatytułowany Ghost Brothers Of Darkland Country.

  "The New Yorker" – amerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym i szerokiej tematyce, wydawany przez Condé Nast Publications. Ukazuje się rocznie 47 numerów, z czego pięć podwójnych.Pan Mercedes – powieść Stephena Kinga z 2014 roku. Jest pierwszą częścią trylogii detektywistycznej o Billu Hodgesie, w 2015 roku wyszła druga część zatytułowana Znalezione nie kradzione, a na 2016 rok zapowiedziana jest ostatnia część cyklu o tytule Koniec warty. Powieść opowiada historię detektywa Billa Hodgesa, który jako jedyny może powstrzymać tytułowego "Pana Mercedesa" planującego zamach mogący zabić bądź okaleczyć tysiące osób. Za napisanie tej powieści Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Kryminałów przyznało Stephenowi Kingowi Nagrodę im. Edgara Allana Poe.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
  "Nocny Latawiec" – tytuł opowiadania Stephena Kinga opublikowana w zbiorze Marzenia i koszmary w 1993. W 1997 opowiadanie zostało zekranizowane pod nazwą Nocne zło
  Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Stratford – miejscowość w USA, w stanie Connecticut, w hrabstwie Fairfield, przy ujściu rzeki Housatonic do zatoki Long Island Sound.
  Jeffrey Jacob Abrams (ur. 27 czerwca 1966 w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork) – amerykański producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta, aktor, kompozytor i reżyser. Właściciel wytwórni filmowej Bad Robot Productions. Jego ojcem jest producent telewizyjny Gerald W. Abrams.
  Cujo – powieść Stephena Kinga z 1981 roku. W Polsce ukazała się w 1994 roku nakładem wydawnictwa Prima (ISBN 83-85855-39-4). Wznawiana przez Prószyński i S-ka w 2000 i 2009 roku. Zdobyła nagrodę British Fantasy Award w 1982 roku, a w 1983 została zekranizowana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.122 sek.