• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stepan Szuchewycz

  Przeczytaj także...
  Wojna polsko-ukraińska (ukr. Польсько-українська війна) – konflikt zbrojny o przynależność państwową Galicji Wschodniej, zamieszkanej przez Polaków i Ukraińców.Amberg - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, we wschodniej części rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord. Siedziba powiatu Amberg-Sulzbach, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Vils. Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na zachód, Monachium ok. 150 km na południowy zachód i Praga ok. 230 km na wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Kilku tutejszych Żydów Niemcy wywieźli do getta w Piaskach, a następnie do obozu zagłady w Bełżcu. Po powstaniu warszawskim wywieziono tam dużą grupę rannych akowców i dzieci-sieroty ze zburzonej Warszawy.
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Stepan Szuchewycz, ukr. Степáн Євгенович Шухéвич (ur. 1 stycznia 1877 w Serafińcach - zm. 6 czerwca 1945 w Amberg) – adwokat, ukraiński działacz społeczny i wojskowy.

  Życiorys[]

  Po ukończeniu gimnazjum akademickiego we Lwowie (1895) wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który ukończył w 1899. Po stażu odbytym we Lwowie i Wiedniu od 1903 sędzia w Rawie Ruskiej, Dolinie i Drohobyczu. W 1911 rozpoczął praktykę adwokacką. W latach 1914-1916 oficer Ukraińskich Strzelców Siczowych, w latach 1917-1918 porucznik Armii Austro-Węgier, w 1918 komendant żandarmerii polowej przy austriackim gubernatorze wojskowym podczas okupacji Odessy. W latach 1918-1919 oficer Ukraińskiej Armii Halickiej, wojskowy komendant Lwowa (listopad 1918), dowódca 4 Brygady Piechoty, później członek naczelnego dowództwa UHA. W czerwcu 1919 przewodniczył delegacji UHA na rozmowy z przedstawicielami Wojska Polskiego w sprawie zawieszenia broni w wojnie polsko-ukraińskiej.

  Stanisław Sobiński (ur. 12 czerwca 1872 w Złoczowie, zamordowany 19 października 1926 we Lwowie) – polski pedagog, społecznik, kurator okręgu szkolnego lwowskiego.Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych (Українські Січові Стрільці, USS, Legion USS, "Usususy") – ukraińska formacja wojskowa w składzie Armii Austro-Węgier.

  W II Rzeczypospolitej był adwokatem, obrońcą w wielu procesach politycznych. Bronił m.in. Stepana Fedaka, Wasyla Biłasa i Dmytra Danyłyszyna, Wasyla Atamańczuka i Iwana Werbyćkiego (oskarżonych w procesie o zabójstwo Stanisława Sobińskiego). Był obrońcą w procesie lwowskim Stepana Bandery, jako obrońca Romana Szuchewycza (bratanka) i Bohdana Hnatewycza.

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Armia Austro-Węgier (albo Armia Monarchii Austro-Węgierskiej) (niem. Gemeinsame Armee, kaiserliche und königliche Armee, k.u.k. Armee czyli cesarska i królewska Armia; do 1867 p.n. kaiserlich königliche Armee, k.k. Armee czyli cesarsko-królewska Armia) – wspólne wojska monarchii austro-węgierskiej. Wchodziły w skład wojsk lądowych (Landstreitkrräfte).

  W latach 1921-1925 wykładał prawo karne na Tajnym Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie. Długoletni (1921-1939) szef rady nadzorczej spółdzielni wydawniczej Czerwona Kałyna. Po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę przeniósł się na terytorium okupacji niemieckiej do Krakowa, gdzie kontynuował praktykę adwokacką. W czerwcu/lipcu 1941 sekretarz Ukraińskiego Komitetu Narodowego (UNK).

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Stryj Romana Szuchewycza (ojciec Stepana - Jewhen i dziadek Romana - Wołodymyr Szuchewycz byli braćmi).

  Bibliografia, literatura[]

 • Шухевич Степан w: Dovidnyk z istorii Ukrainy, opr. Ihor Pidkova, Roman Shust, Kost Bondarenko; Lviv 1999, Wyd. Lvivskyi derzhavnyi universytet im. Ivana Franka i Vydavnyctvo Heneza, ISBN 9789665042372
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ukraińskie akademickie gimnazjum we Lwowie – najstarsze ukraińskie gimnazjum w Galicji, utworzone we Lwowie rozporządzeniem Józefa II 24 października 1784, wraz z józefińskim Uniwersytetem Lwowskim, i stanowiące jego integralną część.Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego - utworzony został 1784 roku wraz z powstaniem Uniwersytetu Lwowskiego i działał jako polski ośrodek nauki prawa do drugiej wojny światowej. Od 1939 jest jednym z wydziałów w strukturze Uniwersytetu Lwowskiego Iwana Franki (przed 1939 Uniwersytetu Jana Kazimierza).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
  Ukraiński Komitet Narodowy (UNK) - ukraiński komitet powołany w Krakowie przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).
  Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.
  Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki (ukr. Львівський національний університет імені Івана Франка) – uniwersytet we Lwowie, założony przez króla Polski Jana Kazimierza w 1661 jako Akademia Lwowska, w okresie międzywojennym 1919-1949 Uniwersytet Jana Kazimierza; jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.
  Dmytro Danyłyszyn, ukr. Дмитро Данилишин (ur. 2 kwietnia 1907, zm. 24 grudnia 1932) – ukraiński działacz nacjonalistyczny, terrorysta.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Czerwona Kałyna – spółdzielnia wydawnicza, utworzona w 1921 we Lwowie przez byłych żołnierzy Ukraińskich Strzelców Siczowych i Ukraińskiej Armii Halickiej, z zamiarem dokumentowania historii ukraińskich walk narodowowyzwoleńczych oraz ukraińskiej państwowości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.