• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stegozaury - rodzina

  Przeczytaj także...
  Lorikatozaur (Loricatosaurus) – rodzaj stegozaura żyjącego na terenach obecnej Europy w środkowej jurze około 164–161 milionów lat temu. Loricatosaurus znaczy „opancerzony jaszczur”. Nazwa powstała z połączenia słów: łac. loricatus (opancerzony) i gr. sauros (jaszczurka). Szczątki odnaleziono w Wielkiej Brytanii i Francji.Tuojiangosaurus to stegozaur żyjący w późnej jurze na terenie obecnych Chin. Jest obecnie największym znanym azjatyckim przedstawicielem tej grupy dinozaurów. Tuodziangozaur został opisany w 1977 roku przez chińskich naukowców (Donga, Li, Zhou i Zhanga) dokładnie sto lat po rodzaju Stegosaurus.
  Dacentrur (Dacentrurus) – rodzaj dinozaura z infrarzędu stegozaurów, zawierający jeden pewny gatunek D. armatus, opisany jako pierwszy przedstawiciel tej grupy tyreoforów. Dorastał 8 m długości, jego grzbiet i ogon nosiły płyty i kolce, w liczbie żeber występował dymorfizm płciowy. Zauropsyd ten zamieszkiwał Europę w kimerydzie i na przełomie rzeczonego wieku i tytonu. Bywał uważany za bazalnego przedstawiciela stegozaurów, nowsze poglądy sytuują go jednak z miragaią w osobnej podrodzinie Dacentrurinae blisko spokrewnionej ze stegozaurem.

  Stegozaury (Stegosauridae) – rodzina roślinożernych dinozaurów posiadających płyty i kolce na grzbiecie i ogonie.

  Wymiary[]

  Długość do około 9 m, waga do około 4 t.

  Pożywienie[]

  Rośliny.

  Stegozaury (Stegosauria) – grupa ptasiomiedniczych dinozaurów należących do podrzędu tyreoforów. Zaliczane są do niej rodziny Huayangosauridae i Stegosauridae. Stegozaury miały bardzo charakterystyczny wygląd: mała w stosunku do reszty ciała czaszka, beczkowaty tułów, cztery silne, dobrze zbudowane kończyny (tylne były dłuższe niż przednie) oraz masywny, trzymany wysoko nad ziemią ogon zakończony dwiema parami długich kolców. Lecz ich najbardziej charakterystyczną cechą budowy były dwa rzędy dużych (najczęściej trójkątnych lub romboidalnych) kostnych płyt, biegnących przez cały grzbiet. Ich rola nie jest pewna, jednakże część paleontologów uważa, że płyty służyły do regulacji temperatury ciała. Niektóre rodzaje stegozaurów (np. kentrozaur) miały jedną parę kolców na wysokości łopatek.Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).

  Występowanie[]

  Stegozaury pojawiły się w jurze i wtedy były najbardziej pospolite. Do kredy przetrwały nieliczne gatunki, np. wuerhozaur.

  Opis[]

  Średniej wielkości czworonożni roślinożercy.

  Głowa bardzo mała, mózg słabo rozwinięty.

  Od szyi przez cały grzbiet zwykle do ogona zazwyczaj 2 rzędy kostnych płyt lub kolców mogących mieć różne kształty, wielkość, a prawdopodobnie i kolor.

  Kończyny tylne o wiele dłuższe od przednich. Bardzo długi i potężny ogon stanowiący często połowę długości całego zwierzęcia, zaopatrzony na końcu w dodatkowe kolce. Rzadko kolce na kończynach.

  Kentrozaur (Kentrosaurus) − roślinożerny dinozaur należący do rodziny stegozaurów. Żył na obszarze wschodniej Afryki.Wuerhozaur (Wuerhosaurus) – rodzaj roślinożernego dinozaura z rodziny stegozaurów (Stegosauridae), żyjącego we wczesnej kredzie. Był jednym z ostatnich stegozaurów. Jego skamieniałości odnaleziono w Chinach.

  Zachowanie i zwyczaje[]

  Stegozaury nie grzeszyły zbytnią inteligencją. Ich umieszczony w niewielkiej głowie mózg był tak mały, że za ruchy ogona odpowiadały już ośrodki mieszczące się nie w nim, ale w tylnej części układu nerwowego. Życie upływało im na pasaniu się wśród raczej niskiej roślinności, a być może także na wygrzewaniu się na słońcu, ogrzewając się szybko dzięki dużej powierzchni pochłaniającej promieniowanie słoneczne płyt.

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Huajangozaury (Huayangosauridae) – niewielka rodzina dinozaurów (obok Stegozaurów (Stegosauridae)) z grupy stegozaurów.

  Zwierzęta te nie były jednak wystawione na łaskę drapieżników. W razie ataku ich grzbiet chroniły ostre kolce, mogące zniechęcić potencjalnego agresora. Jeśli ten mimo wszystko podjął się niebezpiecznego zadania, stegozaurom pozostawało jeszcze użyć zaopatrzonego w wielkie kolce ogona przeznaczonego specjalnie do dźgania tymi kolcami atakujące teropody.

  Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).

  Poza tym możliwe jest, że samce współzawodniczyły o względy samic, prezentując swe jaskrawo ubarwione płyty. Właściciel najokazalszych jako pierwszy lub nawet jedyny przystępował do rozrodu.

  Rodzaje[]

  (do rodziny stegozaurów należą prawie wszystkie rodzaje infrarzędu stegozaurów):

 • Dacentrur
 • Kentrozaur
 • Leksowizaur
 • Lorikatozaur
 • Stegozaur
 • Tuodziengozaur
 • Wuerhozaur
 • Szkielet Kentrozaura

  Jura – drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. Wprowadził ją Alexander von Humboldt w 1823 r.Drapieżnictwo – sposób odżywiania się organizmów, polegający na wykorzystaniu jako pokarm ciała innego zwierzęcia i w odróżnieniu od pasożytnictwa prowadzący do śmierci ofiary. Jest jedną z form oddziaływań antagonistycznych, korzystną dla drapieżnika, a niekorzystną dla ofiary; może mieć charakter międzygatunkowy lub wewnątrzgatunkowy (kanibalizm).
 • Zobacz też[]

 • Huajangozaury
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Leksowizaur (Lexovisaurus) – rodzaj dinozaura z rodziny stegozaurów (Stegosauridae), czworonożny, roślinożerny stegozaur spokrewniony z kentrozaurem.Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teropody (Theropoda) – podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); nazwa ("theropod") oznacza "stopa bestii".
  Rośliny (Archaeplastida Adl i in. 2005, dawne nazwy naukowe: Vegetabilia, Plantae, Phytobionta, Plastida, Primoplantae) – eukariotyczne i autotroficzne organizmy, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy cudzożywne – pasożytnicze, w tym też myko-heterotroficzne, ale mają one charakter wtórny).
  Mózgowie (łac. cerebrum) – najważniejsza, centralna część ośrodkowego układu nerwowego u kręgowców (w tym u człowieka) znajdująca się w czaszce. Najważniejsze jego funkcje to sterowanie, nadzorowanie działania, homeostaza organizmu (m.in. częstość akcji serca, ciśnienie tętnicze krwi, równowaga wodno-elektrolitowa, temperatura ciała), a także wyższe funkcje nerwowe (funkcje poznawcze, popędowe, pamięć i uczenie się).
  Stegosaurus – rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego w późnej jurze (późny kimeryd-wczesny tyton) na terenie dzisiejszej zachodniej Ameryki Północnej.

  Reklama