• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefano Dionisi

  Przeczytaj także...
  Antonio Tabucchi (ur. 23 września 1943 w Pizie, zm. 25 marca 2012 w Lizbonie) – włoski pisarz tworzący w języku ojczystym i portugalskim.Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Stefano Dionisi (ur. 1 października 1966 roku w Rzymie) – amerykańsko-włoski aktor filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu szkoły średniej, w 1985 roku pobierał lekcje aktorstwa w teatrze la Scaletta w Rzymie. Po studiach, w późnych latach osiemdziesiątych przebywał w Nowym Jorku, a w latach 1987 i 1991 w Indiach.

  Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.Anita Ekberg, właściwie Kerstin Anita Marianne Ekberg (ur. 29 września 1931 w Malmö, Szwecja) – szwedzka aktorka i modelka.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutował na szklanym ekranie w telefilmie Rose (1986) u boku Valerie Perrine. W następnym roku pojawi się w serialu Ośmiornica 5 (La piovra 5 - Il cuore del problema, 1990), a na dużym ekranie w Sekret (Il segreto, 1990) obok Nastassji Kinski. Przełom w karierze nastąpił, gdy został zaangażowany do głównej roli Carla 'Farinelliego' Broschi w opartym na biografii śpiewaka dramacie muzycznym Farinelli: ostatni kastrat (Farinelli - Voce regina, 1994), która przyniosła mu włoską nagrodę specjalną Davida di Donatello.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W brytyjskim telewizyjnym filmie biblijnym Józef w Egipcie (Joseph, 1995) z Benem Kingsleyem zagrał postać faraona. Znalazł się w obsadzie dramatu ...twierdzi Pereira (Sostiene Pereira, 1996) wg powieści Antonio Tabucchiego u boku Marcello Mastroianniego, Daniela Auteuila i Joaquima de Almeidy.

  Rade Šerbedžija (ur. 27 lipca 1946 w Bunić koło Korenicy, Chorwacja) – chorwacki aktor filmowy pochodzenia serbskiego. W 1969 roku ukończył Akademię Sztuk Dramatycznych przy uniwersytecie w Zagrzebiu i rozpoczął pracę w teatrze Gavela oraz w Teatrze Narodowym w Zagrzebiu.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  W melodramacie Bigasa Luny Bambola (Bámbola, 1996) z Anitą Ekberg wystąpił w roli Flavio, gejowskiego brata tytułowej bohaterki. W dramacie wojennym Francesco Rosiego Rozejm (La Tregua, 1997) z Johnem Turturro i Rade Šerbedžiją zagrał Daniele, ocalałego z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W dramacie wojennym Partyzant Johnny (Il partigiano Johnny, 2000) wcielił się w Johnny'ego, młodego studenta dezertera pod koniec II wojny światowej.

  John Turturro (ur. 28 lutego 1957 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent filmowy, scenarzysta.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Na podstawie własnych doświadczeń w klinikach psychiatrycznych, w 2015 roku wydał książkę Oltre le porte dell'inferno.

  Ma firmę produkcyjną, Rats Produzioni. W 1995 ożenił się z producentką filmową Annie Stewart, z którą ma córkę Milo (ur. 1997). Jednak doszło do rozwodu. Związał się z aktorką Barbarą Lerici i zamieszkał na stałe w Rzymie.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stefano Dionisi: La barca dei folli. Viaggio nei vicoli bui della mia mente. Collana Strade blu.Non fiction, Mondadori, Mediolan, 2015. ISBN 978-88-04-65647-0.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stefano Dionisi (ang.). Listal. [dostęp 2017-05-11].
  2. Stefano Dionisi biografia (wł.). Comingsoon.it. [dostęp 2017-05-14].
  3. Stefano Dionisi (Roma 01/10/1966) (wł.). Trovacinema - La Repubblica. [dostęp 2017-05-11].
  4. Stefano Dionisi (wł.). MYmovies.it. [dostęp 2017-05-11].
  5. Sostiene Pereira (1995) (wł.). MYmovies.it. [dostęp 2017-05-11].
  6. Bambola (1996) (ang.). TCM.com. [dostęp 2017-05-11].
  7. Patrizia Simonetti (2015-03-10): Stefano Dionisi: “Ho scritto un libro per raccontare la mia esperienza nelle cliniche psichiatriche” (ang.). Listal. [dostęp 2017-05-11].
  8. Annie Stewart w bazie IMDb (ang.)
  9. Stefano Dionisi. Biografie (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-05-11].
  10. Barbara Lerici w bazie IMDb (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stefano Dionisi w bazie IMDb (ang.)
 • Stefano Dionisi w bazie Filmweb
 • Stefano Dionisi w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Stefano Dionisi w Internetowej Bazie Filmowej (fdb.pl)
 • Termin ten pojawił się w XVI wieku p.n.e., gdy Egipt wkroczył w okres silnej ekspansji terytorialnej pod rządami XVIII dynastii. Po zjednoczeniu kraju przez Narmera egipski władca nosił tytuł nesut-biti – Ten-który-należy-do-pszczoły-i-trzciny, bowiem w tym okresie godłem Górnego Egiptu była pszczoła, a Dolnego – trzcina. Z biegiem czasu zaczęto używać tytułu Król Górnego i Dolnego Egiptu oraz Król Południa i Król Północy.Joaquim de Almeida (wymawiane w języku portugalskim ʒuɐˈkı̃ dɨ aɫˈmɐidɐ), właściwie Joaquim António Portugal Baptista de Almeida (ur. 15 marca 1957 w Lizbonie) - portugalsko amerykański aktor filmowy i telewizyjny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ośmiornica – włoski serial kryminalny z roku 1984, w reżyserii Damiano Damianiego, dotyczący problemów związanych z mafią. Scenarzystą serialu był Ennio de Concini, muzykę do filmu stworzył Riz Ortolani. W Polsce emitowany w czwartkowe poranki w 1987 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Daniel Auteuil (ur. 24 stycznia 1950 roku w Algierze w Algierii) – francuski aktor filmowy i teatralny, laureat dwóch Cezarów za najlepszą rolę męską (w roku 1987, za film Jean de Florette i w roku 2000, za film Dziewczyna na moście).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.794 sek.