• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefano Caldoro

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.
  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  Stefano Caldoro (ur. 3 grudnia 1960 w Campobasso) – włoski polityk, deputowany, były minister, od 2010 do 2015 prezydent Kampanii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Z wykształcenia politolog, pracował jako dziennikarz. W 1985 został radnym regionu Kampania.

  Działał we Włoskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1992–1994 z jej ramienia zasiadał w Izbie Deputowanych XI kadencji.

  Gianni De Michelis (ur. 26 listopada 1940 w Wenecji) – włoski polityk, nauczyciel akademicki, eurodeputowany, były minister w licznych rządach.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po upadku socjalistów na skutek afer korupcyjnych, został sojusznikiem Silvia Berlusconiego. W 2001 współtworzył Nową Włoską Partię Socjalistyczną, nawiązującą do rozwiązanej PSI, która została koalicjantem w ramach Domu Wolności. W tym samym roku w drugim rządzie Silvia Berlusconiego objął stanowisko podsekretarza stanu, a następnie wiceministra w resorcie edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki.

  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po rekonstrukcji gabinetu w kwietniu 2005 powołano go w skład Rady Ministrów na urząd ministra do spraw aktywowania programu rządowego, którą to funkcję pełnił do maja 2006.

  W 2007 sprzeciwił się koncepcjom sekretarza NPSI, Gianniego De Michelisa, aby przejść na stronę centrolewicy. Ostatecznie przejął władzę w tej partii po zaistniałym rozłamie, a następnie zgłosił akces nowych socjalistów do Ludu Wolności. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2008 z listy PdL został posłem XVI kadencji.

  Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.Włoska Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Italiano, PSI) - nieistniejąca włoska partia polityczna, założona w 1892, rozwiązana w 1994. Pierwsze włoskie w pełni nowoczesne ugrupowanie polityczne (partia polityczna). Określała się jako partia robotnicza, wskazując na marksizm jako swoją podstawę ideową.

  W 2010 wygrał wybory regionalne na urząd prezydenta Regionu Kampania. W 2015 nie uzyskał reelekcji. W 2020 ponownie bezskutecznie ubiegał się o tę funkcję jako lider koalicji centroprawicowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Regioni. Toscana a sinistra, Marche a destra. Confermati De Luca, Zaia, Emiliano e Toti (wł.). avvenire.it, 21 września 2020. [dostęp 2020-09-22].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stefano Caldoro na stronie Izby Deputowanych XVI kadencji (wł.). [dostęp 2020-09-22].
 • Nota biograficzna na stronie Regionu Kampania (wł.). [dostęp 2020-09-22].
 • Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo Partito Socialista Italiano, NPSI) – mała włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.68 sek.