• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefania Liberakakis

  Przeczytaj także...
  Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.
  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Stefania Liberakakis (grec. Στεφανία Λυμπερακάκη; ur. 17 grudnia 2002 w Utrechcie) – grecko-holenderska piosenkarka popowa, aktorka i youtuberka.

  Wokalistka zespołu Kisses reprezentującego Holandię w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2016). Reprezentantka Grecji w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji (2021) z piosenką „Last Dance”.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 2013 wzięła udział w holenderskim The Voice Kids. Dołączyła do drużyny Marca Borsato. Została wyeliminowana podczas „bitew”. Rok później dołączyła do chóru Kinderen voor Kinderen, który opuściła po dwóch latach

  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  W 2016 wraz z Kymorą Sade i Sterre Koning zwyciężyła z utworem „Kisses and Dancing” w finale holenderskich eliminacji do 14. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016, zostając reprezentantkami Holandii w konkursie organizowanym w Valletcie. Występując jako zespół Kisses, zajęły ósme miejsce w finale konkursu.

  Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e. Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  4 lutego 2020 telewizja ERT potwierdziła, że będzie reprezentować Grecję z piosenką „SUPERG!RL” w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Rotterdamie. 18 marca poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. Tego samego dnia ERT ogłosiło, że Stefania będzie reprezentować Grecję w konkursie w 2021.

  You Let Me Walk Alone – singiel niemieckiego piosenkarza Michaela Schulte, wydany 20 lutego 2018 nakładem wytwórni Very Us Records i umieszczony na pierwszym albumie kompilacyjnym artysty, zatytułowanym Dreamer z 4 maja 2018. Piosenkę napisał sam Schulte we współpracy z Thomasem Stengaardem, Nisse Ingwersenem i Niną Müller. Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

  W kwietniu 2020 roku wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „SUPERG!RL” i cover utworu reprezentanta Niemiec Michaela SchulteYou Let Me Walk Alone”.

  10 marca 2021 ukazał się utwór „Last Dance”, konkursowa propozycja piosenkarki. Stefanii na scenie towarzyszyć będą tancerze George Papadopoulos, Nikos Koukakis, Markos Giakoumoglou i Costas Pavlopoulos, a choreografem i dyrektorem artystycznym utworu będzie Fokas Evangelinos.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Rodzina Liberakakis pochodzi z Thourio, małej wioski w Ewros w Grecji. Obecnie jest w związku z holenderskim piosenkarzem Jannesem Heuvelmansem, który w 2017 reprezentował Holandię w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wraz z zespołem FOURCE.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci uczestniczy od samego początku, czyli od 2003 roku. Kraj wygrał konkurs w roku 2008 wraz z Ralfem Mackenbachem i piosenką „Click Clack”. W 2008 roku kraj zajął najgorsze jak dotąd - 13 miejsce. Holandia jest również pierwszym dwukrotnym gospodarzem konkursu: w 2007 i 2012 roku.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Single[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kisses - The Netherlands — Valletta 2016 - Junior Eurovision Song Contest, junioreurovision.tv [dostęp 2020-02-05].
  2. Stefania — EGO Company, egocompany.nl [dostęp 2020-02-05] (niderl.).
  3. Griekenland Songfestival 2020 - Stefania, Grieks-Nederlandse zangeres: Bio en liedje - Songfestival nieuws, www.songfestivalnieuws.nl [dostęp 2020-02-05] (niderl.).
  4. Belén García: Kymora, Stefania & Sterre to represent The Netherlands at Junior Eurovision 2016! (ang.). esc-plus.com. [dostęp 2016-05-27].
  5. Anthony Granger: The Netherlands: Junior Eurovision participants are searching for a name (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2016-05-30].
  6. Kisses - The Netherlands — Valletta 2016 - Junior Eurovision Song Contest, junioreurovision.tv [dostęp 2020-02-05].
  7. Here's Stefania's music video for 'SUPERG!RL' - Eurovision Song Contest, eurovision.tv [dostęp 2020-04-13].
  8. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19].
  9. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 4 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 24 kwietnia 2020. [dostęp 2020-04-24].
  10. 🇬🇷 "Last Dance" by Stefania to be released on March 10th, ESCXTRA.com, 22 lutego 2021 [dostęp 2021-04-13] (ang.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 15. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 26 listopada 2017 roku w Pałacu Olimpijskim w Gruzji, dzięki wygranej Mariam Mamadaszwili, reprezentantki kraju w konkursie w 2016 roku. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który odbył się w tym kraju. Gospodarzem wydarzenia był gruziński nadawca telewizyjny, Sakartwelos Sazogadoebriwi Mauckebeli.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  Michael Schulte (ur. 30 kwietnia 1990 w Dollerupie) – niemiecki piosenkarz, autor piosenek i gitarzysta, reprezentant Niemiec w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (2018).
  Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT) (gr. Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ) - wierny przekad: Greckie Radio i Telewizja) – grecki nadawca radia i telewizji publicznej. Radio publiczne powstało w 1926 roku nadając pierwszy program Kalimera Ellada. Telewizja zaś powstała w 1966 roku.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Marco Roberto Borsato (ur. 21 grudnia 1966 w Alkmaar w Holandii), jest jednym z najbardziej znanych holenderskich piosenkarzy. Wcześniej Marco Borsato śpiewał po włosku, ale nie był przez to zbyt popularny, więc w roku 1994 zaczął śpiewać po niderlandzku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.889 sek.