• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan Milewski

  Przeczytaj także...
  Cegłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów.Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Stefan Milewski (ur. 24 maja 1926 w Warszawie, zm. 11 stycznia 2009 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal oraz biegu na 100 metrów. Po zakończeniu kariery działacz sportowy. Absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Spała – wieś letniskowa w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz; przez wieś przebiega droga krajowa nr 48 Tomaszów Mazowiecki–Kozienice–Dęblin–Kock.

  Lekkoatletykę zaczął uprawiać w roku 1945, gdy służył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech. Do dnia dzisiejszego do niego należą rekordy Korpusu w skoku w dal oraz w biegu sprinterskim na 100 m. Ze służby na zachodzie wrócił do Polski w roku 1948. Startował wówczas w barwach klubów warszawskich: AZS-u i CWKS-u. W okresie tym dwukrotnie stawał na podium seniorskich mistrzostw kraju. W roku 1951 zajął piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Berlinie, startując w konkursie skoku w dal, ustanowił swój rekord życiowy 7,17.

  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) – państwowa, cywilno-wojskowa uczelnia techniczna w Warszawie. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 18. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2830. pośród wszystkich typów uczelni.AZS Warszawa (Akademicki Związek Sportowy Warszawa) - niefunkcjonujący już wielosekcyjny polski uczelnianyklub sportowy z siedzibą w Warszawie. Spadkobiercami jego tradycji są, powstałe ponownie w momencie rozwiązania klubu kluby uczelniane AZS warszawskich uczelni, między innymi AZS Politechnika Warszawska i AZS Uniwersytet Warszawski.

  W latach 19511983 był pracownikiem dydaktycznym Wojskowej Akademii Technicznej. W późniejszych latach pełnił tamże funkcję szefa Studium Wychowania Fizycznego i Sportu WAT.

  Od roku 1973 był wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W latach 19761978 piastował stanowisko prezesa PZLA. Od 1973 aż do roku 2000 zasiadał w zarządzie związku. Od roku 1993 do śmierci był przewodniczącym Komisji Dyscypliny, Wyróżnień i Zwalczania Dopingu.

  10 i 11 stycznia Stefan Milewski przebywał w Spale na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PZLA. Drugiego dnia obrad zasłabł podczas przemawiania w imieniu komisji, której od lat przewodniczył. Mimo reanimacji zmarł po przewiezieniu karetką do szpitala w Tomaszowie Mazowieckim. Delegaci PZLA wystąpili w wnioskiem o pośmiertne nadanie lekkoatlecie tytułu honorowego członka Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego (AWF Warszawa) w Warszawie – publiczna szkoła wyższa, powstała w 1929 roku jako Wyższy Zakład Naukowo-Wychowawczy i przekształcona w 1938 w Wojskową Szkołę Akademicką.

  Został pochowany 17 stycznia 2009 na cmentarzu w Cegłowie w pobliżu Mińska Mazowieckiego.

  Progresja wyników[ | edytuj kod]

  Tabela przedstawia progresję wyników Stefana Milewskiego w skoku w dal.

  Najlepszy wynik w biegu na 100 metrów osiągnął w 1949 – 11,2 s.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gazeta Wyborcza: Zmarł Stefan Milewski, były prezes PZLA (pol.). [dostęp 11 stycznia 2009].
  2. PZLA: Zmarł Stefan Milewski (pol.). [dostęp 11 stycznia 2009].
  3. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia Finałów Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski 1920–2007. Konkurencje męskie. Szczecin - Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. PZLA: Pogrzeb Stefana Milewskiego (pol.). [dostęp 2 marca 2011].
  5. Henryk Gąszczak, Polska lekkoatletyka w statystyce historycznej; lata 1920-2007, statystyka.histor.pzla.pl [dostęp 2011-07-22] (pol.).
  Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) - najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Związek zajmuje się m. in. popularyzacją i rozwojem lekkoatletyki w Polsce, prowadzi szkolenie zawodników i sędziów. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – siły i środki wydzielone przez Rzeczpospolitą Polską do zabezpieczenia jej interesów i prowadzenia walki. Siły Zbrojne są podstawowym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do skutecznej realizacji polityki bezpieczeństwa i obronnej. Zgodnie z obowiązującą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne rozgrywane w sezonie letnim począwszy od 1920 roku.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Władysław Albert Anders (ur. 11 sierpnia 1892 w Błoniu, zm. 12 maja 1970 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945, następca Prezydenta RP w latach 1950-1954.
  Skok w dal – konkurencja lekkoatletyczna, w której zawodnicy wykonują rozbieg, odbijają się z jednej nogi z belki i lądują na piaszczystej części skoczni. Na krawędzi belki znajduje się listwa z plasteliną. Jeśli zawodnik podczas odbicia dotknie butem plasteliny, skok jest nieważny (decyduje ślad na plastelinie). Wynik skoku jest mierzony od linii między plasteliną a belką do ostatniego (najbliższego belce) śladu pozostawionego na piasku pod kątem prostym. Aktualny rekord świata należy do Mike’a Powella 8,95 m, choć Iván Pedroso skoczył 8,96 m, lecz podczas zawodów wystąpiły wątpliwości do pomiaru siły wiatru, zatem tego rezultatu nie można było uznać za rekord świata.
  Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie (w hali biega się 60 metrów), klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata". Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Tomaszów Mazowiecki (do 1926 Tomaszów) – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Szóste co do wielkości, a czwarte co do ludności miasto w woj. łódzkim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.803 sek.