• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan Libiszowski

  Przeczytaj także...
  Opoczno – miasto w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opoczno. Położone nad rzeką Wąglanką, na krańcu Wyżyny Przedborskiej, historycznie w Małopolsce. Stare Opoczno i Nowe Opoczno były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego.II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Stefan Marian (Maria?) Libiszowski (ur. 6 września 1887 w Białaczowie, zm. 8 stycznia 1964 w Kielcach) – polski ziemianin, rolnik, działacz społeczny, poseł na Sejm IV kadencji (1935-1938) w II Rzeczypospolitej.

  Był właścicielem majątku ziemskiego w Skrzyńsku. Był członkiem Sejmiku Powiatowego, wieloletnim prezesem Związku Ziemian i działaczem organizacji rolniczych w Opocznie, prezesem lokalnego oddziału straży pożarnej.

  W wyborach parlamentarnych w 1935 roku został wybrany posłem na Sejm IV kadencji (1935-1938) 19 072 głosami z listy BBWR z okręgu nr 31, obejmującego powiaty: konecki i opoczyński. W kadencji tej pracował w komisji komunikacyjnej.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Powiat konecki – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Końskie.

  Życie rodzinne[ | edytuj kod]

  Był synem Antoniego i Marii (Marianny) z domu Grabkowskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Libiszewscy vel Libiszowscy – Ziemiaństwo – klasa skazana na zapomnienie. [dostęp 2012-07-08].
  2. Biblioteka sejmowa – Parlamentarzyści RP: Stefan Libiszowski. [dostęp 2012-07-08].
  3. Scriptor (opr.): Sejm i Senat 1935–1938 IV kadencja. Warszawa: nakładem Księgarni F. Hoesicka, 1936, s. 154.
  4. Stefan Libiszowski z Libiszowa h. Wieniawa w Wielkiej genealogii Minakowskiego. [dostęp 2012-07-08].
  Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego (BBWR) – organizacja polityczna okresu międzywojennego w Polsce utworzona w roku 1927 przez Walerego Sławka. Skupiała drobniejsze ugrupowania polityczne i grupy mniejszości narodowych, a także zwerbowała kilku posłów z Polskiej Partii Socjalistycznej i PSL "Piast".Wybory parlamentarne w Polsce w 1935 roku – pierwsze wybory parlamentarne po wejściu w życie konstytucji kwietniowej przeprowadzone 8 i 15 września 1935 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzyńsko dawniej też Skrzynno – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Przysucha.
  Powiat opoczyński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Opoczno.
  Sejm IV kadencji utworzony został w wyniku wyborów przeprowadzonych w Polsce 8 września 1935 (poprzedni Sejm III kadencji rozwiązany został 10 lipca 1935).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.034 sek.