• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan Kossuth

  Przeczytaj także...
  Karol Wilhelm Scheibler (ur. 1 września 1820 w Montjoie w Nadrenii, zm. 13 kwietnia 1881 w Łodzi) – jeden z największych łódzkich przemysłowców.Ziemia obiecana – powieść Władysława Reymonta, po Chłopach najczęściej tłumaczona na języki obce i filmowana. Ziemia obiecana była drukowana w łódzkim Kurierze Codziennym w latach 1897-1898. Drukiem ukazała się w 1899 r. w Warszawie.
  Karol August Dittrich (ur. 30 września 1819 w Lipsku, zm. 11 stycznia 1886) – niemiecki przemysłowiec, który w 1857 r. nabył wspólnie z Karolem Hielle fabrykę lnu w Żyrardowie i przyczynił się do znacznego rozbudowania fabryki, jak również do zbudowania osady fabrycznej w Rudzie Guzowskiej, która dała początek miastu Żyrardów, które stało się najwiekszym w Europie ośrodkiem produkcji tkanin lnianych.

  Stefan Ludwik Mieczysław Kossuth (ur. 30 października 1849 w Grójcu, zm. 18 kwietnia 1919 w Warszawie) – inżynier technolog włókiennik, działacz społeczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem inżyniera gubernialnego radomskiego i Karoliny z Gumowskich. W latach 1867–1871 studiował w Instytucie Technologicznym w Petersburgu . W latach 1871–1873 pracował w manufakturze płóciennej w Żyrardowie. W 1875 r. w Warszawie wznowił wydawanie pisma „Przegląd Techniczny”, do 1879 był redaktorem, a do 1881 wydawcą tego pisma.

  Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski (ur. 22 listopada 1934 we Wrocławiu) – polski prawnik, dziennikarz, publicysta i pisarz; w latach 1980–1990 prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1991–1992 prezes Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.

  W 1882 r. przybył do Łodzi, gdzie został zatrudniony na stanowisku naczelnego inżyniera w zakładach Karola Scheiblera. Był jednym z założycieli, a następnie wydawcą „Dziennika Łódzkiego” aż do jego zamknięcia w 1892 r. Jednak już w 1884 r. wyjechał do Warszawy, aby pracować w zakładach Stanisława Lilpopa.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Był jakby pierwowzorem Karola Borowieckiego z Reymontowskiej i Wajdowskiej Ziemi obiecanej. Reymont musiał Borowieckiego wymyślić, bo nie znał Stefana Kossutha. Kossuth osiągnął w Łodzi sukcesy niby rdzenny lodzermensz a nim nie był. „Lodzermensz” nie wydawałby w Łodzi polskiej gazety na przekór wszystkim i wszystkiemu. A Kossuth robił to. I organizował polskich inżynierów w Łodzi, która ich nie chciała.

  Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Petersburski Instytut Technologiczny (ros. Санкт-Петербургский государственный технологический институт) – wyższa państwowa uczelnia w Sankt Petersburgu, specjalizująca się w kierunkach politechnicznych, zwłaszcza takich jak: chemia, cybernetyka i różne kierunki techniczne. Uczelnia została założona w 1828 roku, aktualnie szkoli około 5000 studentów.

  Następnie pracował znów w Żyrardowie, ale jako naczelny dyrektor zakładów Hiellego i Dittricha. Dla robotników przemysłu włókienniczego zreorganizował tam ich spółdzielnię spożywców. W 1891 r. został mianowany dyrektorem Zarządu Kolei Nadwiślańskich z siedzibą w Petersburgu. W 1894 r. założył w Żywcu fabrykę sukna, która szybko zbankrutowała. Powrócił do Łodzi w 1899 r. i pełnił funkcję sekretarza giełdowego.

  Dziennik Łódzki – największa gazeta województwa łódzkiego i jedna z najstarszych w Polsce. Ukazuje się od 1884 roku sześć razy w tygodniu. W 2000 roku została połączona z dziennikiem Wiadomości Dnia. Dziennik Łódzki wydawany jest przez Polskapresse Oddział Prasa Łódzka.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Od 1906 do 1916 r. był dyrektorem warszawskiej Szkoły Mechaniczno-Technicznej, założonej z jego inicjatywy przez Wawelberga i Rotwanda jeszcze w 1895 r. Uczestniczył w 1915 r. w uruchamianiu Politechniki Warszawskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [bez autora]. Z miasta. Wspomnienie pośmiertne. „Dziennik Łódzki”. Rok IX (nr 127), s. 1, 1892-06-10. Bolesław Knichowiecki (red.). Łódź: Stefan Kossuth. ISSN 1898-3111. [dostęp 2016-06-10]. 
  2. Księga pamiątkowa inżynierów technologów Polaków wychowańców Instytutu Technologicznego w Petersburgu : (w rocznicę stulecia uczelni), Warszawa , 1933, s. 91.
  3. Stefan Bratkowski: Skąd przychodzimy. Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo „Iskry”, 1978, s. 317.
  4. [bez autora]. Z miasta i okolicy. Wiadomości osobiste. „Dziennik Łódzki”. Rok VI (nr 237), s. 1, 1889-10-20. Bolesław Knichowiecki (red.). Łódź: Stefan Kossuth. ISSN 1898-3111. [dostęp 2016-03-30]. 
  Ziemia obiecana – polski film fabularny z 1974 w reż. Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Nakręcono 3 wersje:WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wydawnictwo "Iskry" – założone w Warszawie 1 października 1952 r. jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe "Iskra", następnie Państwowe Wydawnictwo "Iskry". Sprywatyzowane w 1992 r.
  Grójec – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu grójeckiego i gminy miejsko-wiejskiej Grójec. Leży 45 km na południe od Warszawy, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej nad rzeką Molnicą, dopływem rzeki Jeziorki.
  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  Szkoła Inżynierska im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda – szkoła mechaniczno-techniczna, ufundowana w 1895 w Warszawie przez finansistów Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.