• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan Giller

  Przeczytaj także...
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Stefan January Giller, pseudonim „Stefan January Sulita”, „Stefan z Opatówka” (ur. 2 września 1833 w Opatówku, zm. 27 stycznia 1918 tamże) – polski powieściopisarz, dramaturg, poeta, tłumacz; brat działacza politycznego i historyka Agatona Gillera.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Agaton Giller (ur. 9 stycznia 1831 w Opatówku, zm. 17 sierpnia 1887 w Stanisławowie) – polski dziennikarz i pisarz, konspirator i działacz niepodległościowy, członek Rządu Narodowego; brat Stefana Gillera.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Był synem burmistrza Opatówka, Jana Kantego Gillera oraz Franciszki ze Szpadkowskich. Po ukończeniu szkoły w Kaliszu wyjechał do Warszawy, gdzie pracował jako adiunkt w Archiwum Akt Dawnych. W 1862 zdał egzamin na nauczyciela gimnazjum i podjął pracę w Kaliszu. Przez kolejnych 35 lat pracował jako nauczyciel języka polskiego i historii literatury. Twórczość literacką rozpoczął wierszem Modlitwa młodej matki opublikowanym w 1859 na łamach „Klejnotów Poezji Polskiej”. Współpracował z wieloma czasopismami, stąd w jego dorobku wiele utworów okolicznościowych zwłaszcza wierszy. Na uwagę zasługują poemat Jan Kochanowski z Czarnolesia z 1884, Elegie i sonety z 1890. W powieściach, opowiadaniach i gawędach podejmował tematykę historyczną. Był też autorem komedii Nowe drogi wydanej w 1877 oraz przekładów poezji Heinego.

  Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

 • Jan Kochanowski z Czarnolesia
 • Nowe drogi
 • Licytacja i zajazd
 • Pokutnicy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski (red.): Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 202–203. ISBN 83-01-02722-3.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia i zdjęcia Stefana Gillera
 • Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku
 • Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.Opatówek (łac. Opatovecum, Opatovia) – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, siedziba gminy Opatówek; Położona w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Cienią, w aglomeracji kalisko-ostrowskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Christian Johann Heinrich Heine, właśc. Harry Heine (ur. 13 grudnia 1797 w Düsseldorfie, zm. 17 lutego 1856 w Paryżu) – poeta niemiecki epoki romantyzmu, pochodzenia żydowskiego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.