• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan GP

  Przeczytaj także...
  Marussia Virgin Racing (Manor Grand Prix w 2009, Virgin Racing w trakcie 2009 do końca 2010) – były rosyjski (w latach 2009-2010 – brytyjski) zespół i konstruktor utworzony w 2009 roku, który zadebiutował w sezonie 2010 mistrzostw świata Formuły 1 podczas Grand Prix Bahrajnu.Bernard Charles „Bernie” Ecclestone (ur. 28 października 1930 w Ipswich, hrabstwo Suffolk) – prezydent i szef Formula One Administration, ma udziały w Alpha Prema, która jest matczyną spółką w stosunku do spółek Formuły 1; uważany jest za głównego władcę Formuły 1.
  Cosworth – brytyjskie przedsiębiorstwo założone w Londynie w 1958 roku, projektujące i budujące silniki. Nazwa pochodzi od nazwisk założycieli, którymi byli Mike Costin i Keith Duckworth. Firma przeniosła siedzibę do Northampton oraz przeszła zmiany własnościowe i organizacyjne, od 2004 jest to Cosworth Group.

  Stefan GP (pełna nazwa Stefan Grand Prix) – serbski zespół, który kandydował do startów w mistrzostwach świata Formuły 1 w sezonach 2010 oraz 2011, jednak nie został przyjęty.

  Historia[ | edytuj kod]

  1996[ | edytuj kod]

  Założycielem zespołu jest Zoran Stefanović, właściciel serbskiej firmy AMCO. W 1996 brytyjski magazyn „Autosport” donosił, że Stefanović planuje wystawić swój własny zespół w Formule 1. W tym celu Stefanović miał rozpocząć już zatrudnianie pracowników, włączywszy George'a Rytona, byłego dyrektora technicznego Forti, jakkolwiek Ryton zaprzeczył temu twierdząc, iż nie zawierał jeszcze żadnej umowy, a Stefanović jedynie się z nim kontaktował. Stefanović utrzymywał również, że zdołał zebrać 65% budżetu potrzebnego do startów w Formule 1. Bernie Ecclestone nie spotkał się jednak ze Stefanoviciem ws. startów Stefan GP w Formule 1.

  Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.Sezon 2011 Formuły 1 był 62 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel, natomiast wśród konstruktorów – reprezentowany przez niego zespół Red Bull Racing.

  1998[ | edytuj kod]

  W 1998 Stefanović chciał wystawić własny zespół w Formule 1 wykorzystujący bolidy Lola T97/30 zespołu MasterCard Lola, który wycofał się z rywalizacji w 1997 po tym, jak ich bolid nie zakwalifikował się do pierwszego wyścigu tracąc kilkanaście sekund do zdobywcy pole position.

  Stara Pazova (serb. Стара Пазова, węg. Ópázova, słow. Stará Pazova) - miasto w Serbii; w Wojwodinie; w okręgu sremskim; w regionie Srem, 18,645 mieszkańców (2002). Miasto zamieszkują głównie Serbowie.Toyota F1 – zespół Formuły 1 startujący w Mistrzostwach w sezonach 2002-2009. Dyrektorem zespołu przed rozwiązaniem był Tsutomu Tomita, a dyrektorem technicznym Pascal Vasselon. Siedziba stajni mieściła się w Kolonii w Niemczech.

  2010[ | edytuj kod]

  Ze zgłoszonych zespołów FIA miała wybrać trzy, które miały uzupełnić wolne miejsce w stawce dziesięciu z trzynastu dopuszczalnych zespołów. Stefan GP był jednym z kandydatów, ale nie został jednak wybrany, a do startów zostały dopuszczone zespoły Manor Grand Prix, US F1 i Campos Meta. Zoran Stefanović złożył zażalenie do Komisji Europejskiej na FIA. Zdaniem Serba FIA wymusiła na nowych zespołach używanie jednostek napędowych Cosworth, jeżeli chcą być brani pod uwagę przy wyborze zespołów. W tym samym czasie do francuskiego sądu wpłynął pozew zespołu N.Technology. Stefanović później jednak wycofał swój pozew, a francuski sąd uznał, że rekrutacja nowych zespołów przebiegała zgodnie z prawem.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Po wycofaniu przez BMW swojego fabrycznego zespołu w stawce mistrzostw świata powstało jeszcze jedno wolne miejsce. Stefanović przekonywał ciągle o tym, że ma zamiar wystartować w 2010 roku, mimo, że jego team nie był zgłoszony do rekrutacji trzynastego zespołu. Miejsce po niemieckim zespole FIA przydzieliła Lotusowi. Zwolniło się jednak jeszcze jedno miejsce po tym, jak z mistrzostw wycofała się Toyota. Ostatecznie miejsce po japońskim zespole zostało przydzielone Sauberowi.

  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.

  Stefanović rozpoczął więc rozmowy z Toyotą na temat kupna projektu bolidu TF110. Rozpoczął także rekrutację pracowników do Siedziby w Belgradzie i Niemczech. Szef zespołu niejako potwierdził, że rozmowy zakończyły się powodzeniem, gdyż powiedział, że testy zderzeniowe tylnej struktury bolidu opartego na projekcie Toyoty przebiegły bardzo pomyślnie i można nawet odchudzić konstrukcję. Głównym projektantem zespołu został były inżynier McLarena, Mike Coughlan, główna postać w aferze szpiegowskiej. Zespół w przypadku, gdy nie dostanie się w 2010 roku do stawki Formuły 1, zamierza uczynić to w 2011, a rok 2010 poświęcić na testy bolidu (zespołu nie będzie obowiązywał zakaz testów w trakcie sezonu, gdyż nie jest on zobowiązany do przestrzegania Concorde Agreement). Poza kierowcami testowymi, zespół zamierza umożliwić za opłatą testy innym kierowcom, co umożliwi im ominąć przepis o zakazie testów w trakcie sezonu, który jest dotkliwy zwłaszcza dla kierowców testowych i rezerwowych.

  Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.Park technologiczny (także park naukowo-technologiczny, technopark) – zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Na ich terenie znajdują się zazwyczaj inkubatory technologiczne.

  2 lutego 2010 roku biuro zespołu podało, że mimo braku miejsca w stawce na sezon 2010, przetestują bolid w dniach 25-28 lutego na portugalskim torze Algarve. Testy te zostały jednak odwołane, ponieważ Bridgestone nie był skłonny zapewnić zespołowi opony w specifikacji opon z Formuły 1, ani GP2. Nie odbyła się także planowana na 25 lutego prezentacja bolidu. Pojazd o znaczeniu Stefan S-01 miał być napędzany ukrytymi pod nazwą Stefan RG-01 silnikami Toyota RVX-09 V8. Obsługą jednostki napędowej miał zajmować się japoński zespół. Co więcej, drugiego lutego zespół oświadczył, że wysłał kontenery ze sprzętem do Bahrajnu na pierwszy, a także do Kuala Lumpur na trzeci wyścig sezonu. Bernie Ecclestone przyznał, że projekt ma wsparcie rządu Serbii. Jean Todt powiedział, że zajęcie ewentualnego wolnego miejsca w sezonie 2010 przez Stefan GP nie jest automatyczne i zależy od decyzji FIA.

  Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.

  19 lutego 2010 roku nastąpiło pierwsze uruchomienie silnika w bolidzie S-01. .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Dzisiejszego ranka, 19 lutego 2010 roku, miał miejsce kolejny krok milowy w historii Stefan Grand Prix. O godzinie 8:00, nasz pierwszy samochód – Stefan 01 – został uruchomiony po raz pierwszy. Auto zadziałało bez zarzutu, nie było żadnych problemów i jesteśmy gotowi na jazdę po torze, ale czekamy jeszcze na opony.

  US F1 Team (pełna nazwa Team US F1) – amerykański zespół wyścigowy, który miał zadebiutować w Formule 1 w sezonie 2010.Lola Cars – brytyjskie przedsiębiorstwo produkujące samochody wyścigowe. Założył je w 1958 roku Eric Broadley, a jego siedziba znajduje się w Huntingdon w Anglii. Obecnie jest częścią należącej do Martina Birrane’a Grupy Lola (Lola Group) w skład której wchodzą również Lola Composites oraz Lola Special Projects.
  Zoran Stefanović

  Serb wypowiedział się także na temat kierowców.

  Oczekujemy wyjaśnienia sytuacji w relatywnie krótkim czasie. W międzyczasie pracujemy bardzo ciężko nad kontraktami z kierowcami. Jesteśmy bardzo bliscy sfinalizowania umowy z Jacquesem Villeneuve'em, a także prawdopodobnie z innym kierowcą jako rezerwowym. Jednakże pierwszym zatrudnionym przez nas kierowcą będzie Kazuki Nakajima.

  Forti Corse, znany także jako Forti – były włoski zespół i konstruktor wyścigowy, startujący w Formule 1 w połowie lat 90. Zespół został założony w 1978 roku i przez dwie dekady brał udział w niższych formułach wyścigowych. Sukcesy zespołu obejmują zwycięstwa w klasyfikacji kierowców we Włoskiej Formule 3 w latach 80. oraz dwa zwycięstwa w zawodach Międzynarodowej Formuły 3000, w której zespół brał udział w latach 1987–1994. Od 1992 roku współzałożyciel zespołu, Guido Forti, utrzymywał kontakt z brazylijskim biznesmenem, Abílio dos Santosem Dinizem. Na skutek tej znajomości Diniz zapewnił zespołowi kierowcę wyścigowego – swojego syna Pedro, oraz wystarczający budżet do startów w Formule 1.Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

  3 marca FIA oświadczyła, że US F1 Team został wykreślony z listy startowej na sezon 2010. Jednocześnie podkreśliła, że Stefan GP nie otrzyma miejsca po Amerykanach, argumentując to bardzo krótkim czasem na przygotowanie się do nowego sezonu.

  2011[ | edytuj kod]

  22 marca 2010 Stefanović potwierdził zakończenie współpracy z Toyotą po tym, jak nie udało mu się otrzymać miejsca w stawce w sezonie 2010. Jednocześnie dodał, że nadal jest zainteresowany dołączeniem do Formuły 1 w niedalekiej przyszłości.

  Miesiąc później Serb poinformował, że wysłał do FIA oficjalne zgłoszenie o wolne miejsce w sezonie 2011 i ogłosił plany utworzenia Parku technologicznego w Stara Pazova, w którym miała się znajdować siedziba zespołu Stefan GP. Potwierdził również, że prowadzi rozmowy z kilkoma kierowcami, a wśród nich takie nazwiska jak siedmiokrotny mistrz WRC Sébastien Loeb czy Austriak Christian Klien.

  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Yugoslav team plans F1 entry. „Autosport”, s. 7, 1996-09-29. Haymarket. ISSN 0269-946X. 
  2. Mattijs Diepraam, „Uechtel”, Rafael Reyna, Leo Breevoort, Jasper Heymans: Grand Prix cars that never raced (work in progress) (ang.). forix.autosport.com. [dostęp 2013-03-21].
  3. Mateusz Furgał: Stefanovic mówi o swoich planach związanych z F1. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2009-08-12. [dostęp 2010-01-01].
  4. Keith Collantine: Exclusive: Zoran Stefanovic explains his complaint to the EU about the FIA (ang.). F1 Fanatic, 2011-03-22. [dostęp 2009-09-02].
  5. Łukasz Godula: Szef Stefan GP odwiedził fabrykę Toyoty. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2009-12-22. [dostęp 2010-01-01].
  6. Stefan GP signe un accord avec Toyota (fr.). Sport.fr, 2009-12-22. [dostęp 2010-01-29].
  7. Marek Roczniak: Stefan GP chce umożliwić testy debiutantom F1. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2009-12-29. [dostęp 2010-01-01].
  8. Daniel Bastien: Stefan GP insiste (fr.). ESPNF1, 2011-02-22. [dostęp 2010-02-09].
  9. Marek Roczniak: Stefan GP odwołał testy na torze Algarve. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-02-22. [dostęp 2010-02-22].
  10. Michał Sulej: Stefan GP przetestuje swój bolid pod koniec miesiąca. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-02-02. [dostęp 2010-02-02].
  11. Łukasz Godula: Stefan GP jedzie do Bahrajnu. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-02-02. [dostęp 2010-02-02].
  12. Marek Roczniak: Stefan GP kontynuuje swoje przygotowania. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-02-09. [dostęp 2010-02-09].
  13. Marek Roczniak: Stefan GP ma za sobą pierwsze uruchomienie silnika w S-01. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-02-19. [dostęp 2010-02-19].
  14. Christian Nimmervoll: FIA veröffentlicht Nennliste ohne Stefan (niem.). Motorsport-Total.com, 2011-03-22. [dostęp 2010-03-03].
  15. Marek Roczniak: FIA: Bez US F1 i Stefan GP w sezonie 2010. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-03-03. [dostęp 2010-03-03].
  16. Stefan: Kein Startplatz, keine Verträge (niem.). Formel1, 2011-03-22. [dostęp 2010-03-20].
  17. European Conmission receives F1 complaint (ang.). pitpass.com (Pitpass), 2011-03-22. [dostęp 2009-09-01].
  18. Marek Roczniak: Stefan GP potwierdza zakończenie współpracy z Toyotą. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-03-22. [dostęp 2010-03-22].
  19. Stefan GP rilancia: iscrizione e circuito (wł.). italiaracing.net, 2011-03-22. [dostęp 2010-04-24].
  20. Mariusz Karolak: Stefanović chce zbudować tor w Serbii. Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2010-04-24. [dostęp 2010-04-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Stefan GP (ang. • serb.). stefangp.com. [dostęp 2011-03-22].
 • Campos Racing – hiszpański zespół startujący w wyścigach samochodowych założony w 1997 roku przez Adriána Camposa. Obecnie zespół startuje w World Touring Car Championship oraz European F3 Open. W przeszłości startował także w serii GP2, Auto GP World Series, World Series by Nissan, International Superstars Series oraz Azjatyckiej serii GP2. W sezonie 2014 ekipa powraca do serii GP2 zastępując zespół Barwa Addax Team, który zastąpił Campos Racing w 2009 roku, kiedy to zespół rozpoczął przygotowania do angażu w Formule 1 jako Campos Meta Team, który został przekształcony w HRT F1 Team.Bahrajn, Królestwo Bahrajnu (Al-Bahrajn, Mamlakat al-Bahrajn) – państwo położone w Azji na archipelagu w Zatoce Perskiej. W roku 1971 uzyskało niepodległość. Od lat 30. XX wieku wydobywa się tam ropę naftową, a uzyskane dochody inwestuje na miejscu. Od 2002 roku emir Bahrajnu używa tytułu "król".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Afera szpiegowska w Formule 1 (zwana też Stepneygate lub Spygate) – niezgodne z prawem działania mające charakter afery, jaki miały miejsce w Formule 1 w 2007 roku.
  Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.
  Christian Klien (ur. 7 lutego 1983 w Hohenems, Austria) – austriacki kierowca wyścigowy. W sezonach 2004-2006 i 2010 startował w Formule 1.
  Autódromo Internacional do Algarve – tor wyścigowy o długości 4,692 km w Portimão w Portugalii. Całkowity koszt budowy wyniósł 195 milionów Euro, a w skład kompleksu sportowego wchodzi również: tor kartingowy, park technologiczny, pięciogwiazdkowy hotel, centrum sportowe i apartamenty.
  Sébastien Loeb (ur. 26 lutego 1974 w Haguenau) – francuski kierowca rajdowy, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata (w latach 2004–2012). Zdobywca 2 miejsca w słynnym wyścigu 24 godzinnym w Le Mans w 2006 roku. Jest również 3-krotnym mistrzem (6-krotnym finalistą) prestiżowych zawodów "Race of Champions" w których startują najlepsi kierowcy dyscyplin motorowych z całego świata. Jak podaje oficjalna strona Rajdowych Mistrzostw Świata, Sebastien Loeb jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w historii, między innymi posiada rekordy największej liczby: tytułów mistrza świata, wygranych rajdów, wygranych odcinków specjalnych, miejsc na podium oraz zdobytych punktów.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.