• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stefan Friedmann  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Motylem jestem czyli romans 40-latka – polski film fabularny z 1976 w reżyserii Jerzego Gruzy, kontynuacja serialu Czterdziestolatek.Kiedy miłość była zbrodnią - polsko-niemiecki film wojenny z 1967 roku. Film obrazujący funkcjonowanie ustanowionego przez Hitlera prawa "czystości rasowej", zabraniającego robotnikom cudzoziemskim wszelkich kontaktów z Niemcami. Cudzoziemcy na przymusowych robotach w hitlerowskich Niemczech. Za bliższe kontakty z Niemcami czekała obie strony śmierć, więzienie lub napiętnowanie. Dzieło Rybkowskiego pokazano w marcu 1968 roku, premiera była skandalem, a reżysera oskarżono o antypolskość. Film ten doprowadził do likwidacji Zespołu Filmowego Rytm kierowanego przez Rybkowskiego.

  Stefan Andrzej Friedmann (ur. 2 września 1941 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i radiowy, satyryk, prezenter telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W latach 1968–1974 aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. W 1971 zdał aktorski egzamin eksternistyczny.

  60 minut na godzinę (Sześćdziesiąt minut na godzinę) - audycja satyryczna emitowana w radiowej Trójce w latach 1973–1981.Noc generałów (ang. The Night of the Generals) – film wojenny produkcji francuskiej w reżyserii Anatole’a Litvaka z 1967 roku.

  Odtwórca tytułowej roli w serialu TVP Na kłopoty... Bednarski.

  Od wieku nastolatka aż do stanu wojennego odtwarzał w radiowych Matysiakach pierwszoplanową postać Eugeniusza „Gienka” Matysiaka (został zastąpiony poniekąd wbrew zasadzie serialu, że „aktorzy zabierają ze sobą postać do grobu" przez Jerzego Bończaka – aktora o podobnym głosie).

  Friedmann (P) z Jonaszem Koftą (L) podczas nagrywania audycji radiowej

  Z Jonaszem Koftą stworzył radiowy duet satyrycznokomediowy, który tworzył cykle Dialogi na cztery nogi i Fachowcy, emitowane w magazynach Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy i Ilustrowany Magazyn Autorów. Solowo występował też w magazynie 60 minut na godzinę w cyklu Ahoj przygodo!. W latach 90. prowadził w Programie Trzecim PR autorski magazyn Korek. Współtworzył audycję ZSYP w I Programie Polskiego Radia do końca jej nadawania w lutym 2009 r.

  Teatr Współczesny w Warszawie - warszawski teatr, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ul. Mokotowskiej 13 w rejonie placu Zbawiciela.Andrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper oraz wokalista.

  W latach 2001–2002 prowadził emitowany w TVP1 teleturniej Poszukiwacze Skarbów. Występował także w duecie z Krzysztofem Jaroszyńskim, prowadząc m.in. program Magazynio na antenie TVP1 oraz humorystyczne quizy dla kandydatek do tytułu Miss Polski, podczas corocznej gali finałowej konkursu.

  Wystąpił w teledysku do utworu „Będzie dobrze dzieciak” zespołu Molesta Ewenement, a także „W aucie” zespołu TPWC (jego syn pod pseudonimem Fred był wykonawcą zwrotki w wersji teledyskowej piosenki) oraz „Wezmę Cię” grupy Poparzeni Kawą Trzy.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Top Shop – pasmo telezakupowe, traktowane także jako kanał telewizyjny, który pojawił się na antenie w 1996 roku. Dzieliło częstotliwość z kanałem Polonia 1. Prezentuje zasady działania i możliwości zastosowań najnowszych osiągnięć z zakresu fitness, zdrowia, kosmetyki czy urządzeń gospodarstwa domowego, oferując jednocześnie promocyjne ceny.

  Autor książek satyrycznych i płyty satyrycznej, na której znalazły się m.in. piosenki: „Cienki Bolek”, „Dziadek Prokop robi podkop”, „Przemysłowa straż”, „Jak pies w studni”, „Country, country to mój kraj”.

  W 2012 roku opublikowano książkę Tata Soni Ross, w której m.in. ukazał się wywiad udzielony przez Friedmanna.

  W 1991 bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.

  Pierwszy dzień wolności - polski film z 1964 roku, zrealizowany według dramatu Leona Kruczkowskiego. Film jest studium psychologicznym postaw moralnych w obliczu wszystkich tragedii spowodowanych wojną.Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem. Zrealizowany we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Znalazły się w nim także sceny kręcone w miejscowościach : Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary ( Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej ), Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.

  Pod koniec lat 90. prowadził telezakupy z TV Marketu w Polsacie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Syn suflerki Haliny (1921–2010) i aktora Mariana Friedmanna (1917–1983). Jest mężem Krystyny, z którą mają dwóch synów.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Starszy sierżant Policji (st. sierż.) – stopień podoficerski w Policji. Na stopień ten mianuje komendant wojewódzki Policji. Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu starszego sierżanta 2 lat. Odpowiednik wojskowego stopnia starszego sierżanta oraz ogniomistrza w Państwowej Straży Pożarnej.
  Komedia satyryczna - zbliżony do satyry podagtunek komedii, w którym komizm uzyskuje się poprzez ośmieszenie aktualnych zjawisk społecznych i politycznych. Cele utworów reprezetujących gatunek są przeważnie bieżące - za pomocą środków dramatycznych i satyrycznych walczą one z istniejącymi w danym miejscu i czasie obyczajami, instytucjami, modami i konwencjami.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.754 sek.