• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stawy Ixelles

  Przeczytaj także...
  Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria) – gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty, królestwo bakterii).Maelbeek – dopływ rzeki Senne. Płynie przez kilka gmin w Brukseli: Elsene, Etterbeek, Saint-Josse-ten-Noode i Schaerbeek. Źródło znajduje się w Abbaye de la Cambre.
  Plac Flagey (fr. Place Eugène Flagey, nid. Flageyplein) – plac w Ixelles, gminie miejskiej w Belgii, położonej w Regionie Stołecznym Brukseli. Nazwa placu pochodzi od nazwiska burmistrza Ixelles, Eugène Flagey.

  Stawy Ixelles (fr.: Étangs d'Ixelles, nid.: Vijvers van Elsene) – park publiczny z dwoma stawami rozciągającymi się między opactwem La Cambre oraz placem Flagey w gminie miejskiej Ixelles wchodzącej w skład Regionu Stołecznego Brukseli, powstałymi w XIX wieku w wyniku osuszania bagnistych terenów w dolinie Maelbeek.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwotnie w dolinie znajdowały się cztery stawy. Do połowy XVII wieku służyły one jako staw rybny, lavoir, zbiornik wody pitnej oraz źródło lodu w zimie. Z Grand Étang (Wielkiego Stawu), częściowo osuszonego w 1860 roku (aby ustąpić miejsca placowi), powstał obecny staw dolny. Stawy Pennebroeck i Ghevaert połączono tworząc obecny staw górny, natomiast Paddevijver został osuszony całkowicie.

  Zatrucie jadem kiełbasianym, botulizm (łac. Botulismus; z łac. botulus – kaszanka lub kiełbasa, rodzaj potrawy z surowego mięsa popularny wśród uboższych warstw ludności starożytnego Rzymu) to zespół toksycznych objawów wywołany działaniem wytwarzanego przez Gram-dodatnią, beztlenową bakterię Clostridium botulinum jadu kiełbasianego na organizm.Elsene (fr. Ixelles) – gmina miejska w Belgii, położona w Regionie Stołecznym Brukseli, liczy 77 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. Nazwa pochodzi od drzewa olsza i przybierała formy Elsele, Elsen, Elsene w języku niderlandzkim, Ixel, Ixelles po francusku.

  Stan obecny[ | edytuj kod]

  Łączna powierzchnia parku ze stawami wynosi ponad 5 hektarów. Staw dolny – większy – obejmuje ponad 2 hektary i poziom jego wody znajduje się ponad 2 metry poniżej poziomu wody stawu górnego. Łączna długość stawów wynosi około 700 metrów, zaś największa szerokość – w przybliżeniu 50 metrów. Cały park stanowi najbardziej na północ wysunięty wyczółek wcinającego się głęboko w tkankę miejską pasa niemal nieprzerwanej zieleni, który ciągnie się od Forêt de Soignes przez Bois de La Cambre.

  Forêt de Soignes (nid. Zoniënwoud) – las bukowy w Belgii oddalony o 6 km na południowy wschód od centrum Brukseli. Powierzchnia lasu wynosi ponad 4400 hektarów. Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Stawy są bardzo popularnym miejscem wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców. Teren ten obfituje w ptactwo wodne oraz w ryby, które w określone dni można łowić po wniesieniu stosownej opłaty. Woda w stawach bywała niekiedy zanieczyszczona sinicami, o czym przypominają stare znaki ostrzegawcze zakazujące wszelkiego kontaktu z wodą, a także siadania na trawie w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Wśród ptactwa notowano przypadki botulizmu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pêche, www.ixelles.irisnet.be [dostęp 2017-11-20] (fr.).
  2. Des cyanobactéries dans l'un des étangs d'Ixelles - Sciences - LeVif.be, www.levif.be [dostęp 2017-11-20].
  3. IXELLES Les canards victimes de botulisme Les étangs sont interdits au public - Le Soir, archives.lesoir.be [dostęp 2017-11-20] (fr.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia placu Flagey (fr.)
 • Karty informacyjne o przestrzeniach zielonych Regionu Stołecznego Brukseli – Stawy Ixelles (fr.)
 • Drzewa z parku wokół Stawów Ixelles w Spisie Dziedzictwa Przyrodniczego (fr.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.716 sek.