• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stavanger  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Spółgłoska nosowa miękkopodniebienna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczanej symbolem: [ŋ].Kjerag - góra położona w Norwegii nad Lysefjordem, nieopodal miasta Forsand w okręgu Rogaland. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1100 metrów nad poziomem morza, jednakże najwięcej turystów przyciąga położony w jej północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na błękitne wody Lysefjorden. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 m³. Po drugiej stronie znajduje się Preikestolen.

  Stavanger (wym. [stɑˈʋɑŋjær]) – norweskie miasto portowe (założone w 1125 roku) i gmina leżąca w okręgu Rogaland, na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii.

  Historia Rady Okręgu sięga roku 1837, ale dopiero w roku 1976 odbyły się lokalne wybory do rządu okręgowego.

  W Stavanger, w najstarszej części miasta (Gamle Stavanger) znajduje się Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum). Niegdyś funkcjonowało w mieście kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby. Miasto znane jest również z połowów szprotek.

  Liv Kristine Espenæs primo voto Krull (ur. 14 lutego 1976 w Stavanger) - norweska wokalistka i autorka tekstów. Była członkini zespołu Theatre of Tragedy. W latach 2003-2016 solistka grupy Leaves’ Eyes, w której współpracowała wraz ze swoim mężem Alexandrem Krullem - wokalistą zespołu Atrocity.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Do najcenniejszych zabytków należą m.in.: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledal z XVIII w. oraz pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Herb
 • 1.2 Pochodzenie nazwy
 • 2 Dzielnice
 • 3 Klimat
 • 4 Gospodarka
 • 5 Transport
 • 6 Transport publiczny
 • 7 Kultura
 • 7.1 Europejska Stolica Kultury 2008
 • 7.2 Sport i rekreacja
 • 7.3 Muzyka
 • 7.4 Film
 • 8 Turystyka
 • 8.1 Aktywny wypoczynek
 • 8.2 Centrum miasta
 • 8.3 Muzea
 • 9 Gmina Stavanger
 • 9.1 Demografia
 • 9.2 Edukacja
 • 9.3 Władze gminy
 • 10 Ludzie związani z Stavanger
 • 11 Przypisy
 • 12 Linki zewnętrzne
 • 13 Zobacz też
 • 14 Bibliografia
 • Rune Holta (ur. 29 sierpnia 1973 w Stavanger, Norwegia) – żużlowiec, reprezentant Norwegii oraz Polski. Drużynowy mistrz świata, indywidualny mistrz Norwegii a także indywidualny i drużynowy mistrz Polski.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Historia[]

  Pierwsze ślady osadnictwa w regionie Stavangeru pochodzą z momentu cofnięcia się lądolodu po ostatniej epoce lodowcowej (ok. 10 000 lat temu). Wielu historyków uważa, że już w wiekach IX-X północny Jæren był ekonomicznym i militarnym centrum. Około 1100-1300 r. Stavanger stał się centrum administracji kościelnej i ważnym miastem handlowym na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii.

  Gehenna - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała 1993 roku w Stavanger. Zespół na ostatnich płytach stylistycznie odchodzi od black metalu, grając techniczny death/black metal.Sirenia – norweska grupa muzyczna, powstała z inicjatywy gitarzysty grupy Tristania w 2001 roku. W swoich utworach grupa łączy elementy muzyki poważnej, gothic metalu, metalu symfonicznego i ostrzejszych gatunków, jak black i death metal.
  Katedra w Stavanger

  Zanim w 1125 roku Stavanger zyskał prawa miejskie, pełnił rolę miasta, podczas gdy biskupstwo Stavangeru powstało w latach 20. XII wieku. Około 1100 roku Biskup Reinald, który najprawdopodobniej przybył tam z Winchesteru w Anglii, rozpoczął budowę katedry (Stavanger domkirke). Została ona ukończona ok. 1125 roku, przez co ten rok uważa się za datę założenia miasta.

  Rogaland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Hordaland, Telemark, Aust-Agder i Vest-Agder.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Przez reformację w 1536 roku, rola Stavangeru jako centrum religijnego spadła, a powstanie miasta Kristiansand na początku XVII wieku doprowadziło do przeniesienia biskupstwa. Jednak, bogate połowy śledzi na początku XIX w. odnowiły znaczenie miasta. 1 stycznia 1838 powstała gmina Stavanger. 1 stycznia 1965 wiejskie gminy Hetland i Madla zostały włączone do Stavangeru.

  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Historia miasta jest ciągłą alternacją pomiędzy boomami a recesją. Przez długi okres najważniejszymi gałęziami przemysłu miasta były żegluga, przemysł stoczniowy i produkcja konserw rybnych.

  W 1969 r. rozpoczął się nowy boom, kiedy po raz pierwszy odkryto złoża ropy naftowej na Morzu Północnym. Po wielu dyskusjach, Stavanger został wybrany na centrum lądowe dla przemysłu naftowego na norweskiej części Morza Północnego.

  Herb[]

  Hallvard Trætteberg (1898–1987), specjalista w heraldyce, dostał zlecenie stworzenia oficjalnego herbu miasta. Pracował on nad nią od 1920 r., a w 1939 oficjalnie zatwierdzono jego pomysł. Jego konstrukcja została użyta w herbie miasta, na fladze i na pieczęci.

  Obywatelstwo – więź prawna łącząca jednostkę (osobę fizyczną) z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo – analogicznie – ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.Kristiansand – ósme pod względem wielkości miasto oraz drugi co do wielkości port Norwegii; siedziba gminy Kristiansand. Zespół miejski Kristiansand jest piątym co do wielkości w Norwegii.

  Herb opiera się na pieczęci z 1591 roku. Znajduje się na nim gałąź winorośli. Odbyła się dyskusja na temat, dlaczego to właśnie winorośl, ale jej prawdziwe znaczenie na herbie pozostaje nieznane.

  Pochodzenie nazwy[]

  Staronordyjska forma nazwy miasta brzmiała Stafangr. Pochodzenie nazwy przez dekady podlegało dyskusji, a najbardziej popularna wersja jest taka, że pierwotnie miasto nosiło nazwę wlotu, który obecnie nazywa się Vågen, który jest początkiem miasta na wschodnim brzegu zatoki. "Staf" w staronordyckim znaczy fjord a "angr" wysoka skała.

  Janove Ottesen, właśc. Jan Ove Ottesen (ur. 27 sierpnia 1975 w Bryne), norweski muzyk, wokalista, gra również na gitarze i baryłce. Ottesen porzucił szkolenie wojskowe na rzecz swojej już wtedy ukochanej fisharmonii. Janove jest twórcą wielu utworów zespołu Kaizers Orchestra. Energia, jaką eksploduje podczas występów pomogła zespołowi uzyskać opinię zespołu, który świetnie sprawdza się na żywo. Poza pracą nad materiałem dla Kaizers Orchestra, Janove zajmuje się realizowaniem swoich projektów filmowych oraz karierą solową. Co roku, począwszy od 2000 wydaje albumy i EP. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.Lysefjorden - fiord w gminie Forsand, w południowo-zachodniej Norwegii. Nazwa w tłumaczeniu z norweskiego oznacza jasny fiord i ma związek z lekko zabarwionymi skałami granitowymi leżącymi po obu stronach. Długość fiordu wynosi 42 km. Turystów przyciągają skaliste skały o wysokości nierzadko przekraczającej 1000 m, opadające niemal pionowo do zatoki. Popularnym miejscem wycieczek jest szczególnie klif Preikestolen oraz znajdujący się po przeciwległej stronie fiordu szczyt Kjerag.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Hirtshals to portowe miasto w Vendsyssel (Jutlandia) na północnym zachodzie Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Statoil – norweskie przedsiębiorstwo naftowe, które ma swoje stacje benzynowe w 8 krajach na świecie (m.in. w Polsce – 356 stacji w roku 2013).
  Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).
  UiS Stavanger – żeński klub piłki siatkowej z Norwegii. Swoją siedzibę ma w Stavanger. Został założony w 2009 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.