• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Statek flagowy

  Przeczytaj także...
  Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.
  Flota – zespół statków podporządkowanych jednemu z przewoźników żeglugi lub państwa, którego mają banderę.

  Statek flagowy – najbardziej prestiżowy statek floty danego armatora.

  Statek powietrzny – urządzenie zdolne do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza.Armator – osoba (osoba prawna lub fizyczna), eksploatująca własny, lub wynajęty statek. Zatrudnia kapitana i załogę oraz odpowiada cywilnie za zobowiązania wynikające z eksploatacji statku.

  Jest to pojęcie czysto reprezentacyjne i odnoszące się wyłącznie do flot cywilnych (np. pasażerskich, handlowych, sportowych). Statek będący największą dumą i osiągnięciem danej floty świadczący o jej maksymalnych możliwościach. Najczęściej jest to statek największy. Na jego pokładzie mogą odbywać się największe uroczystości, przyjmowani najważniejsi goście, również w szczególny sposób traktowany jest podczas składania przez niego wizyt. Pojęcie najczęściej stosowane we flotach statków nawodnych, ewentualnie powietrznych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • okręt flagowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.