• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stary Sącz - gmina

  Przeczytaj także...
  Gaboń – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz. Wieś rozciąga się na wysokości od 340 do 1161 m n.p.m. (Skała), wzdłuż rzeki Dunajec. Charakteryzuje się malowniczym, górskim krajobrazem.Barcice (do 2011 Barcice Górne) – duża wieś w południowej Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.
  Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz
  Barcice, na drugim planie wieża kościelna

  Stary Sączgmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Siedzibą gminy jest Stary Sącz.

  Łazy Biegonickie – sołectwo w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Sąsiaduje z gminami Łącko, Nawojowa, Podegrodzie, Rytro oraz miastami Nowy Sącz i Szczawnica.

  Geografia[]

  Gmina położona jest w samym centrum Kotliny Sądeckiej. Zajmuje obszar 102,41 km², w tym: użytki rolne 46%, użytki leśne 41%. Stanowi to 6,61% powierzchni powiatu. Łączą się tu dwie rzeki – Dunajec i Poprad. Krzyżują się tu również dwa trakty wiodące przez Muszynę na Słowację oraz na Podhale. Większość obszaru gminy leży w obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien, Marysieńka (ur. 28 czerwca 1641 lub wcześniej w Nevers, zm. 30 stycznia 1716 w Blois) – królowa Polski, żona króla Jana III Sobieskiego.

  Sołectwa[]

  Barcice Dolne, Barcice Górne, Gaboń, Gaboń Praczka, Gołkowice Dolne, Gołkowice Górne, Łazy Biegonickie, Mostki, Moszczenica Niżna, Moszczenica Wyżna, Myślec, Popowice, Przysietnica, Skrudzina, Wola Krogulecka oraz miasto Stary Sącz.

  Historia[]

  W 1257 r. książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy podarował swojej żonie Kindze ziemię sądecką. W 1280 r. księżna ufundowała dwa klasztory – klarysek i Franciszkanów. Prawa miejskie Stary Sącz uzyskał w 1358 r. W 1683 r. wracając spod Wiednia król Jan III Sobieski spotkał się z żoną Marysieńką. W 1795 znaczną część miasta zniszczył wielki pożar.

  Bolesław V Wstydliwy (ur. 21 czerwca 1226 w Starym Korczynie, zm. 7 grudnia 1279) – książę krakowski (od 1243) i sandomierski (od 1232), ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów.Praczka – część wsi Gaboń w Polsce położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz.

  Demografia[]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Stary Sącz w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Stary Sacz.png

  Zabytki[]

 • Zabytki Starego Sącza.
 • Kościół w Barcicach z 1901 r. Ołtarz główny z 1622 r., w ołtarzu obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1600 r. W ołtarzach bocznych znajdują się części tryptyków z lat 1470-1480 ze szkoły sądeckiej.
 • Gospodarka[]

  Znaczna część mieszkańców gminy pracuje rolnictwie i sadownictwie. Ponadto coraz częściej prowadzą własną działalność gospodarczą. W Starym Sączu są to głównie firmy handlowe, w gminie placówki handlowe i usługowe, a także liczne tartaki, cegielnia, młyn, ubojnie zwierząt, zakład przetwórstwa mięsa, ferma drobiu oraz liczne gospodarstwa specjalistyczne. W końcu 1999 r. funkcjonowało na terenie miasta i gminy 845 przedsiebiorstw, z czego 57% w mieście i 43% w gminie.

  Święta Kinga, również Kunegunda (ur. 5 marca 1234 w Ostrzyhomiu, zm. 24 lipca 1292 w Starym Sączu) – węgierska klaryska (OSC) i dziewica, córka króla Węgier Beli IV i Marii Laskariny, żona polskiego władcy, Bolesława V Wstydliwego, Czysta Pani Sądecczyzny, święta Kościoła katolickiego.Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

  Zobacz też[]

 • Historia Starego Sącza
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa miasta i gminy Stary Sącz
 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Stary Sącz
 • Podhale – region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. Gołkowice Górne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz, w dolinie Dunajca, przy drodze Nowy Sącz - Szczawnica.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poprad (słow. Poprad, niem. Popper, węg. Poprád) – rzeka we wschodniej Słowacji i w południowo-wschodniej Polsce, w dorzeczu Wisły. W dokumentach źródłowych nazwa Poprad jest jedną z najstarszych na Podtatrzu. W 1244 występowała jako Poprad, ale także Poprat, Popart, Paprad, Poprut itp., jednak etymologia tego słowa jest wciąż sporna.
  Województwo nowosądeckie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 - 1998. Położone w południowej części Polski, przy granicy ze Słowacją. Graniczyło od wschodu z województwem krośnieńskim, od północy z tarnowskim i krakowskim, a od zachodu z bielskim. Siedzibą władz województwa był Nowy Sącz.
  Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Moszczenica Niżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz nad potokiem Moszczenica (dopływ Dunajca), rozległa o zabudowie willowej. Graniczy z miastem Stary Sącz, Przysietnicą, Moszczenicą Wyżną, Gołkowicami Dolnymi, Gołkowicami Górnymi i Mostkami.
  Szczawnica – miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem.
  Stary Sącz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stary Sącz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego. Jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym.
  Gmina Rytro – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Utworzona została 30 grudnia 1994 roku po odłączeniu się od gminy Piwniczna i do reformy administracyjnej (1998) znajdowała się w granicach województwa nowosądeckiego. Siedzibą gminy jest Rytro.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.