• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stary Dzierzgoń - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat morąski – powiat istniejący do roku 1975 na terenie obecnych powiatów ostródzkiego, iławskiego (woj. warmińsko-mazurskie) i sztumskiego (woj. pomorskie). Jego ośrodkiem administracyjnym był Morąg. W skład byłego powiatu oprócz Morąga wchodziły Zalewo i Miłakowo (wówczas wsie) oraz gminy Małdyty i Stary Dzierzgoń. Powiat wchodził w skład województwa olsztyńskiego.Zakręty (niem. Sakrinten) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń przy drodze wojewódzkiej nr 515. Wieś wchodzi w skład sołectwa Stary Dzierzgoń.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Stary Dzierzgońgmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Bucznik, Folwark, Górki, Kornele, Lipiec, Lubochowo, Matule, Milikowo, Mortąg, Myślice, Przezmark, Skolwity, Stare Miasto, Stary Dzierzgoń, Tabory

  Siedziba gminy to Stary Dzierzgoń.

  Gmina Susz – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.Gmina Rychliki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4087 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Stary Dzierzgoń ma obszar 185,82 km², w tym:

 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 25,43% powierzchni powiatu.

  Matule (niem. Mothalen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również miejscowości Monasterzysko Małe, Monasterzysko Nowe, Monasterzysko Wielkie i Wartule.Gisiel (niem. Geisseln) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś wchodzi w skład sołectwa Myślice.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Stary Dzierzgoń w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Stary Dzierzgon.png

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

  Adamowo, Bartne Łąki, Bądze, Białe Błoto, Danielówka, Gisiel, Giślinek, Kielmy, Kołtyniany, Królikowo, Latkowo, Lubochowo (osada), Monasterzysko Małe, Monasterzysko Wielkie, Najatki, Nowy Folwark, Piaski Morąskie, Podwiejki, Pogorzele, Popity, Porzecze, Pronie, Prońki, Protajny, Pudłowiec, Wartule, Wesoła Kępa, Zakręty, Zamek

  Porzecze (niem. Lodehnen) – mała osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń nad rzeką Dzierzgoń. Osada wchodzi w skład sołectwa Lipiec.Wesoła Kępa – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Osada wchodzi w skład sołectwa Przezmark.

  Sąsiednie gminy[]

  Dzierzgoń, Małdyty, Mikołajki Pomorskie, Prabuty, Rychliki, Susz, Zalewo

  Zobacz też[]

 • powiat morąski
 • Przypisy

  Zamek – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń nad rzeką Dzierzgoń. Osada wchodzi w skład sołectwa Stary Dzierzgoń. W roku 1973 jako osada Zamek należał do powiatu morąskiego, gmina i poczta Stary Dzierzgoń. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.Bartne Łąki (dawna nazwa - Bienertwiese) – mała osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Osada wchodzi w skład sołectwa Stary Dzierzgoń.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Latkowo (niem. Löthen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś wchodzi w skład sołectwa Kornele.
  Bądze – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń nad jeziorem Bądze i na obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Wieś wchodzi w skład sołectwa Mortąg.
  Stare Miasto (niem. Altstadt) – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń przy drodze wojewódzkiej nr 515 i nad rzeką Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa Stare Miasto, w którego skład wchodzą również miejscowości Adamowo i Kielmy.
  Białe Błoto – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń przy drodze wojewódzkiej nr 515. Osada wchodzi w skład sołectwa Stary Dzierzgoń.
  Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.
  Pronie (niem. Prohnen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń przy drodze wojewódzkiej nr 526. Wieś wchodzi w skład sołectwa Milikowo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.