• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stary Cmentarz w Łodzi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Igor Sikirycki (ur. 31 lipca 1920 w Brześciu nad Bugiem, zm. 2 stycznia 1985 w Łodzi) – poeta, pisarz, satyryk, dziennikarz i spiker radiowy.Ryszard Wiesław Bonisławski (ur. 4 czerwca 1947 w Łodzi) – polski filolog, od 1992 dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Łodzi (obecnie Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi), od 1999 prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przewodnik turystyczny po Łodzi oraz regionie łódzkim. Senator VIII kadencji.
  Ewangelicka kapliczka

  Stary Cmentarz w Łodzi – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha).

  Karol Wilhelm Scheibler (ur. 1 września 1820 w Montjoie w Nadrenii, zm. 13 kwietnia 1881 w Łodzi) – jeden z największych łódzkich przemysłowców.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Grobowce
 • 2.1 Niektóre groby na Starym Cmentarzu
 • 3 Niektóre znane osoby pochowane na Starym Cmentarzu
 • 3.1 Część ewangelicka
 • 3.2 Część katolicka
 • 3.3 Część prawosławna
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Rajmund Eisert (ur. 1865 w Łodzi, zm. 29 marca 1935 roku) - syn Karla Eiserta, właściciela warsztatu tkackiego przy ul. Piotrkowskiej 135, wnuk Jana Gottloba przybyłego w 1826 roku z Saksonii do Pabianic. W 1894 r. pojął za żonę Marię Helenę Geyer, otrzymawszy w posagu 40 tys. rubli. Dzięki temu małżeństwu mógł od Izydora Lewina Barego kupić położoną przy ul. Karola 19 (dzisiejsza Żwirki), fabrykę (później przekształconą w Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Norberta Balickiego "Norbelana").
  Alfred Biedermann (ur. 14 lipca 1866 w Łodzi, zm. 29 sierpnia 1936 w Bad Nauheim) – fabrykant, przewodniczący Głównego Komitetu Obywatelskiego w Łodzi od 10 sierpnia 1914 do grudnia 1914; jeden z ˌˌojcówˈˈ łódzkiej komunikacji tramwajowej miejskiej i podmiejskiej.
  Kaplica Rodziny Heinzlów – nagrobna kaplica-mauzoleum znajdująca się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Wybudowana w latach 1899–1903 w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena. Wystawiona w celu upamiętnienia jednego z największych łódzkich fabrykantów, na zlecenie wdowy Pauliny z Volkmanów oraz ich potomków.
  Kwesta - jest to zbieranie datków pieniężnych - rzadziej w naturze - przez kwestarzy. Jej celem jest zdobycie środków na cele charytatywne lub publiczne ofiarowanych przez darczyńców.
  Andrzej Bernard Czulda (ur. 8 kwietnia 1951 w Łodzi) - polski scenarzysta i reżyser filmów oświatowych i dokumentalnych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W 1984 roku zadebiutował jako samodzielny reżyser, będąc jednocześnie autorem scenariuszy swoich filmów. W swej karierze zawodowej współpracował z wieloma znanymi i cenionymi reżyserami, między innymi z Janem Jakubem Kolskim, Leszkiem Skrzydło, Andrzejem Sapiją. Tworzy filmy związane tematycznie z historią, kulturą i sztuką. Autor książki "Filtry i nasadki w fotografii i filmie", autor zdjęć do książek Leszka Skrzydło "Rody Fabrykanckie" część 1 i 2 oraz "Rody i rodziny - Rody nie tylko fabrykanckie" (Oficyna Bibliofilów w Łodzi 1999 - 2007). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ZAiKS, ZAPA.
  Wojciech Pilarski (ur. 15 kwietnia 1921 w Łodzi, zm. 20 czerwca 1988 w Warszawie) – aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatru. Współtwórca i dwukrotny dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, którego aktorem był aż do śmierci. Był synem aktora Józefa Pilarskiego. Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.
  Zygmunt Richter (ur. 25 marca 1849 w Sławutach, gubernia wołyńska, zm. 13 lipca 1921 w Łodzi), przemysłowiec polski, działający w Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.