Start International Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Start International Polska – polskie studio dźwiękowo-montażowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Cybernetyki 9.

Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.

Ze studiem współpracowały m.in. takie stacje telewizyjne jak: Ale Kino+, Best Film, Canal+, Cartoon Network, Cinema City, Cyfrowy Polsat, Disney, DreamWorks, Forum Film Poland, Imperial Entertainment Home Video, ITI Film Studio, Kuchnia+, Monolith Films, Planète+, Reader’s Digest, Sony Pictures Studios, SPI International Polska, TVP, TVN, United International Pictures, Universal Pictures, Vision Film Distribution, Warner Bros., Disney Channel i Nickelodeon.

Best Film Co Sp. z o.o. – polski dystrybutor filmowy działający od 1995 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się dystrybucją filmów i programów do kin, VOD czy na DVD. Firma jest, również współproducentem, m.in. filmów Chłopaki nie płaczą czy Poranek kojota.Monolith Films – polska wytwórnia filmowa i dystrybutor filmów. Istnieje od 1998 roku. Właścicielem 100% udziałów jest Mariusz Łukomski.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona firmy
 • DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Cinema City – sieć kin wielosalowych. W Polsce większość kin tej sieci znajduje się w centrach handlowo-rozrywkowych.
  Forum Film Poland Sp. z o.o. (krócej Forum Film) - polski dystrybutor filmów długometrażowych powstały w 2001 roku. Forum Film prowadzi dystrybucję, polonizuje oraz dubbinguje filmy głównie wytwórni Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios, Universal Pictures i Touchstone Pictures. Firma wyprodukowała swój pierwszy film pt: 1920 Bitwa Warszawska w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego premiera odbyła się 30 września 2011 (Polska) 2011-09-30 26 września 2011 (Świat) .
  Sony Pictures Studios - amerykański kompleks studia telewizyjno-filmowego znajdujący się w Culver City w Kalifornii przy 10202 West Washington Boulevard. Z północnej strony ograniczony jest przez Washington Boulevard, z południowej przez Culver Boulevard, z zachodniej przez Overland Avenue, a ze wschodniej przez Madison Avenue.
  United International Pictures (lub w skrócie UIP) powstało w 1981 roku. Obecnie należy do korporacji Viacom (50%) i NBCUniversal (50%). Zajmuje się głównie dystrybucją filmów wytwórni Paramount Pictures i DreamWorks (Viacom) oraz Universal Pictures (NBC Universal). Firma zajmuje się również dystrybucją innych wytwórni filmowych, m.in. MGM, United Artists, 20th Century Fox oraz Walt Disney Pictures.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Nickelodeon (w skrócie Nick) – amerykański kanał telewizyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży, uruchomiony 1 kwietnia 1979 roku. Do roku 1981 istniał pod nazwą Pinwheel. Emitowany również w innych krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii, a także w Polsce.

  Reklama