• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Start Bay

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Strete – wieś i civil parish w Anglii, w Devon, w dystrykcie South Hams. W 2011 civil parish liczyła 474 mieszkańców.
  Start Point – przylądek w dystrykcie South Hams hrabstwa Devon w Anglii (Wielka Brytania), jeden z najbardziej wysuniętych na południe punktów Anglii. Przylądek stanowi południową granicę zatoki Start Bay, która rozciąga się na północ do estuarium rzeki Dart.

  Start Bay – zatoka u południowych wybrzeży Anglii (Wielka Brytania), rozciąga się pomiędzy estuarium rzeki Dart na północy a przylądkiem Start Point na południu. Zatoka stanowi część kanału La Manche. Nad zatoką położone jest hrabstwo Devon.

  Dwie wioski położone na wybrzeżu, Hallsands i Strete, uległy zniszczeniu ze względu lokalne warunki warunki pogodowe (liczne sztormy w zimie i wysokie pływy morskie).

  Hallsands – była nadmorska wieś w Anglii, w hrabstwie Devon, w dzisiejszym dystrykcie South Hams. Wieś została zniszczona przez sztorm w 1917, który oszczędził tylko jeden dom.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.

  Większość linii brzegowej zatoki wchodzi w skład szlaku turystycznego South West Coast Path.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. southdevonaonb.org.uk: Start Bay (ang.). [dostęp 09-04-2014].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Dart – rzeka w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Devon o długości 75 km. Jej początek stanowi połączenie dwóch rzek: West Dart i East Dart na terenie parku narodowego Dartmoor. Rzeka uchodzi do Kanału La Manche na wysokości miasta Dartmouth i wsi Kingswear. Dolina rzeki jest obszarem chronionego krajobrazu.
  Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.
  South West Coast Path – szlak turystyczny w południowo-zachodniej Anglii o długości 1014 km, prowadzący z Minehead w hrabstwie Somerset wzdłuż wybrzeża Kanału Bristolskiego, Oceanu Atlantyckiego i kanału La Manche do Poole w hrabstwie Dorset. Jest najdłuższym szlakiem turystycznym pieszym Wielkiej Brytanii.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.