• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Starsem

  Przeczytaj także...
  Fregat (ros.Фрегат) – sfinansowany przez firmę Starsem stopień rakietowy budowany przez NPO Ławoczkin, przeznaczony początkowo dla rakiet Sojuz-U, Sojuz-FG i Sojuz 2, a od 2011 używany jako dodatkowy stopień górny rakiet Zenit 3F i Zenit-2M.Gujańskie Centrum Kosmiczne (franc. Centre Spatial Guyanais) – francusko-europejski kosmodrom położony w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej.
  Zysk – w rachunkowości jest to dodatni wynik finansowy przedsiębiorstwa, danej inwestycji lub zaciągniętej pożyczki. Zysk stanowi realny zarobek przedsiębiorstwa i jest przedmiotem materialnego zainteresowania, a także źródłem dochodów właścicieli, załogi przedsiębiorstwa oraz finansowania jego rozwoju. Zysk jest wartością ekstensywną i nie określa bezpośrednio efektywności gospodarowania lub inwestowania.

  Starsem – przedsiębiorstwo rosyjsko–europejskie założone w celu komercjalizacji usług związanych z wynoszeniem ładunków na orbitę rakietami typu Sojuz. Starsem sfinansował dwa nowe człony ucieczkowe dla rakiet Sojuz: Ikar i Fregat.

  Spółka została powołana dekretem nr 981-P, rządu Federacji Rosyjskiej, z dnia 24 czerwca 1996. 5 września tego samego roku zarejestrowano ją we Francji.

  Od 24 grudnia 2001 spółka jest posiadaczem certyfikatu ISO 9001:2000.

  European Aeronautic Defence and Space Company (EADS) – koncern lotniczo-zbrojeniowy, powstały w 2000 roku wyniku fuzji aktywów Francji, Niemiec i Hiszpanii. Głównymi spółkami powiązanymi EADS są Eurocopter Group, Airbus) i EADS Astrium. Koncern EADS przechodzi obecnie przez proces restrukturyzacji. W jego ramach, 31 lipca 2013 roku, spółka ogłosiła iż podjęła decyzję o scaleniu ze spółką powiązaną Airbus, i przyjęciu nowej nazwy Airbus Group. Termin połączenia spółek nie jest znany.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  Porozumienie między rządami Francji i Rosji (7 listopada 2003) umożliwi firmie Starsem wystrzelenie rakiet Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

  Rok finansowy 2005 spółka zakończyła przychodem 97,82 mln euro i zyskiem netto 1,27 mln euro.

  Udziałowcy[ | edytuj kod]

 • EADS SPACE Transportation, 35%
 • Rosyjska Agencja Kosmiczna ROSCOSMOS, 25%
 • CSKB-Progress, 25%
 • Arianespace, 15%
 • Warto wiedzieć że... beta

  Przychód – uzyskany lub należny wpływ wartości, korzyści materialnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy oraz z nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.
  Gujana Francuska (franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego, położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na zachodzie z Surinamem, a na południu i południowym wschodzie z Brazylią. Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową (flagę i herb). Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej.
  Roskosmos (ros. Роскосмос), właśc. Federalna Agencja Kosmiczna (Федеральное космическое агентство), FKA (ФКА) lub RKA (РКА) – rosyjska agencja kosmiczna założona 25 lutego 1992.
  Ikar (ros. Икар) – górny człon rakietowy, wykorzystywany w rakietach Sojuz-U. Jego system napędowy (zapożyczony z satelitów Jantar) zasilany paliwem hipergolowym generował ciąg równy 2,94 kN. Plusem członu była możliwość wielokrotnego restartu (aż 50 razy), co pozwalało na wysłanie kilku satelitów na różne orbity. Człon Ikar mógł być sterowany przez kontrolę naziemną bądź mógł pracować w trybie autonomicznym.
  Państwowe Rakietowo Kosmiczne Centrum CSKB-Progress (rus. Государственный научно-производственный ракетно-космический центр «ЦСКБ-Прогресс») – jedno z wiodących rosyjskich przedsiębiorstw, będące głównym dostawcą rakiet nośnych dla rosyjskiego programu kosmicznego.
  Arianespace – międzynarodowa spółka astronautyczna. Pierwsze na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się komercyjnym transportem kosmicznym – wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną. Ma 23 udziałowców z 10 krajów europejskich. W 2003 zatrudniało 355 osób.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.