• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stare Dzwony

  Przeczytaj także...
  Andrzej Korycki (ur. 21 kwietnia 1966 w Żyrardowie) – polski piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów piosenek, związany z nurtem piosenki żeglarskiej. Członek grupy Stare Dzwony i Bluska. Obecnie występuje w duecie z Dominiką Żukowską. Zadebiutował na scenie szantowej w 1983 roku na festiwalu Shanties. Poza szantami wykonuje utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Żanny Biczewskiej tradycyjne pieśni ludowe (polskie, rosyjskie oraz bałkańskie) i piosenki turystyczne. Na co dzień pracuje jako instruktor w Domu Kultury w Żyrardowie.Janusz Sikorski (ur. 24 lipca 1950 r. w Międzyrzeczu, zm. 27 lutego 1995 r. w Warszawie) – polski pieśniarz, wykonawca szant, autor tłumaczeń i tekstów wielu pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej, żeglarz. był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Koszalinie w klasie oboju. Debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. W 1981 r., wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem założył popularną polską grupę szantową Stare Dzwony, której był wieloletnim członkiem. Z zespołem tym wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Shanties w Krakowie, Szanty w Giżycku, Wiatrak i FAMA w Świnoujściu, Wrocław, Mikołajki), a także za granicą w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W latach 1979-1992 był dziennikarzem Rozgłośni Harcerskiej, Programu IV Polskiego Radia oraz warszawskiego biura Radia Wolna Europa. W Rozgłośni Harcerskiej wraz z Markiem Szurawskim prowadził cykl audycji pod wspólnym tytułem Kliper siedmiu mórz, popularyzujących muzykę szantową.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Stare Dzwony - jeden z najstarszych polskich zespołów szantowych.

  Grupę można określić jako jeden z filarów polskiej sceny szantowej. Laureaci Grand Prix na Festiwalu „Shanties” w Krakowie w 1983 i 1993 roku. W 2003 roku otrzymali nagrodę specjalną Tygodnika Wybrzeże, honorującą wieloletnią popularyzację żeglarstwa w Polsce.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  Marek Szurawski (ur. 3 czerwca 1948 w Białogardzie) – polski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek grupy szantowej Stare Dzwony.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • 2000: Pora w morze nam
 • Członkowie zespołu[ | edytuj kod]

 • Marek Szurawski
 • Jerzy Porębski
 • Ryszard Muzaj
 • Andrzej Korycki
 • Janusz Sikorski (zmarły w 1995 r.)
 • Dominika Żukowska
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stare Dzwony (pol.). szantymaniak.pl. [dostęp 2015-07-16].
  2. Stare Dzwony (ang.). rateyourmusic.com. [dostęp 2015-07-16].
  Szanty – XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.Dominika Żukowska (ur. niewiadomo w Żyrardowie) – polska piosenkarka i gitarzystka, związana z nurtem piosenki żeglarskiej i ballad. Członek grupy DNA. Obecnie występuje w duecie z Andrzejem Koryckim. Zadebiutowała na scenie szantowej w 1998 roku na festiwalu piosenki żeglarskiej "Mały Kubryk" w Łodzi z zespołem DNA, który powstał w Centrum Kultury w Żyrardowie. Wcześniej śpiewała w chórze CHIPS w tym samym Centrum Kultury.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ryszard Muzaj (ur. 1955 r.) - polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej. Współtwórca programów radiowych i telewizyjnych o tematyce żeglarskiej. Wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek popularnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony.
  Shanties – coroczny festiwal muzyki żeglarskiej i morskiej odbywający się w Krakowie, najważniejsza impreza tego typu w Polsce i jedna z większych na świecie. Od 1996 roku odbywa się pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Jej organizatorem jest, od 1993 roku, Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.