Stare Bielsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stare Bielsko (niem. Alt Bielitz, czes. Staré Bílsko) – dzielnica Bielska-Białej położona w północno-zachodniej części tego miasta, w dolinie Potoku Starobielskiego, u stóp wzgórz Malowany Dworek (390 m n.p.m.) i Trzy Lipki (386 m n.p.m.).

Supermarket – w ścisłym znaczeniu: sklep o bardzo dużej powierzchni, sprzedający szeroki asortyment towarów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, kosmetyki, środki czyszczące itp.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza osada starobielska powstała w XII w. i została zniszczona ok. roku 1400. Równocześnie do tej osady w XIII w. zaczęła się rozwijać wieś Bielsko, na gruntach której założone zostało miasto Bielsko. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana została jako Stare Bielsko (Alte Belicz) w 1452. W 1572 Stare Bielsko weszło w skład bielskiego państwa stanowego, od 1754 księstwa bielskiego. W 1848 r. z południowo-zachodniej części wsi wyodrębniły się Aleksandrowice.

Kościół Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski w Bielsku-Białej, znajdujący się w dzielnicy Stare Bielsko, przy ul. Jana III Sobieskiego. Jest kościołem parafialnym (parafia Jana Chrzciciela) i należy do diecezji cieszyńskiej.Komorowice (niem. Batzdorf) – wysunięta najbardziej na północ część Bielska-Białej, położona w dolinie rzeki Białej.

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 270 budynkach w Starym Bielsku na obszarze 1264 hektarów mieszkało 2732 osób, co dawało gęstość zaludnienia równą 216,1 os./km². z tego 858 (31,4%) mieszkańców było katolikami, 1846 (67,6%) ewangelikami a 28 (1%) wyznawcami judaizmu, 2435 (89,1%) było niemiecko-, 285 (10,4%) polsko- a 5 (0,2%) czeskojęzycznymi. Do 1910 roku liczba budynków wzrosła o 13 a mieszkańców o 167. 989 (34,1%) było katolikami, 1860 (64,2%) ewangelikami, 42 (1,4%) żydami a 8 było jeszcze innej religii, 2629 (90,7%) było niemiecko-, 253 (8,7%) polsko-, 5 (0,2%) czeskojęzycznymi.

Grupa Kęty Spółka Akcyjna – spółka zajmująca się przetwórstwem aluminium, wytwarza stopy odlewnicze, folię i opakowania aluminiowe.Bielsko (śl. Biylsko, czes. Bílsko, niem. Bielitz) – dawne miasto na Śląsku Cieszyńskim, które 1 stycznia 1951 r. zostało połączone z małopolską Białą Krakowską w jeden organizm pod nazwą Bielsko-Biała.

Do roku 1954 oraz w latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Stare Bielsko. W 1977 r. została włączona w granice Bielska-Białej.

Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład osiedla (jednostki pomocniczej gminy) o tej samej nazwie, która prawie w całości pokrywa się z granicami historycznymi i zwyczajowymi. Niewielki obszar w południowej części dzielnicy wchodzi w skład osiedla Osiedle Piastowskie, a południowo-zachodniej – osiedla Wapienica.

Obecnie Stare Bielsko stanowi dzielnicę o charakterze mieszkalnym, silnie zurbanizowana jest jedynie jej południowa część, położona w dolinie rzeki. Dominuje zabudowa jednorodzinna, w obrębie dzielnicy znajdują się również dwa osiedla mieszkaniowe: Piastowskie w rejonie najbardziej wysuniętym na południe oraz Sarni Stok na wschodnim stoku wzgórza Trzy Lipki.

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół katolicki w Bielsku-Białej, znajdujący się w dzielnicy Stare Bielsko, przy ul. św. Stanisława. Jest kościołem parafialnym (parafia św. Stanisława BM) i należy do diecezji bielsko-żywieckiej (Dekanat Bielsko-Biała II – Stare Bielsko). Został zbudowany w stylu gotyckim ok. roku 1380 (prawdopodobnie na miejscu jeszcze starszego) i jest najstarszą budowlą sakralną w mieście.Sarni Stok – zespół przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni 11 ha, położony na terenie miasta Bielsko-Biała w dzielnicy Stare Bielsko na zboczu wzgórza Trzy Lipki, założony w 2002 roku.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Trzy Lipki – wzgórze na Pogórzu Śląskim o wysokości 386 m n.p.m. położone w północnej części Bielska-Białej, w dzielnicy Stare Bielsko.
Droga krajowa nr 52 (DK52) – droga krajowa o długości ok. 74 km, leżąca na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. Trasa ta łączy Bielsko-Białą z Głogoczowem.
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. (wcześniejsza nazwa: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych BOSMAL) – jednostka badawczo-rozwojowa, zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji samochodów produkowanych przez FSM.
Grodzisko w Starym Bielsku – średniowieczne grodzisko położone w Starym Bielsku, dzielnicy Bielska-Białej. Jest pozostałością pierścieniowej osady produkcyjnej o charakterze obronnym, istniejącej od XII wieku do roku 1400 i stanowi najstarszy zabytek miasta.
Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej (MZK w Bielsku-Białej, MZK Bielsko-Biała) – główny operator komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej, funkcjonujący także w okolicznych miejscowościach: Bestwinie, Bystrej, Czechowicach-Dziedzicach, Janowicach, Mazańcowicach, Międzyrzeczu Dolnym i Międzyrzeczu Górnym.
Śródmiejska obwodnica zachodnia w Bielsku-Białej – dwujezdniowa trasa z tunelami, wiaduktami, a także skrzyżowaniami jednopoziomowymi, obiegająca centralne dzielnice miasta. Jej ostatni fragment został otwarty 29 czerwca 2006. Stanowi ona połączenie drogi ekspresowej S1 Katowice-Cieszyn z drogą krajową nr 69 łączącą Bielsko-Białą ze Zwardoniem.
Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.

Reklama