Stara Synagoga w Kaliszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stara Synagoga w Kaliszu – dawna synagoga, która znajdowała się w Kaliszu, przy placu na tzw. Rozmarku.

Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Stiuk – materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.

Synagoga została zbudowana po 1659, kiedy kaliski kahał wykupił plac pod jej budowę. W 1792 podczas wielkiego pożaru miasta, razem z zabudowaniami tej części Kalisza spłonęła także synagoga. Dzięki zamożności kaliskiej gminy i staraniom Abrahama Gombinera szybko udało się ją odbudować.

Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:

18 lipca 1852 w dzielnicy żydowskiej wybuchł kolejny pożar, który strawił znaczną część budynków oraz synagogę. Na jej miejscu wzniesiono nową, również murowaną synagogę, zwaną Wielką.

Murowany budynek synagogi wzniesiono w stylu renesansowym. Jej wnętrza zdobiła ornamentyka roślinna, a sklepienia dekoracja stiukowa w stylu kalisko-lubelskim.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Marcinkowska H., Nie ma już tych miasteczek..., Calisia nr 3-4, Kalisz 2005
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Stara Synagoga w Kaliszu na portalu Wirtualny Sztetl
  • Wielka Synagoga w Kaliszu - nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Kaliszu przy dawnym Targu Końskim na tzw. Rozmarku oraz na rogu ulic Żydowskiej i Nadwodnej.Sklepienie – w architekturze, konstrukcja budowlana o przekroju krzywoliniowym, służąca do przykrycia od góry przestrzeni pomieszczenia w budynku (w konstrukcji inżynierskiej), ograniczona murami, łękami, belkami itp. Oparta na kolumnach, filarach, arkadach. Wykonana z kamienia (klińców), cegieł, betonu lub żelbetu i mająca, ze względu na mozliwość tworzenia urozmaiconych form, znaczny wpływ na wygląd i architektoniczny wyraz danego pomieszczenia.
    Warto wiedzieć że... beta

    Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).

    Reklama