• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisława Kawińska

  Przeczytaj także...
  Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.Cmentarz Bródnowski (Bródzieński) – zabytkowy cmentarz w Warszawie przy ul. św. Wincentego 83. Rozciąga się między Targówkiem a Nowym Bródnem. Zajmuje powierzchnię 114 hektarów, a obwód murów liczy 5 km. Na cmentarzu pochowanych jest ok. 1,2 mln osób. Pod względem liczby pochowanych jest jednym z największych cmentarzy Europy.
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Stanisława Kawińska, właśc. Stanisława Kawińska-Krajewska (ur. 7 maja 1886 w Warszawie, zm. 28 października 1960 tamże) – polska aktorka dramatyczna, teatralna i filmowa.

  Życiorys[]

  Po ukończeniu pensji Anieli Hoene-Przesmyckiej rozpoczęła naukę u Marii Przybyłko-Potockiej. Karierę teatralną rozpoczęła grając w zespole Józefa Puchniewskiego na deskach teatru w Kijowie, a następnie w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pomiędzy 1907 a 1912 wielokrotnie zmieniała miejsca pracy, sezon 1911/1912 zakończyła w teatrze w Płocku po czym przystąpiła do teatru objazdowego, z którym występowała do 1915. Następnie na jeden sezon zatrudniła się w Teatrze Bagatela-Nowy. Od 1916 do 1920 związana była z Teatrem Praskim, po czym przeszła do grupy aktorów występujących z teatrem objazdowym powołanym do życia przez YMCA. Po roku powróciła do Warszawy i do 1939 występowała na wielu scenach teatralnych, często grając w kilku w tym samym sezonie. Po wyzwoleniu warszawskiej Pragi zaangażowała się w Teatrze m.st. Warszawy, aby po roku przejść do Miejskiego Teatru Dramatycznego, gdzie pozostała do 1949. Od 1950 do śmierci była aktorką Teatru Powszechnego. Zmarła 28 października, spoczęła na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 65C-III-5).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Odznaczenia[]

 • Srebrny Krzyż Zasługi (1938)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Raszewski Z. (red.), Słownik biograficzny teatru polskiego 1765–1965, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Stanisława Kawińska w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Stanisława Kawińska w bazie filmweb.pl
 • Stanisława Kawińska w bazie filmpolski.pl
 • Stanisława Kawińska w bazie e-teatr.pl
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.YMCA (z ang. Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) – międzynarodowa ekumeniczna organizacja propagująca program oparty na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem organizacji jest służenie harmonijnemu rozwojowi fizycznemu, umysłowemu i duchowemu. Obecnie YMCA funkcjonuje w 130 krajach i zrzesza prawie 30 milionów członków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska). Dziś jest widoczny, ponieważ podczas walk w 1945 roku owa kamienica została zniszczona. Budowa została sfinansowana ze składek społecznych (świadczy o tym napis "Naród Sobie"). Teatr pełnił ważną funkcję w zachowaniu polskości, będąc stałą sceną, na której wystawiano w języku polskim.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Maria Henryka Przybyłko-Potocka (ur. 23 marca 1873 w Warszawie, zm. 30 sierpnia 1944 tamże) – polska aktorka, reżyser i dyrektor teatru, odznaczona Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.