• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Tomasz Nowakowski

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Stanisław Tomasz Nowakowski (ur. 11 stycznia 1888 we wsi Sosnówka koło Kamieńca Podolskiego, zm. 10 lub 11marca 1938 w Poznaniu) – polski geograf, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Stanisław Nowakowski urodził się we wsi Sosnówka w pobliżu Kamieńca 11 stycznia 1888 jako syn Józefa Nowakowskiego, tamtejszego oficjalisty dworskiego i Marii Paszkiewicz. W 1907 w Saratowie uzyskał maturę oraz w instytucie handlowym w Kijowie ukończył studia ekonomiczne. W latach 1911–1917 odbył podróże do Japonii, gdzie badał rolnictwo i problemy polityczne oraz ekonomicznej ekspansji Japonii na Dalekim Wschodzie i Pacyfiku. Napisał wówczas prace: Sielskoje chozjajstwo sowremiennoj Japoni (Kijów 1913) oraz Panamskij Kanał i jego mirowoje znaczenije (Kijów 1915). Na podstawie prac został powołany w 1917 w kijowskim instytucie handlowym na stanowisko kierownika katedry geografii ekonomicznej. Po kilku miesiącach udał się ponownie do Japonii i stąd wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedlił się w Chicago. Na uniwersytecie Yale pod kierunkiem E. Huntingtona napisał rozprawę doktorską Klimat Syberii oraz mianowany został profesorem geografii ekonomicznej w Clark Uruversity w Worcester, a w 1922 przyjechał z misją naukową do Polski. Po powrocie do Stanów założył Towarzystwo Przyjaciół Kultury Polskiej.

  Górczyn – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w jego zachodniej części. Częściami Górczyna są także Górczynek i Osiedle ks. Ignacego Skorupki.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Po raz drugi przybył do Polski z amerykańską misją rządową w 1923 i wówczas postanowił pozostać w kraju. Osiedlił się na stałe w Poznaniu i tam w 1924 powołano go na stanowisko kierownika Katedry Geografii Gospodarczej na Uniwersytecie Poznańskim w charakterze profesora zwyczajnego. Choć sympatyzował z ZSRR i komunizmem nie uczestniczył w życiu politycznym. Był szczególnie wrażliwy na nędzę ludzką, zaznawszy w młodości niedostatku, a zwłaszcza na materialne troski młodzieży uniwersyteckiej, która u niego znajdowała zawsze pomoc i opiekę. Zmarł w Poznaniu 10 marca 1938 i pochowany został na cmentarzu Ewangelickim na Górczynie, a jego pogrzeb przekształcił się w wielką manifestację polityczną. Jego żona Zofia pozostała w Stanach Zjednoczonych.

  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.

  W Poznaniu wydał w latach 1929–1930 monumentalną Geografię gospodarczą Polski Zachodniej (t. 1-2), a która do czasów dzisiejszych zachowała wielką wartość naukową. Przeszedł na pozycje marksizmu pod wpływem dzieł klasyków marksizmu i radzieckiej literatury światopoglądowej. W teoretycznej rozprawie Marksizm, a geografia gospodarcza (1928) dał temu wyraz po raz pierwszy, a zawarte w niej poglądy rozwinął później w swym największym dziele Geografia jako nauka, które opublikowano w latach 1934–1935 w Wielkiej geografii powszechnej. Ukazało się w niej również w latach 1936–1938 jego ostatnie dzieło Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, które bardzo istotnie wzbogaciło ubogą polską literaturę geograficzną o ZSRR.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Przypisy

  1. Gąsiorowski, Topolski 1981 ↓, s. 520.
  2. Wydarzenia (s. 241) (pol.). Kronika Miasta Poznania 2/1938. [dostęp 2012-07-25].

  Bibliografia[]

 • "Ilustrowana Encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego"
 • "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna" Gutenberga
 • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 520. ISBN 83-01-02722-3. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.