• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Sojka  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Zmiany personalne i stylistyczne[]
  Podczas koncertu w Warszawie (10 grudnia 2008)

  W 1995 roku Soyka wydał dwa albumy. Pierwszy, retrospekcja. koncert. Kraków, był albumem koncertowym, ale zawierał dodatkowo dwa premierowe nagrania studyjne, w tym hit "Są na tym świecie rzeczy". Był to ostatni album firmowany z Yaniną. Na drugim wokalista przedstawił swoje nowe muzyczne oblicze, bo związane z nurtem muzyki poetyckiej. Nagrał album Sonety Shakespeare, na który skomponował muzykę do wybranych sonetów Williama Shakespeare'a i zaśpiewał je w języku polskim. Płytę promował przebój "Im mocniej cię kocham, tym na pozór słabiej". Jeden egzemplarz artysta osobiście podarował w 1996 roku goszczącej w Polsce angielskiej królowej Elżbiecie II. Sojka był za niego nominowany do Fryderyków jako wokalista roku i za najlepszy album z muzyką poetycką. Cztery lata po polskiej wersji, ukazała się również anglojęzyczna wersja tego albumu, Soyka Sings Shakespeare's Sonnets.

  Pan Tadeusz – pełnometrażowy film fabularny na motywach poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy zrealizowany w 1999 r.Andrzej Mogielnicki (ur. 15 grudnia 1948 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  W międzyczasie, w 1998 roku na rynek trafił kolejny album z popowym materiałem Nr 17, który przyniósł przeboje "Nie ma drugiej takiej" oraz "Tango Memento Vitae". W 1999 Soyka otrzymał za niego kolejną nominację do Fryderyka, dla najlepszego wokalisty roku. Jeden z promujących go koncertów został wydany w 2006 roku na pierwszej w karierze artysty płycie DVD, Koncert w klubie Blue Note. W 1999 roku ukazała się także bestsellerowa składanka jego największych przebojów, Złota Kolekcja - Cud niepamięci, wyróżniona "Złotą Płytą". W 2004 roku doczekała się swojej drugiej części, Złota Kolekcja, Vol. 2 - Życie to krótki sen. W 1999 roku artysta nagrał z Grzegorzem Turnauem piosenkę "Soplicowo", do filmu Pan Tadeusz, która powiększyła jego listę hitów.

  Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – instytucja kultury Miasta Tarnowa, teatr dramatyczny działający od 1945 roku w budynku dawnego „Sokoła” przy ulicy Mickiewicza 4.Roman Brandstaetter (ur. 3 stycznia 1906 w Tarnowie, zm. 28 września 1987 w Poznaniu) − polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Znawca Biblii.

  W 2001 roku Soyka zwrócił się ku muzyce religijnej i wydał płytę Polskie pieśni wielkopostne. W 2003 roku postanowił uczcić 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II i wydał płytę z utworami, które skomponował do jego poematu Tryptyk rzymski. Wystąpił nawet w Watykanie na koncercie z okazji imienin papieża Jana Pawła II, śpiewając przed nim część z nich. Album z tym materiałem został nagrodzony statuetką Fryderyk za najlepszy album 2003 roku z muzyką poetycką i zdobył status złotej płyty. W międzyczasie przygotował ponadto popowy album Soykanova, wydany w 2002 roku, który zaowocował przebojem "Życie to krótki sen". Soyka sięgnął na nim również po poezję Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana oraz Federico Garcii Lorki.

  Poljazz – polska wytwórnia płytowa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, wydająca głównie albumy artystów jazzowych.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  W roku 2004 artysta nagrał płytę z wybranymi przez siebie miłosnymi standardami, zatytułowaną Soyka Sings Love Songs. Był to pierwszy album, na którym Soyka jedynie zaśpiewał. Promowała go nowa wersja "Odkąd jesteś" Marka Grechuty. W 2005 roku wokalista zaanagażował się politycznie wspierając kampanię wyborczą partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez uczestnictwo w cyklu koncertów "Wiosna Polaków". W 2007 roku zaczął koncertować z nową formacją Soyka Sextet Plus.

  Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  W 2008 roku Soyka powrócił na rynek z premierowymi nagraniami, gościnnie zrealizowanymi na potrzeby płyt innych artystów i wybranymi na pierwsze single promujące. Przedstawiły one zupełnie nowe muzyczne oblicze artysty. Singiel "Duże miasto" był nagraniem hip-hopowym rapera Gorzkiego, nagranym z udziałem innych raperów, Teki, Craiga G. i Jerome'a XL. Z Gorzkim artysta nagrał także utwór "Zwycięstwo", w którym rapował ponadto Bizarre ze składu D12. Na singlu wydano ponadto utwór "Waluta", utrzymany w konwencji reggae, a nagrany z Krakowskim, czyli producentem Piotrem Krakowskim z zespołu Milkshop. W tym samym roku Soyka wydał aż trzy wydawnictwa podsumowujące jego dotychczasową, trzydziestoletnią karierę: album koncertowy Solo Recital, wydany także na płycie DVD, oraz szesnastopłytowy box z niemal kompletną dyskografią Rocznik 59, zawierający jego wszystkie albumy studyjne z wyjątkiem jazzowych.

  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.Tadeusz Nalepa (ur. 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu, zm. 4 marca 2007 w Warszawie) – polski kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.

  Film, teatr, muzyka[]

  Podczas koncertu w rzeszowskim klubie studenckim Pod Palmą (11 grudnia 2006)

  W 2008 roku Soyka dostał pierwszą kinową rolę, w polsko-japońskim filmie Doroty Kędzierzawskiej Jutro będzie lepiej. Wokalista wcielił się w rolę policjanta. Premiera filmu odbyła się dopiero w maju 2010 roku, podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

  Kamilla Krystyna Baar-Kochańska (ur. 6 października 1979 w Człuchowie) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.

  W kwietniu 2009 roku na szczecińskim festiwalu "Kontrapunkt" odbyła się premiera radiowej sztuki teatralnej autorstwa Krzysztofa Czeczota Jeszcze się spotkamy młodsi, do której Soyka skomponował muzykę. Otrzymał za to nagrodę za najlepszą oryginalną muzykę podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Natomiast w maju w łódzkim Klubie Wytwórnia oficjalnie zainaugurowano cykl o nazwie "Wytwórnia Kina Niemego", łączący pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Wśród zaproszonych gości znalazł się Soyka, który muzycznie zilustrował nakręcony 80 lat wcześniej film Szlakiem hańby.

  Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 w Leńczach) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL (1986–1989), poseł na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989).Milkshop – zespół muzyczny z Krakowa, znany m.in. z Festiwalu w Opolu 2004, gdzie w koncercie "Debiuty" zajął I miejsce.

  3 maja 2009 roku Soyka został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku artysta uczcił jubileusz 30-lecia solowej działalności artystycznej dwoma koncertami: 3 kwietnia we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol i 17 czerwca w warszawskim Centrum Promocji Kultury. Udział w nich wzięli najważniejsi muzycy towarzyszący mu karierze, zarówno tej jazzowej, jak i popowej, na czele z Wojciechem Karolakiem i Yaniną.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Jacek Kaspszyk.

  W październiku 2009 roku ukazał się pierwszy od pięciu lat premierowy album Soyki Studio Wąchock, firmowany z formacją Sextet Plus. Gościnnie zaśpiewały na nim Paulina i Natalia Przybysz z zespołu Sistars. Obok autorskich utworów artysta zaśpiewał na niej także wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Leopolda Staffa oraz ukraińsko-białoruską piosenkę ludową. Płytę promował przebój "Każdy kochać się chce". Za ten album Soyka został nominowany do Fryderyków jako wokalista roku i za najlepszy album z muzyką poetycką.

  Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Równolegle z premierą tej płyty Soyka wystąpił z zespołem Kwintet Plus jako gwiazda koncertu galowego konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", w którym amatorzy i profesjonaliści śpiewali piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Artysta skomponował na tę okazję muzykę do jej dziewięciu, mniej znanych tekstów. Repertuar ten wypełnił rok później jego następny album, ...Tylko brać - Osiecka znana i nieznana. Zapoczątkował on cykl albumów stanowiących hołd Soyki dla twórczości wybranych poetów czy artystów.

  Soykanova – album muzyczny Stanisława Sojki zarejestrowany z muzykami częstochowskiej sceny jazzowej, m.in. Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem Iwańskim.Ray Charles, właśc. Ray Charles Robinson (ur. 23 września 1930 w Albany, zm. 10 czerwca 2004 w Beverly Hills) – amerykański wokalista, muzyk i pianista, uważany za artystę, który ukształtował rhythm and bluesa. Charles wprowadził pełne uczuć brzmienie do muzyki country oraz popularnej, a o jego interpretacji „America the Beautiful” Ed Bradley z programu 60 Minutes powiedział: „to ostateczna wersja, amerykański hymn – klasyk, taki, jakim jest mężczyzna, który go wykonał”. Jimi Hendrix tworzył pod wpływem jego twórczości.

  W 2011 roku Stanisław Soyka został jednym z kompozytorów w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. W marcu tego samego roku wystąpił jako główna gwiazda II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Nastroje" w Katowicach.

  W kwietniu w Szczecinie premierę miało widowisko Jesteś tym, kim będziesz jutro - Pasja Szczecińska, do którego muzykę napisał Soyka. To utwór pasyjny powstały w oparciu o teksty Romana Brandstaettera, polskiego poety o żydowskich korzeniach. Ich adaptacją i reżyserią koncertu zajął się Krzysztof Czeczot. Oprócz Stanisława Soyki, jego zespołu i kwartetu smyczkowego Altra Volta, wystąpili w nim także Jerzy Trela, Danuta Stenka i Kamila Baar.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Adam Strug (ur. 1970) – polski śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog – zbieracz i praktyk, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego "Monodia Polska", praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

  Muzyczne hołdy[]

  We wrześniu 2010 Soyka zebrał na albumie ...Tylko brać - Osiecka znana i nieznana utwory zaprezentowane rok wcześniej podczas galowego koncertu konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", na który specjalnie skomponował muzykę do rzadkich tekstów tytułowej bohaterki. Album promowany był utworem "Tango Warszawo". Materiał uzupełniły znane już wcześniej z innych wykonań kompozycje Andrzeja Zielińskiego z grupy Skaldowie oraz księdza Franciszka Leśniaka. Album uhonorowano "Złotą Płytą", a Soykę nominowano do Fryderyków jako wokalistę roku i za najlepszy album z muzyką poetycką.

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Do końca tego samego roku artysta wziął udział w nagraniu dwóch charytatywnych wydawnictw. Pierwszym był album Cudowny świat, dedykowany pamięci profesora Zbigniewa Religi. Miał on na celu wsparcie projektu "Z Sercem dla Serca", zmierzającego do budowy sztucznej komory serca dla dzieci. Soyka przygotował tu własną interpretację przeboju Marka Grechuty "Dni, których nie znamy". Pozostałe przeróbki znanych hitów wykonali obok niego: Marek Piekarczyk, Maciej Maleńczuk, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Kiljański, Janusz Radek, Małgorzata Walewska, Łukasz Zagrobelny, Kasia Wilk oraz aktorki Stanisława Celińska i Małgorzata Kożuchowska. Wszyscy wspólnie zaśpiewali tu ponadto ulubiony standard prof. Religi, "What A Wonderful World" Louisa Armstronga. Drugim wydawnictwem był minialbum Idą Święta 4 - Akcja Charytatywna Trójki, wspierający Fundusz Edukacyjny dla Rodzinnych Domów Dziecka. Soyka nagrał tu wspólnie z Antoniną Krzysztoń utwór "Matka Boża na osiołku". W projekcie wzięli też udział Wojciech Waglewski, Muniek Staszczyk, Adam Nowak, Grzegorz Turnau, Aga Zaryan, Magda Umer oraz tradycyjnie dziennikarze radiowej Trójki.

  Svora - grupa powstała na początku 1984 roku. W jej skład weszli muzycy z Tie Break tacy jak Janusz Yanina Iwański, Antoni Gralak, Mateusz Pospieszalski, Marcin Pospieszalski oraz Stanisław Sojka i Andrzej Urny z zespołu Perfect i Andrzej Ryszka z zespołu Krzak. Próby odbywały się w Katowicach w klubie Puls i w Częstochowie w klubie Wakans. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście koncertów oraz jedną sesje nagraniową dla Programu 1 Polskiego Radia, podczas której zarejestrowano trzy utwory autorstwa Sojki i Yaniny. Ostatni koncert Svory odbył się podczas festiwalu w Jarocinie w sierpniu 1984. Grupa rozstaje sie ze Stanisławem Sojką i zmieniając nazwę na Woo Boo Doo dalej próbuje swoich sił na rynku muzycznym.Gorzki, właściwie Krzysztof Gorzkiewicz (ur. 1984 w Kaliszu), znany również jako Uncle-G, to polski muzyk i raper, wykonawca hip-hopowy. Gorzki zadebiutował w 2001 roku wraz zespołem Elita Kaliska z którą wydał album zatytułowany e.k.i.p.a wydanej nakładem SPV i Pomaton EMI. Raper poprzedzał również koncerty takich wykonawców jak Cappadonna, DJ Vadim czy Loop Troop. 23 maja 2008 roku odbyła się premiera debiutanckiego albumu Gorzkiego pt. Kontrawersja. Szumnie zapowiadano udział w nagraniach wielu znakomitych gości z zagranicy, m.in. Akona, Hooda Surgeona - syna Dr Dre, czy też brata Tupaca Mopreme Shakura, lecz ostatecznie tylko część z nich trafiła na krążek Kontrawersja, m.in. Bizarre (D12), Akil (Jurassic 5), Beretta 9 (Killarmy), JT Bigga Figga, Craig G i Stanisław Soyka. W 2010 roku stworzył Drużynę Szpiku m.in. z Agnieszką Włodarczyk, Aleksandrą Szwed i Sylwią Grzeszczak którzy nagrali piosenkę Masz Dar.

  W kwietniu 2011 artysta wydał album W blasku światła, z muzyką do poematów Jana Pawła II, nagrany wspólnie z Andrzejem Piasecznym. Muzykę obok Soyki skomponował też Seweryn Krajewski. A już w maju ukazał się album przygotowany z okazji uchwalonego przez Sejm RP Roku Miłosza. Soyka skomponował muzykę i zaśpiewał wybrane przez siebie wiersze polskiego noblisty, Czesława Miłosza, na płycie Stanisław Soyka śpiewa 7 wierszy Czesława Miłosza, w listopadzie uzupełnionej o dwa kolejne utwory. Promował ją przebój "Na cześć księdza Baki", nagrany w duecie z Czesławem Mozilem.

  De Mono – polski zespół pop rockowy. Powstał w 1984 i był popularny pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie 90. XX wieku.Katarzyna Gärtner, Katarzyna Gaertner (ur. 22 lutego 1942 w Myślenicach) – polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu.

  W czerwcu artysta został uhonorowany nagrodą Grand Prix krajowego festiwalu piosenki w Opolu za całokształt twórczości. Otrzymał również swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.

  W sierpniu wziął udział w nagraniu charytatywnej piosenki "Mama Afryka", wspólnie z Beatą Kozidrak, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek, Arturem Gadowskim, Majką Jeżowską i Anną Jurksztowicz. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Andrzej Mogielnicki. Projekt ten wspomógł akcję pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii.

  Żory (czes. Žory, niem. Sohrau) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, historycznie na Górnym Śląsku.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

  W kwietniu 2012 Soyka wydał album Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi, zawierający własne interpretacje wybranych utworów Czesława Niemena. Przygotowania do tego projektu trwały dwanaście lat, a nagranie zaledwie pięć dni. Specjalnym gościem na płycie był Tomasz Jaśkiewicz, najsłynniejszy gitarzysta Niemena. Album promował utwór "Wiem, że nie wrócisz", nagrany z jego udziałem.

  D12 - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1996 roku w Detroit z inicjatywy rapera Deshauna "Proof" Holtona. Zespół powołany został mając na celu zrzeszanie okolicznych raperów. "Proof" do współpracy zaprosił takich raperów jak Bizarre, Eminem, Kuniva, Swift oraz Kon Artis. Zespół znany jest również pod nazwą The Dirty Dozen (ang. parszywa dwunastka) - czyli 6 członków zespołu i alterego każdego z nich.Czesław Mozil (ur. 12 kwietnia 1979 w Zabrzu) – polski wokalista, kompozytor i muzyk, akordeonista, a także osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Były członek formacji Tesco Value. Absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium).

  W maju artysta znalazł się w prestiżowej dziesiątce gwiazd koncertu Top na festiwalu TOPtrendy, gdzie występowali wykonawcy odnoszący w minionym roku największy sukces komercyjny. W lutym 2013 na rynek trafił koncertowy album z płytami CD i DVD Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi - Live, z repertuarem ostatniej płyty. W kwietniu ukazała się dwupłytowa kolekcja największych przebojów artysty, wydana w cyklu "Poeci polskiej piosenki", zatytułowana Absolutnie nic....

  Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary....Tylko brać (lub ...Tylko brać. Osiecka znana i nieznana) – album studyjny polskiego wokalisty i pianisty Stanisława Sojki.

  W 2014 Soyka ponownie sięgnął po twórczość Bolesława Leśmiana i wspólnie z Adamem Strugiem nagrał album Strug. Leśmian. Soyka, wydany w maju. Kompozycje do wierszy stworzył Strug, a Soyka opracował je na fortepian i zaśpiewał z nim w duecie. Płytę promował utwór "Tam na rzece". W tym samym czasie artysta wziął udział w muzycznym projekcie Pusz Pawła Osickiego z zespołu Pogodno, który przygotował alternatywne aranżacje polskich pieśni powstańczych i legionowych. W czerwcu ukazały się one na albumie Pąki białych róż, wydanym nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią.Urszula Beata Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana jako Urszula.

  W sierpniu 2014 podczas międzynarodowego Sopot Festival Soyka otrzymał statuetkę Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości.

  W kwietniu 2015 artysta zaprezentował własne interpretacje swingowych standardów z lat 30. i 40. XX wieku, głównie Duke'a Ellingtona, wydając płytę Swing Revisited. Została ona nagrana ze szwedzko-duńską orkiestrą bigbandową Rogera Berga, a promował ją cover "Let The Good Times Roll" z repertuaru Louisa Jordana. Album uzyskał status złotej płyty.

  Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Extra Ball – polski zespół jazzowy założony w 1974 roku. Jego kierownikiem był Jarosław Śmietana, gitarzysta krakowski.
  Edward Kennedy „Duke” Ellington (ur. 29 kwietnia 1899 w Waszyngtonie, zm. 24 maja 1974 w Nowym Jorku) – amerykański pianista, bandlider, kompozytor i aranżer jazzowy, wybitna postać w muzyce Stanów Zjednoczonych.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Harold Faltermeyer (ur. 5 października 1952 roku w Monachium jako Harold Faltermeier) – niemiecki muzyk, kompozytor i producent.
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.