• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Sikora

  Przeczytaj także...
  Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.).Popiersie Stefana Żeromskiego w Warszawie - pomnik znajdujący się na Placu Przymierza na Saskiej Kępie w Warszawie. Jego autorem jest Stanisław Sikora. Popiersie odsłonięte zostało 16 września 1987 roku przez Monikę Żeromską. Pierwotnie rzeźba znajdowała się przed nieistniejącym już Kinem Sawa.
  Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.

  Stanisław Sikora (ur. 17 listopada 1911 w Stryszawie, zm. 22 sierpnia 2000 w Warszawie) – polski rzeźbiarz i medalier, poeta i sportowiec. Autor licznych pomników, rzeźb, medali i tablic pamiątkowych. Uczestnik ponad 400 wystaw, krajowych i zagranicznych, w tym 22 indywidualnych. Syn Jana i Katarzyny z Leńczowskich. Stała ekspozycja jego prac znajduje się w Muzeum Miejskim w Żywcu.

  Popiersie Bolesława Prusa w Warszawie - pomnik znajdujący się na przy ul. Zwycięzców na Saskiej Kępie w Warszawie. Jego autorem jest Stanisław Sikora. Popiersie odsłonięte zostało 19 maja 1983 roku, w 71. rocznicę śmierci pisarza. Rzeźba znajduje się przed gmachem Liceum im. Bolesława Prusa.Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy w Warszawie, wpisany do rejestru zabytków z dn. 13 grudnia 1973 pod numerem 875. Park o powierzchni 58 ha założony został na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego (miejsce to wcześniej było określane jako Saska Kępa) w latach 1905–1922 przez Franciszka Szaniora.

  Życie i twórczość[edytuj kod]

  Nauki pobierał m.in. w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem Tadeusza Breyera, twórcy warszawskiej szkoły rzeźby. Jeszcze przed wojną - wraz z Maksymilianem Potrawiakiem i Janem Bogusławskim - brał udział w pracach przy Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Gdyni.

  Pomnik Czynu Chłopskiego w Warszawie – obelisk projektu Stanisława Sikory, wykonany z piaskowca, zdobiony elementami kamionkowymi, odsłonięty 30 maja 1968 r. przed główną siedzibą dawnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (obecnie PSL) przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie.Medalierstwo – dziedzina łącząca rzemiosło i sztuki plastyczne, obejmująca wykonywanie drobnych form rzeźbiarskich w formie medali, najczęściej w celu uczczenia jakiejś osoby lub wydarzenia. Medalierstwo jest dziedziną sztuki dekoracyjnej (rzemiosłem artystycznym), którą umieścić można pomiędzy numizmatyką, a złotnictwem i sztukami pięknymi.

  Od 1946 mieszkał i tworzył na Saskiej Kępie w Warszawie. Zrealizował m.in. pomnik Czynu Chłopskiego w Warszawie (1969) oraz popiersia: Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Jego autorstwa były także płaskorzeźby zamieszczone na fasadzie kina „Praha”. Wspólnie z Teodorem Bursche zrealizował Pomnik ku czci Polaków pomordowanych w b. obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

  Maksymilian Potrawiak (ps. Sztukator, ur. 21 sierpnia 1910 w Mrowinie, zm. 18 sierpnia 1986 w Warszawie) – polski rzeźbiarz i medalier, uczestnik powstania warszawskiego, oficer broni Obwodu Żoliborz AK.Popiersie Ignacego Jana Paderewskiego – pomnik znajdujący się przed wejściem do Parku Skaryszewskiego na Saskiej Kępie w Warszawie.

  W 1999 opublikowano jego autobiografię Jedno życie i Szkicowanie myśli.

  Odznaczenia[edytuj kod]

 • 1955Złoty Krzyż Zasługi
 • 1955Medal 10-lecia Polski Ludowej
 • 1968Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
 • 1969Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Zobacz też[edytuj kod]

 • Kategoria:Twórczość Stanisława Sikory
 • Tomasz Sikora – fotograf, syn Stanisława Sikory
 • Mateusz Sikora – rzeźbiarz, wnuk Stanisława Sikory
 • Przypisy

  1. Rzeźby i medale Stanisława Sikory. muzeum-zywiec.pl. [dostęp 16 sierpnia 2012].
  2. Eleonora Stokowska-Starzycka, Stanisław Sikora - rzeźbiarz i medalier, (praca magisterska na kierunku Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego), Warszawa , 2009, s. 26.
  3. Paweł Giergoń: Rzeźby Stanisława Sikory w gmachu Urzędu Rady Ministrów. sztuka.net, 2010-12-11. [dostęp 2 sierpnia 2014].
  4. Rzeźbiarze Saskiej Kępy wczoraj i dziś. Warszawa: Klub Kultury Saska Kępa, 2011, s. 28-29.
  5. Paweł Giergoń: Warszawa - Kino Praha. sztuka.net. [dostęp 29 maja 2014].
  6. Irena Grzesiuk-Olszewska: Polska rzeźba pomnikowa w latach 1945-1995. Warszawa: NERITON, 1995, s. 182-183.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Artyści plastycy okręgu warszawskiego ZPAP 1945-1970. Słownik biograficzny. Warszawa: Okręg Warszawski ZPAP, 1972.
 • Stanisław Sikora. Ekspozycja stała w Zespole Zamkowo-Parkowym Stary Zamek w Żywcu.
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Biogram na stronach Urzędu Dzielnicy Praga-Południe
 • Rzeźby Stanisława Sikory w gmachu Urzędu Rady Ministrów na portalu sztuka.net
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeźba – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.
  Muzeum Miejskie w Żywcu – muzeum położone w Żywcu. Placówka od 2005 roku ma swoją siedzibę w gmachu Starego Zamku.
  Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Medal „Za zasługi dla obronności kraju” – polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez ministra obrony narodowej.
  Tomasz Sikora (ur. 9 września 1948 w Warszawie) – polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych.
  Teodor Bursche (Bursze) (ur. 31 maja 1893 w Zgierzu, zm. 15 marca 1965 w Warszawie) - polski architekt, syn Ernesta Bursche, duchownego ewangelickiego, brat przyrodni Juliusza Bursche, biskupa polskiego Kościoła Ewangelickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.