• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Rzewuski - powieściopisarz

  Przeczytaj także...
  Petersburski Uniwersytet Państwowy (Санкт-Петербургский Государственный Университет, СПбГУ) – uniwersytet w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów. Ma 19 wydziałów, 13 instytutów naukowo-badawczych. Budynki uniwersytetu znajdują się w różnych rejonach miasta. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 20 tysięcy studentów w trybie dziennym i 9 tysięcy studentów w trybie zaocznym.Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Pohrebyszcze, Pogrebischtsche, Pogrebishchye (ukr. Погреби́ще) - miasto na Ukrainie nad Rosią, w obwodzie winnickim, siedziba władz rejonu pohrebyszczeńskiego.

  Stanisław Rzewuski (ur. 27 lipca 1864 w Pohrebyszczach, zm. 17 maja 1913 w Paryżu) – powieściopisarz i dramatopisarz polski i francuski, syn Adama, generała rosyjskiego i Jadwigi, brat Katarzyny Radziwiłłowej.

  Don Juan Tenorio (czyt. Don Huan Tenorio) – na wpół legendarny szlachcic hiszpański, żyjący w Sewilli w XVI wieku. Słynął z urody, uroku osobistego, ale także z przedmiotowego traktowania kobiet i egoizmu. Jego postać zainspirowała dramaturga Tirso de Molina, który wprowadził ją do literatury w 1630 r., w swoim utworze dramatycznym Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Odbył nauki w korpusie paziów i uniwersytecie petersburskim. Autor rychło zapomnianych dramatów, poematów i powieści: Doktor Faustyna (1885), Potrzebne grzeszki (1886) (Hrabia Witold, (1890), naśladownictwo Bourgeta), Na łaskawym chlebie, Ostatni dzień Don Juana nadto szkiców literackich, m.in.: Młoda Francja (1888), później pisał farsy (Nasi na Riwierze (1911), Kobieta, gra i wino (1912) oraz szereg studiów literackich w języku polskim i francuskim.

  Katarzyna Radziwiłłowa z d. Rzewuska (ur. 30 marca 1858 w Petersburgu, zm. 12 maja 1941 w Nowym Jorku) – publicystka, pamiętnikarka i powieściopisarka, znana w Europie oszustka, szczególnie z faktu sfabrykowania listów hrabiny Hańskiej do Balzaka. Córka Adama Rzewuskiego, generała rosyjskiego i siostra Stanisława, powieściopisarza oraz dramaturga.Paul Bourget [pol buʀʒɛ] (ur. 2 września 1852 zm. 25 grudnia 1935) – francuski pisarz. Autor powieści psychologicznych m.in. La Terre promise. W 1894 r. wybrany do Akademii Francuskiej. Paul Bourget uchodzi za jednego z największych powieściopisarzy końca XIX w. i początków w. XX. Krytyk literacki Pierre de Boisdeffre stwierdza: "kto by chciał poznać nasze obyczaje w latach 1889 - 1914 powinien odwołać się do takich dokumentów jak powieści Paula Bourgeta".
  Adam Rzewuski hrabia, herbu Krzywda (ur. 5 stycznia 1805 w Pohrebyszczach na Podolu, zm. 17 kwietnia 1888 w Wierzchowni) - generał kawalerii Armii Imperium Rosyjskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.