• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Rybicki - lekarz

  Przeczytaj także...
  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Gimnazjum Realne w Warszawie zostało utworzone w 1841 roku w Warszawie. Było jedną z najlepszych szkół średnich w Królestwie Kongresowym. W 1844 przyłączono do niego Szkołę Sztuk Pięknych. w 1852 zostało zreorganizowane w celu nadania mu charakteru instytutu technicznego.
  Andrzej Stefan Śródka (ur. 10 czerwca 1946 w Łodzi), profesor doktor habilitowany medycyny, naukowiec zajmujący się historią medycyny, historią nauki polskiej i patofizjologią.

  Stanisław Teofil Rybicki (ur. 16 kwietnia 1843 w Warszawie, zm. 23 kwietnia 1920 tamże) – polski lekarz, działacz społeczny.

  Życiorys[]

  Syn Teofila Klemensa Rybickiego (1805–1859) i Józefy z Szymańskich. W 1860 ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie. 28 czerwca 1866 otrzymał dyplom lekarski Szkoły Głównej. W 1867 uzyskał dyplom lekarza powiatowego i objął tę posadę w Skierniewicach.

  Działalność naukowa[]

  Jeden z jego pierwszych artykułów nosił tytuł Zapalenie mózgu z objawami czynnego przekrwienia tego organizmu. Jednak najwięcej jego publikacji dotyczyło ginekologii. Praca Drgawki właściwe ciężarnym, rodzącym i położnicom spotkała się z dużym uznaniem w środowisku medycznym i wprowadziła go w poczet Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Uważa się, że praca zawierała pierwszy opis anatomopatologiczny rzucawki porodowej.

  Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.Teofil Józef Klemens Rybicki (ur. 2 listopada 1805 w Pułtusku, zm. 20 stycznia 1859 w Warszawie) – polski nauczyciel, technolog, uczestnik powstania listopadowego.

  Działalność społeczna[]

  W 1880 został naczelnikiem skierniewickiej straży ogniowej. Funkcję tę pełnił trzykrotnie, w uznaniu zasług w jej powołaniu, zorganizowaniu i kierowaniu.

  Dzięki jego staraniom powstał w Skierniewicach nowoczesny Szpital św. Stanisława.

  Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu oraz ulicy, przy której stoi, zostało nadane jego imię.

  Szpital Św. Stanisława w Skierniewicach został otwarty 13 października 1872 roku za staraniem Stanisława Rybickiego. Szpital składał się z dwóch sal jedna dla kobiet druga dla mężczyzn posiadając 14 łóżek oraz z dwóch pokojów zapasowych każdy z jednym łóżkiem. Szpital posiadał pokój operacyjny wraz ze swoją apteką. Dodatkowo było pomieszczenie gospodarcze oraz kuchnia. Obsługę szpitala stanowili: starszy felczer na etacie, dwóch młodszych felczerów nieodpłatnych, akuszerka, pisarz, gospodyni i posługacz. Lekarzem kierującym w szpitalu był dr Stanisław Rybicki. Szpital na początku miał kłopoty finansowe lecz pod koniec 1873 r. budżet szpitala wrósł i dysponował 1279 rublami przynosząc zyski. Ze szpitala w 1874 r. skorzystało 123 chorych. Dochód szpitala wyniósł 3490 rubli i 84 kopiejki, natomiast wydatki 1296 rubli. Liczba chorych leczonych w szpitalu nie przekraczała 200 osób rocznie (192 chorych w 1893r. 133 chorych w 1895r.). Lekarstwa dla pacjentów przyrządzano na miejscu. W roku 1881 rezerwa finansowa szpitala przekroczyła 12,000 rubli co w planach było wybudowanie większego i nowego szpitala. Zgłoszone projekty napotkały niechęć i opór ówczesnych władz. Szpital Św. Stanisława funkcjonował do 1895 roku ze względu na przeniesienie szpitala w wydzierżawionym domu. W 1896 roku uzyskano zgodę od Administracji Księstwa Łowickiego na budowę nowego szpitala. Dzięki staraniom Stanisława Rybickiego powstał w Skierniewicach nowoczesny szpital, który otwarto w 1899 r.Towarzystwo Lekarskie Warszawskie – założone 6 grudnia 1820 r. towarzystwo lekarskie. Jego siedziba mieści się przy ul. Raszyńskiej 54 w Warszawie.

  25 lipca 1911 nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Skierniewic.

  Przypisy

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama