• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Penksyk

  Przeczytaj także...
  Stara Prochownia – warszawska instytucja kulturalna mieszcząca się w budynku Bramy Mostowej na Starym Mieście przy ul. Boleść 2.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  Jerzy Gruza (ur. 4 kwietnia 1932 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych.

  Stanisław Penksyk (ur. 9 sierpnia 1950) – polski aktor, autor tekstów piosenek, reżyser i producent audycji radiowych oraz płyt.

  Życiorys[]

  W latach siedemdziesiątych dał się poznać jako animator kultury w stronach rodzinnych na Kielecczyźnie. Amatorski teatr, kolekcjonowanie ludowej spuścizny radomskiego Powiśla, opracowywanie i tworzenie nowych tekstów doprowadziło do spotkania z Wojciechem Siemionem, który objął patronat artystyczny nad obiecującym twórcą . W roku 1973, jeszcze jako student, zadebiutował w Podwieczorku przy mikrofonie i brał udział w spektaklach teatru „Stara Prochownia”.

  Wojciech Juliusz Siemion (ur. 30 lipca 1928 w Krzczonowie, zm. 24 kwietnia 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.Podwieczorek przy mikrofonie – audycja radiowa istniejąca od roku 1936, nadawana regularnie w programie I Polskiego Radia w latach 1958-1989. Twórcami Podwieczorku byli poeta Roman Sadowski i satyryk Jerzy Baranowski.

  Aż do roku 1990 zajmuje się działalnością estradową występując we wszystkich kabaretach warszawskich tamtych lat: na Krakowskim Przedmieściu u Hanki Bielickiej, w Grand Hotelu w kabarecie „Szerszeń”, na MDM-ie w kabarecie „Warsztat” oraz najdłużej, w jego macierzystym kabarecie „U Wicherka”. Po tamtej działalności została płyta „Dyskretny urok czerwonej burżuazji” nagrana w latach dziewięćdziesiątych.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Teatr Telewizji – instytucja działająca w ramach Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją teatralnych przedstawień telewizyjnych.

  Prawdziwy debiut filmowy zdarzył mu się u Jerzego Gruzy, który na planie drugiej serii Czterdziestolatka powierzył mu znaczącą rolę majstra. Od tego czasu pojawia się na ekranach coraz częściej, ale artystyczne pasje rozwija głównie w Teatrze Polskiego Radia. W roku 1994 staje się producentem, scenarzystą i reżyserem „Tygodnika satyrycznego KIWI”.

  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.Teatr Polskiego Radia – instytucja działająca w ramach Polskiego Radia, która zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk będących adaptacjami utworów scenicznych.

  Od roku 1996 zajmuje się głównie aktorstwem, biorąc udział w coraz poważniejszych projektach filmowych i produkcjach Teatru Telewizji.

  Filmy fabularne[]

  Teatr TV[]

  Seriale[]

  Dyskografia[]

 • Dyskretny urok czerwonej burżuazji (album) 1990
 • Życie prywatne[]

  Jego żona ma na imię Henryka; mają jedno dziecko, córkę Katarzynę.

  Radio[]

  W Teatrze Polskiego Radia scenarzysta i wykonawca ”Kiwimiesięcznika”.

  Hanka Bielicka, właśc. Anna Weronika Bielicka (ur. 9 listopada 1915 w Konowce koło Połtawy, zm. 9 marca 2006 w Warszawie) – polska aktorka, artystka kabaretowa, romanistka. Była pierwszą żoną aktora Jerzego Duszyńskiego. Małżeństwo było bezdzietne i zakończyło się rozwodem.40-latek. 20 lat później lub Czterdziestolatek. 20 lat później – polski serial z 1993 będący kontynuacją serialu Czterdziestolatek z lat 70.

  W latach 1995–2006 producent, scenarzysta, reżyser i wykonawca ”Tygodnika satyrycznego KIWI”.

  Linki zewnętrzne[]

 • Stanisław Penksyk w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Stanisław Penksyk w bazie filmpolski.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.