• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Nahorski - adwokat

  Przeczytaj także...
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka (ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie) – polska pisarka epoki pozytywizmu.
  Cmentarz Farny w Grodnie (biał. Могілкі старыя каталіцкія, фарныя) – nekropolia rzymskokatolicka w Grodnie powstała w 1792.
  Nagrobek Stanisława Nahorskiego na cmentarzu farnym w Grodnie

  Stanisław Nahorski (ur. 1826, zm. 30 listopada/12 grudnia 1896) – polski adwokat i działacz społeczny związany z Grodnem, drugi mąż Elizy Orzeszkowej.

  Biografia[]

  Z wykształcenia był prawnikiem i działał jako adwokat. Do 1866 kierował referatem Grodzieńskiej Izby Sądu Cywilnego. W 1883 został prezesem Grodzieńskiego Towarzystwa Dobroczynności. W latach 80. współzakładał i stanął na czele polskich organizacji społecznych w mieście (m.in. Towarzystwa Uczącej Się Młodzieży i Resursy Obywatelskiej). Później zakładał m.in. Towarzystwo Kredytowe w Grodnie. Zasiadał w Zarządzie Miejskim.

  Grodno (biał. Гро́дна Hrodna, lub też: Го́радня, Гаро́дня; ros. Гродно, Grodno; lit. Gardinas; jid. גראָדנע, Grodne; niem. Grodno, Garten) – miasto obwodowe na Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,siedziba administracyjna obwody grodzieńskiego; 328 000 mieszkańców (2010); ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy, przystań rzeczna; uniwersytet (od 1978); siedziba Związku Polaków na Białorusi i polskiego konsulatu generalnego.Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie (biał. Дом-музэй Элізы Ажэшкі) – muzeum Elizy Orzeszkowej znajdujące się w Grodnie przy ul. Orzeszkowej 17, działające w dwudziestoleciu międzywojennym, ponownie otwarte w 2001.

  Nabył dom przy ul. Murawiowskiej, gdzie mieszkał wraz z pierwszą żoną Leokadią Nahorską (zm. 1894), oraz drugą – Elizą Orzeszkową. Oboje zostali pochowani na cmentarzu farnym w Grodnie.

  Bibliografia[]

 • Jacek Rozmus, Jerzy Gordziejew, Cmentarz farny w Grodnie 1792-1939, Kraków 1999, s. 104 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.