• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Gałązka

  Przeczytaj także...
  Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.Parafia Przemienienia Pańskiego w Częstochowie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, archidiecezji częstochowskiej w Polsce. W latach 1470-1480 kuźnica w Gnaszynie podlegała pod parafię św. Zygmunta w Częstochowie, która od 1747 do 1866 roku była zarządzana przez paulinów z klasztoru Jasnogórskiego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Stanisław Gałązka (ur. 1 maja 1907 w Częstochowie, zm. 1 czerwca 1963 w Żytniowie) - polski ksiądz katolicki, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w latach 1937 - 1939. Między innymi proboszcz parafii świętego Marcina w Żytniowie i Przemienienia Pańskiego w Gnaszynie (obecnie dzielnica Częstochowy).

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Gnaszyn-Kawodrza – dzielnica Częstochowy. Większość mieszkańców tej dzielnicy utożsamia się z mniejszymi częściami dzielnicy, niebędącymi zarazem jednostkami podziału administracyjnego: Gnaszyn, w tym Gnaszyn Górny oraz Gnaszyn Dolny, Kawodrza Dolna, Kawodrza Górna, Bańbór.

  Bibliografia[]

  Strona internetowa "Niedzieli"

  Strona internetowa portalu "Niedzieli" na Rok Kapłański
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia św. Marcina – rzymskokatolicka parafia położona w Żytniowie (gmina Rudniki). Parafia należy do dekanatu Praszka w regionie wieluńskim, archidiecezji częstochowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.