• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanisław Bereś

  Przeczytaj także...
  Tako rzecze... Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś – obszerny wywiad ze Stanisławem Lemem, który przeprowadził krytyk i historyk literatury Stanisław Bereś pomiędzy listopadem 1981 a sierpniem 1982 oraz we wrześniu i grudniu 2001, wydany po raz pierwszy przez Wydawnictwo Literackie w 2002 roku. Książka zawiera również przedmowę napisaną przez Stanisława Beresia, notę wydawniczą oraz indeks nazwisk występujących w tekście.Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Stanisław Bereś

  Stanisław Bereś, ps. Stanisław Nowicki (ur. 4 maja 1950 we Wrocławiu) – polski poeta, historyk literatury, medioznawca, krytyk literacki, tłumacz.

  Profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; wcześniej w Instytucie Filologii Polskiej UWr (1973–2003), w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (1979–1987) oraz na Uniwersytecie Charles’a de Gaulle’a Lille 3 we Francji (1987–1993). W latach 1996–2011 redaktor Telewizyjnych Wiadomości Literackich (TVP 2, TV Polonia), w latach 1997–1998 magazynu kulturalnego Latarnik (TV Polonia) oraz w roku 2003 programu publicystycznego „Jatka Kulturalna” (TVP 3); członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996–2004). Od roku 2006 juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Prowadzi cykl spotkań z pisarzami w Teatrze Polskim we Wrocławiu „Magiel literacki” (od 2006). W roku 2012 redaktor portalu edukacyjnego Telewizjaliteracka.pl, od 2013 roku redaktor naczelny serii naukowej Biblioteki Narodowej.

  Andrzej Jochelson (ur. 28 września 1911 w Semipałatyńsku, zm. 1997 we Wrocławiu) – prawnik, pisarz, tłumacz. Mieszkał w Rosji przez 9 lat, lecz za namową ojca przyjął obywatelstwo polskie. Brał udział w II wojnie światowej, wstępując jako ochotnik do 14. Pułku Piechoty we Włocławku. Odegrał ważną rolę w odbudowie i polonizacji powojennego Wrocławia.Rozmowy ze Stanisławem Lemem – obszerny wywiad ze Stanisławem Lemem, który przeprowadził krytyk i historyk literatury Stanisław Bereś pomiędzy listopadem 1981 a sierpniem 1982, wydany po raz pierwszy przez Wydawnictwo Literackie w 1987 roku.

  Opublikował 23 książki (4 przełożone na języki obce) i ok. 550 artykułów, szkiców i recenzji na łamach czasopism krajowych, emigracyjnych oraz zagranicznych. Zrealizował kilkaset odcinków programów telewizyjnych, 3 filmy dokumentalne, 6 wykładów multimedialnych.

  Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych.Na medioznawstwo (nauki o mediach) składa się szereg przedmiotów akademickich traktujących o treści, historii, znaczeniu i skutkach różnych mediów. Uczeni z dziedziny nauk o mediach skupiają swoją uwagę na różnych tematach: politycznej, społecznej, ekonomicznej czy kulturalnej roli jaką pełnią media lub na wpływie jaki wywierają.

  Twórczość[]

 • Wybór niezobowiązujący (Wydawnictwo Literackie 1983).
 • Lem über Lem. Gespräche (Insel Verlag, Frankfurt am Main 1986).
 • Rozmowy ze Stanisławem Lemem (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987).
 • Pół wieku czyśćca. Rozmowy z Tadeuszem Konwickim (pod ps. Stanisław Nowicki; Aneks, Londyn 1987; Przedświt, Warszawa 1987; Oficyna Wydawnicza Interim, Warszawa 1990; Kraków 2002; przekł. franc. Un demi-siècle de purgatoire, Noir sur Blanc, Paryż 1993).
 • Ostatnia wileńska plejada. Szkice o poezji kręgu Żagarów (PEN, Warszawa 1991).
 • Już tylko sen (Aneks, Londyn 1990).
 • Historia nie byle jaka o dziejach dzielnego Chluptaka (Aneks, Londyn 1991).
 • Poètes de l’Apocalypse. Anthologie de poésie en polonais, hébreu et yiddish (1939–1945) (PUL, Lille 1991; wraz z D. Beauvois, J.M. Delmaire, M. Laurent).
 • La Nouvelle Vague Polonaise. Anthologie des oeuvres poetiques (Centre d’Etudes de la Culture Polonaise, Lille 1992).
 • Uwięziony w śmierci. O twórczości Tadeusza Gajcego (PEN, Warszawa 1992).
 • Rozdarta kurtyna. Rozważania nie tylko o teatrze (Aneks, Londyn 1993; wraz z Kazimierzem Braunem).
 • Historia literatury polskiej w rozmowach. XX-XXI. T. 1 (WAB; Warszawa 2002).
 • Tako rzecze... Lem (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002).
 • Szuflada z Atlantydy. Szkice o literaturze polskiej XX wieku (Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2002).
 • Salon III Rzeczypospolitej, czyli Spotkania w salonie prof. Józefa Dudka (Atut, Wrocław 2006).
 • Historia i fantastyka. Rozmowy z Andrzejem Sapkowskim (SuperNowa, Warszawa 2005).
 • Tłumaczenia[]

 • Słownik dzieł i tematów literatury francuskiej (Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1995; tłum. wraz z M. Laurent).
 • Opracowania[]

 • Tadeusz Gajcy, Wybór poezji. Misterium niedzielne (wstęp, opracowanie, noty; Ossolineum, Biblioteka Narodowa, Kraków 1992).
 • Andrzej Jochelson, Kronika. Semipałatyńsk-Wrocław (Wirydarz, oprac., wstęp).
 • Stanisław Kowalczyk, Kradzieże brylantów (wstęp, wybór, opracowanie, posłowie; Atut, Wrocław 2006).
 • Linki zewnętrzne[]

 • Stanisław Bereś – strona domowa
 • Stanisław Bereś – Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław
 • O książce Stanisława Beresia Historia literatury...
 • Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” – nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).
  Biblioteka Narodowa – seria wydawnicza wydawana początkowo przez Krakowską Spółkę Wydawniczą, a po jej upadku przez Ossolineum.
  Tadeusz Stefan Gajcy, ps. "Karol Topornicki", "Roman Oścień", "Topór" (ur. 8 lutego 1922 w Warszawie, zm. 16 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej.
  Tadeusz Konwicki (ur. 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce, zm. 7 stycznia 2015 w Warszawie) – polski prozaik, scenarzysta i reżyser. Wielokrotnie wyróżniany najwyższymi nagrodami branżowymi i państwowymi. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką (m.in.: Mała Apokalipsa, Sennik współczesny) i filmową - był reżyserem (m.in.: Dolina Issy, Lawa) i scenarzystą (m.in.: Matka Joanna od Aniołów, Faraon) wielu nagradzanych filmów.
  Historia i fantastyka. Stanisław Bereś i Andrzej Sapkowski to wywiad rzeka, zapis rozmowy jaką krytyk, historyk literatury Stanisław Bereś przeprowadził 27 czerwca 2005 roku z pisarzem fantasy Andrzejem Sapkowskim. Głównym tematem rozmów są związki historii z fantastyką, pytania dotyczą zarówno kwestii światopoglądowych i artystycznych, jak również metod pracy twórczej i poglądów na temat literatury pisarza, pojawiają się także liczne odwołania do twórczości Sapkowskiego - jego najpopularniejszych utworów i bohaterów. Książkę wydało wydawnictwo SuperNowa.
  Krytyka literacka – działalność intelektualna polegająca na dyskusji, ocenianiu i interpretacji dzieł literackich i ogólnie literatury. Krytyka literacka z założenia nie jest wyrazem metody naukowo-badawczej, lecz przekonań ideowo-artystycznych. Za prekursora krytyki literackiej uważa się Arystarcha z Samotraki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.