Stanford Encyclopedia of Philosophy
Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.Routledge Encyclopedia of Philosophy – encyklopedia filozofii pod redakcją Edwarda Craiga. Po raz pierwszy została wydana przez Routledge w 1998 (ISBN 978-0415073103). Początkowo ukazała się w 10 tomach w wersji drukowanej oraz w postaci CD-ROM, w 2002 roku została udostępniona on-line na zasadzie subskrypcji. Wersja on-line jest na bieżąco uzupełniana oraz dodawane są do niej nowe artykuły. Zawiera 2000 artykułów autorstwa 1300 badaczy.
Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) – ogólnie dostępna encyklopedia internetowa filozofii opracowana przez Stanford University. Każde hasło jest opracowane przez eksperta z danej dziedziny. Są wśród nich profesorzy z 65 ośrodków akademickich z całego świata. Autorzy zgodzili się na publikację on-line, ale zachowali prawa autorskie do poszczególnych artykułów. W marcu 2018 SEP zawierała prawie 1600 haseł. Mimo że jest to encyklopedia internetowa, zachowano standardy typowe dla tradycyjnych akademickich opracowań, aby zapewnić jakość publikacji (autorzy-specjaliści, recenzje wewnętrzne).
Encyklopedia została stworzona w 1995 przez Edwarda N. Zaltę z założeniem, aby była aktualizowana i nie zestarzała się w przeciwieństwie do papierowych poprzedniczek. W encyklopedii można spotkać dwa artykuły na ten sam temat, aby móc zobaczyć różnice w poglądach prezentowanych przez badaczy. SEP była dotowana przez NEH i NSF. Encyklopedia jest też finansowana przez liczne biblioteki uniwersyteckie i konsorcja biblioteczne. Wśród nich są:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Editorial Information, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2011-11-03] (ang.).
- ↑ About the Stanford Encyclopedia of Philosophy, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2020-04-05] (ang.).