Stanford Encyclopedia of Philosophy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) – ogólnie dostępna encyklopedia internetowa filozofii opracowana przez Stanford University. Każde hasło jest opracowane przez eksperta z danej dziedziny. Są wśród nich profesorzy z 65 ośrodków akademickich z całego świata. Autorzy zgodzili się na publikację on-line, ale zachowali prawa autorskie do poszczególnych artykułów. W marcu 2018 SEP zawierała prawie 1600 haseł. Mimo że jest to encyklopedia internetowa, zachowano standardy typowe dla tradycyjnych akademickich opracowań, aby zapewnić jakość publikacji (autorzy-specjaliści, recenzje wewnętrzne).

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.

Encyklopedia została stworzona w 1995 przez Edwarda N. Zaltę z założeniem, aby była aktualizowana i nie zestarzała się w przeciwieństwie do papierowych poprzedniczek. W encyklopedii można spotkać dwa artykuły na ten sam temat, aby móc zobaczyć różnice w poglądach prezentowanych przez badaczy. SEP była dotowana przez NEH i NSF. Encyklopedia jest też finansowana przez liczne biblioteki uniwersyteckie i konsorcja biblioteczne. Wśród nich są:

International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Recenzja naukowa (ang. peer review) – recenzja utworu naukowego (dysertacji, książki, publikacji w czasopiśmie naukowym), której celem jest ocena naukowej zawartości tego utworu.
 • Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition (SPARC),
 • International Coalition of Library Consortia (ICOLC),
 • Southeastern Library Network (SOLINET).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Routledge Encyclopedia of Philosophy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Editorial Information, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2011-11-03] (ang.).
  2. About the Stanford Encyclopedia of Philosophy, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2020-04-05] (ang.).
  3. Eric M. Hammer, Edward N. Zalta, A Solution to the Problem of Updating Encyclopedias, „Computers and the Humanities”, 31 (1), 1997, s. 47–60, ISSN 0010-4817, JSTOR30200416 [dostęp 2021-08-29].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stanford Encyclopedia of Philosophy (ang.).
 • Graf z wizualizacją powiązanych artykułów SEP
 • Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.
  Reklama