Standard ML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Standard ML (SML)język programowania funkcyjnego powstały w 1990 roku jako pierwszy standard języka ML (ang. Meta Language). Twórcami SML-a byli Robin Milner, Mads Tofte i Robert Harper.

Programowanie funkcyjne (lub programowanie funkcjonalne) – filozofia i metodyka programowania będąca odmianą programowania deklaratywnego, w której funkcje należą do wartości podstawowych, a nacisk kładzie się na wartościowanie (często rekurencyjnych) funkcji, a nie na wykonywanie poleceń.Robin Milner (ur. 1934 w Plymouth, zm. 20 marca 2010 w Cambridge) – brytyjski informatyk, twórca LCF – narzędzia wspierającego automatyczne dowodzenie twierdzeń i języka ML stworzonego na potrzeby LCF; ceniony za wkład w rozwój teorii systemów współbieżnych. Laureat nagrody Turinga w 1991 roku i EATCS w roku 2005.

W 1997 roku powstał aktualny standard języka. Został on opracowany przez Milnera, Tofte i Harpera oraz Davida Mac Queeina.

Podobnym językiem jest OCaml.

Przykładowy kod[ | edytuj kod]

Poniższy kod realizuje algorytm sortowania szybkiego: <<.

 val filt = List.filter
 fun quicksort << xs = let
  fun qs = 
   | qs [x] = [x]
   | qs (p::xs) = let
     val lessThanP = (fn x => << (x, p))
     in
      qs (filt lessThanP xs) @ p :: (qs (filt (not o lessThanP) xs))
     end
  in
   qs xs
  end
Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku.ML (ang. Meta Language) jest rodziną funkcyjnych języków programowania, które charakteryzuje się statycznym, silnym typowaniem. Jako jeden z pierwszych języków udostępniał typy polimorficzne.
Reklama