• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stand-up - komedia

  Przeczytaj także...
  Open mike lub Open mic (z ang. „otwarty mikrofon”) – rodzaj przedstawienia, występu „na żywo” w którym może brać udział ktokolwiek z publiczności. Na scenie, przy mikrofonie, kolejno występują artyści – zazwyczaj amatorzy bez dużego dorobku.Rakugo (jap. 落語, Rakugo dosłownie ‘spadające słowa’) – japońskie werbalne przedstawienie. Pojedynczy gawędziarz (rakugoka) siedzi na scenie zwanej kōza (高座) i, używając jedynie papierowego wachlarza, bez wstawania ze swojego siedzenia przedstawia długą i skomplikowaną komiczną opowieść. W opowieść zawsze wplata się dialog dwóch lub więcej postaci, różnice między nimi zarysowuje się wyłącznie poprzez zmiany w barwie i natężeniu głosu oraz nieznaczne przekręcanie głowy.
  Monolog – wypowiedź jednego podmiotu, będąca całością znaczeniową i formalną, w przeciwieństwie do dialogu, składającego się z wypowiedzi niesamodzielnych.
  Artysta stand-upowy podczas występu

  Stand-up – komediowa forma artystyczna w postaci monologu przed publicznością.

  W przeciwieństwie do kabaretu, stand-up opiera się bardziej na charyzmie wykonawcy oraz kontakcie z publicznością niż na dopracowaniu każdego wiersza przedstawienia i wartości artystycznej. Artyści stand-upowi za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności, przywiązują mniejszą wagę do kwestii artystycznych (piosenek i dekoracji znanych z kabaretów).

  Nazwa stand-up pochodzi z Ameryki, gdzie, jeśli chodzi o popularność, stand-up zajmuje miejsce w Polsce należące do kabaretów. W Stanach istnieją specjalne kluby zaopatrzone w miejsca do siedzenia i stoliki oraz scenę. Podczas tzw. open mike prawie każdy może wejść na scenę i rozpocząć swój występ. Dzięki takiej formule ten gatunek jest niezwykle przyjazny dla początkujących artystów, bardzo łatwo jest tam zacząć.

  Zobacz też[]

 • rakugo • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.