• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stana Katic

  Przeczytaj także...
  Aurora – miasto w USA (stan Illinois), w hrabstwach Kane, DuPage, Kendall i Will; wchodzące w skład zespołu miejskiego Chicago.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Stana Katic, serb. Стана Катић, Stana Katić (ur. 26 kwietnia 1978 w Hamilton) – amerykańsko-kanadyjska aktorka pochodzenia serbskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Hamilton w Kanadzie 26 kwietnia 1978 jako najstarsze z sześciorga dzieci Petera i Rady, którzy byli chorwackimi Serbami, ma jednak także chorwackich i czarnogórskich przodków. Jej rodzice zajmują się handlem nieruchomościami i meblami.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.26 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni.

  Dorastała w Winona w prowincji Ontario, a następnie w Aurora w stanie Illinois. Uczęszczała do West Aurora Senior High School w Aurorze, którą ukończyła w 1996. Po ukończeniu szkoły wróciła do Kanady, gdzie podjęła studia biologiczne na University of Toronto, ale zmieniła plany zawodowe po występie w amatorskim filmie Acid Freaks (1999). Największą popularność przyniosła jej rola w serialu Castle, w którym grała nowojorską policjantkę z wydziału zabójstw. Studiowała aktorstwo w Goodman School of Drama. Ma czterech braci i jedną siostrę. Od 2008 prowadzi własną firmę producencką, Sine Timore Productions.

  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  W kwietniu 2015 Stana Katic poślubiła swojego wieloletniego partnera Krisa Brkljaca. Kris jest w połowie Australijczykiem, w połowie Serbem, jest doradcą biznesowym (konsultant efektywności biznesu). Para jest ze sobą od 2007. Ślub odbył się w rodzinnym prywatnym klasztorze na wybrzeżu Dalmacji w Chorwacji.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Mieszka w Los Angeles. Mówi płynnie po angielsku, włosku, francusku, serbsko-chorwacku oraz słoweńsku. Posiada podwójne obywatelstwo w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

  Jest główną założycielką programu The Alternative Travel Project mający na celu zachęcanie ludzi do porzucenia samochodu choćby na jeden dzień i znalezienie innego, bardziej przyjaznego środowisku sposobu podróżowania..

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trivia Database (ang.). [dostęp 2013-08-21].
  2. Facts Database (ang.). [dostęp 2013-08-21].
  3. Seeds of truth (ang.). stanakatic.com. [dostęp 2013-08-21].
  4. Biography (ang.). [dostęp 2013-08-21].
  5. Michele Corriston: Castle Star Stana Katic Marries Kris Brkljac (ang.). people.com, 2015-04-27. [dostęp 2017-09-19].
  6. Alternative Travel Project, www.alternativetravelproject.org [dostęp 2018-10-10] (ang.).
  7. Awards & Nominations (ang.). [dostęp 2013-08-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stana Katic w bazie IMDb (ang.)
 • Stana Katic w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Hamilton – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, położone około 70 km na południowy zachód od Toronto. Leży na zachodnim końcu jeziora Ontario i jest ważnym portem morskim i śródlądowym, połączonym z innymi Wielkimi Jeziorami i z Atlantykiem Drogą Wodną Świętego Wawrzyńca.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Castle − amerykański serial kryminalny stacji ABC mający swoją premierę 9 marca 2009. Twórcą serialu jest amerykański scenarzysta Andrew W. Marlowe. W listopadzie 2009 stacja Universal Channel rozpoczęła emisję pierwszego sezonu "Castle" w Polsce, zaś w lutym 2010 swoją premierę miał sezon drugi, którego emisję Universal Channel zakończył w czerwcu tego samego roku. W USA premiera trzeciego sezonu odbyła się 20 września 2010 roku, zaś w Polsce 28 lutego 2011, w międzyczasie również TVP2 rozpoczęła emisję serialu, którą przerwano wraz z zakończeniem trzeciego sezonu. W dniu 10 stycznia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, iż losy bohaterów serialu "Castle", będą kontynuowane w sezonie czwartym. Jesienią 2012 roku rozpoczęto emisję sezonu piątego.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.