• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stan d'Art

  Przeczytaj także...
  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.Aleksander Korecki, znany też jako Alek Korecki (ur. 1955) – polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy, grający zwłaszcza na saksofonie altowym, kompozytor, autor tekstów. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, grając tam na flecie. Współautor i wykonawca muzyki do Lykantropii Piotra Dumały.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Stan d'Art – polski zespół jazzowy powstały na przełomie 1984 i 1985 r. w Kielcach. Jego działalność związana była z Kieleckim Klubem Jazzowym oraz z tamtejszym środowiskiem akademickim.

  Nazwa zespołu nie odnosi się do często mylnego pojęcia dotyczącego programu bandu, jakoby głównym elementem programu są standardy jazzowe. Nazwa "STAN d'ART" odnosi się, czy też odzwierciedla raczej niejako stan sztuki, stan ducha.

  Zespół w pierwszym składzie brał udział w lokalnych imprezach jazzowych a także w imprezach o charakterze konkursowym i w 1985 r. w warszawskim konkursie "Dni Komedy" zdobył główną nagrodę "Jury". Na początku 1986 r. basista Marek Majewski został zamieniony na gitarzystę Janusza "Janinę" Iwańskiego, muzyka związanego z formacją Tie Break. W maju 1986 r. zespół zostaje zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Jazzowego "Jazz nad Odrą", w którym zdobywa Grand Prix. Jedną z form tej nagrody była rejestracja materiału muzycznego na płycie LP i na początku 1987 r. materiał ten został zarejestrowany w studiu radiowym w Szczecinie przez inż. Bogusława Radziaka. Gościnnie na płycie zagrał skrzypek Henryk Gembalski, który wspierał zespół swoim bogatym doświadczeniem i kilkakrotnie jeszcze (gościnnie) brał udział w koncertach grupy. Stan d'Art dwukrotnie występuje na festiwalu "Jazz Jamboree" (1987 i 1988 r.). W tym czasie zespół dokonuje kolejnych nagrań studyjnych, a muzycy angażują się w produkcje innych formacji m.in. Young Power, Die Sichercheit, Tie Break, Violin Meeting. W dorocznej ankiecie czasopisma Jazz Forum, zespół oraz muzycy zostali wymienieni w czołówce nowych i obiecujących wykonawców. Jesienią 1988 r. opuszcza zespół Janusz Iwański, Dariusz Galon i Andrzej Chochół. W tej sytuacji Stan d'Art zawiesił działalność. Grupa sporadycznie występowała na imprezach jazzowych a w jej składzie oprócz sekcji rytmicznej związanej od początku z zespołem (Chochół, Dziarek, Zych), grywali muzycy z lokalnego środowiska lub artyści zaprzyjaźnieni z zespołem m.in. Aleksander Korecki, Tomasz Butryn, Wojciech Tramowski i Marcin Ślusarczyk. Obecnie zespół po raz kolejny wznowił działalność grając całkowicie nowy, oparty na współczesnych dokonaniach muzycznych repertuar.

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Pierwszy skład[]

 • Włodzimierz Kiniorski – saksofony
 • Dariusz Galon – skrzypce
 • Andrzej Chochół – gitara
 • Marian Zych – gitara basowa
 • Marek Majewski – gitara basowa
 • Leszek Dziarek – perkusja
 • Dyskografia[]

 • Undergrajdoł (1987, LP Polskie Nagrania)
 • Przypisy

  1. STAN D’ART (pol.). tramowski.orangespace.pl. [dostęp 15 września 2012].
  2. Wiadomości – STAN D’ART (pol.). tarnow.net.pl, 05-04-2004. [dostęp 13 czerwca 2009].
  3. Jazz Forum – Co jest grane? (pol.). polishjazzarch.com. [dostęp 2012-09-15].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona zespołu
 • Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi, założone w roku 1965 przez Jana Byrczka. Obecnie wydawane jest przez spółkę FOR JAZZ, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.Leszek Feliks Dziarek (ur. 18 maja 1957 w Sandomierzu) – polski perkusista, kompozytor, wokalista, autor tekstów i aranżer.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Jazz nad Odrą - polski festiwal jazzowy organizowany we Wrocławiu od 1964. Do roku 1989 festiwal był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.