• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stan Ockers

  Przeczytaj także...
  Ardeny (Las Ardeński, fr. Ardennes, luks. Ardennen) – silnie zalesione góry w południowo-wschodniej Belgii (rozciągają się również na Luksemburg i Francję). Ich średnia wysokość to około 400-500 metrów, a najwyższym szczytem jest Signal de Botrange 694 m n.p.m. (najwyższy szczyt Belgii). Od północy i zachodu góry opływa Moza. Ardeny są najrzadziej zaludnioną częścią Belgii. Powierzchnia Ardenów wynosi 11 200 km². Należą do hercyńskiej strefy fałdowań Europy. Zbudowane z utworów paleozoicznych, wśród których przeważają piaskowcowo-ilasto-węglanowe osady dewonu. Obszar Ardenów był silnie deformowany w czasie ruchów kaledońskich i hercyńskich.Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.
  29. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1956 odbyły się w stolicy Danii – Kopenhadze w dniach 25 - 26 sierpnia 1956 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Constant „Stan” Ockers (ur. 3 lutego 1920 w Borgerhout, zm. 1 października 1956 w Antwerpii) – belgijski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Stan Ockers przeszedł na zawodowstwo w 1941 roku, jednak odnosić sukcesy zaczął dopiero w latach 50. W 1955 roku wygrał dwa ardeńskie klasyki - La Flèche Wallonne oraz Liège-Bastogne-Liège. W tym samym roku zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata we Frascati. Na rozgrywanych dwa lata wcześniej mistrzostwach świata w Lugano w tej samej konkurencji zajął trzecie miejsce. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Włoch Fausto Coppi oraz inny Belg, Germain Derycke. Był też między innymi czwarty na mistrzostwach świata w Kopenhadze w 1956 roku, przegrywając walkę o podium z Gerritem Schulte z Holandii.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Ponadto był między innymi pierwszy Grote Scheldeprijs w 1946 roku i wyścigu Dookoła Belgii w 1948 roku, trzeci w Tour de Suisse w 1947 roku, drugi w Paryż-Roubaix w 1954 roku i w Grand Prix des Nations w 1955 roku oraz drugi w wyścigu Bordeaux-Paryż w 1956 roku. Wielokrotnie startował w Tour de France, wygrywając w sumie trzy etapy. W klasyfikacji generalnej był między innymi drugi w latach 1950 (za Ferdim Küblerem) i 1952 (za Fausto Coppim), a w 1951 roku był piąty. W latach 1955 i 1956 zdobywał koszulkę najlepszego sprintera. W latach 1952 i 1953 plasował się na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia. W 1953 roku zdobył brązowy medal szosowych mistrzostw kraju, a dwa lata później został torowym mistrzem Belgii w madisonie.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.26. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1953 odbyły się w szwacjarskim mieście Lugano w dniach 29 - 30 sierpnia 1953 roku.

  Stan Ockers zmarł tragicznie w roku 1956, jako 36-latek, po upadku na jednym z wyścigów torowych w Antwerpii.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.eu (fr.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.
  Bordeaux–Paryż - jeden z najdłuższych wyścigów klasycznych w historii kolarstwa. Podczas swojej ostatniej odsłony w roku 1988 długość trasy wynosiła 600 km. Dłuższym wyścigiem jednodniowym był tylko Paryż–Brest–Paryż z ponad 1200 km długości.
  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Scheldeprijs (do roku 2009 również: Scheldeprijs Vlaanderen, GP Scheldeprijs, Grote Scheldeprijs) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim rozgrywanym w belgijskiej Flandrii.
  Chrono des Nations - jednodniowy wyścig kolarski zaliczany do cyklu UCI Europe Tour. Odbywa się corocznie w październiku, od 2006 roku i jest to etap jazdy indywidualnej na czas.
  Tour de Suisse (pol. Wyścig Dookoła Szwajcarii) – coroczna wieloetapowa impreza kolarska, uważana za czwartą pod względem znaczenia (po Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a España). W sezonie 2005 wyścig został wpisany do elitarnego cyklu imprez ProTour.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.