• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stan - Indie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Egzonim (od gr. ἔξω, éxō, "poza" i ὄνομα, ónoma, "nazwa") – nazwa używana w określonym języku dla obiektu geograficznego znajdującego się poza obszarem, gdzie ten język ma status oficjalny, i różniąca się swoją formą od nazwy używanej w języku lub językach oficjalnych na obszarze, gdzie znajduje się dany obiekt geograficzny.Karajkkal (tam. காரைக்கால்; ang. Karikal, Karaikal; fr. Kârikâl) – miasto w południowo-wschodnich Indiach, w terytorium związkowym Puducherry, położone nad Zatoką Bengalską. W 2001 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 74 438. W przeszłości miasto było francuską posiadłością kolonialną, wchodzącą w skład Indii Francuskich.
  Podział administracyjny Indii obowiązujący od czerwca 2014 roku

  Indie są parlamentarną republiką związkową dzielącą się na 28 stanów i 8 terytoriów (7 terytoriów związkowych i jedno narodowe terytorium stołeczne). Stany i terytoria dzielą się następnie na dystrykty, których w 2011 roku było 640.

  Stany posiadają własne organy ustawodawcze i wykonawcze. Na czele władz stanowych stoi gubernator, który jest mianowany przez prezydenta Indii na pięcioletnią kadencję. Gubernator mianuje stanowy rząd z premierem na czele, spośród partii, która wygrała wybory. Stany posiadają 1- lub 2-izbowe parlamenty. Izba niższa stanowego parlamentu zwana jest vidhan sabha i, według indyjskiego prawa, może składać się od 60 do 500 posłów. Wybierana jest ona w wyborach powszechnych na 5 lat. Izba wyższa parlamentu zwana jest vidhan parishad i wybierana jest na sześcioletnie kadencje, z tym, że co 2 lata wymieniana jest trzecia część składu izby. Parlamentom stanowym podlegają wszelkie sprawy z wyjątkiem polityki zagranicznej, obrony, handlu zagranicznego i obywatelstwa (zastrzeżone dla parlamentu związkowego Indii).

  Tripura (hindi त्रिपुरा, trb.: Tripura, trl.: Tripurā; bengalski ত্রিপুরা; ang. Tripura) - jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Agartala. Stan został utworzony 21 stycznia 1972 roku.Nagaland (hindi नागालैंड, trb.: Nagalaind, trl.: Nāgālaiṁḍ; ang. Nagaland) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu jest Kohima, a największym miastem Dimapur. Stan został utworzony 1 grudnia 1963 roku.

  Terytoriami związkowymi oraz narodowym terytorium stołecznym zarządzają przedstawiciele rządu Indii – komisarze lub administratorzy. Niektóre z terytoriów posiadają własne parlamenty i rządy, lecz mają one znacznie ograniczone uprawnienia, mniejsze terytoria nie posiadają tych organów władzy. W terytoriach obowiązują prawa związkowe.

  Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली, ang. New Delhi) – miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta.Dispur (hindi दिसपुर, trb.: Dispur, trl.: Dispur; assamski দিসপুর; ang. Dispur) - miasto w Indiach, stolica stanu Asam, zamieszkiwane przez 16 tys. osób (2006). W mieście rozwinięty jest przemysł spożywczy i włókienniczy. Dispur jest częścią większego miasta − Guwahati.

  W poszczególnych stanach i terytoriach poza ogólnoindyjskimi językami oficjalnymi, czyli hindi i angielskim, mogą obowiązywać dodatkowe języki oficjalne.

  Stany i terytoria[ | edytuj kod]

  Stany Indii (ang. state, hindi प्रांत – prant) są znacznie zróżnicowane. Największe z nich pod względem liczby ludności są największymi jednostkami administracyjnymi świata – wśród dziesięciu najludniejszych jednostek administracyjnych świata pięć to właśnie stany Indii. (Uttar Pradesh z ludnością liczącą niemal 200 mln jest na pierwszym miejscu w tym rankingu, Maharashtra zajmuje miejsce trzecie, Bihar szóste, Bengal Zachodni siódme, a Andhra Pradesh ósme).

  Kohima (hindi कोहिमा, trb.: Kohima, trl.: Kohīmā; ang. Kohima) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w górach Barajl. Jest stolicą stanu Nagaland. Miejsce walk podczas japońskiej ofensywy w 1944 roku. Zostało zaatakowane przez siły generała Kokotu Sato.Język telugu (తెలుగు) – język z grupy południowowschodniej , (według Ethnologue grupy centralno-południowej ) rodziny języków drawidyjskich. Jest największym językiem pod względem liczby posługujących się nim pośród języków drawidyjskich. Posługuje się nim około 70 mln osób, mieszkańców indyjskiego stanu Andhra Pradesh, gdzie posiada status języka urzędowego. W języku tym powstają też filmy powiązane z Tollywood.

  Pod względem powierzchni największe z indyjskich stanów dorównują krajom europejskim (np. największy ze stanów, Radżastan jest większy od Polski). Najmniejsze stany nie przekraczają zaś kilku tysięcy km² powierzchni.

  Terytoria (ang. territory, hindi केन्द्रीय सरकार – kendrija sarkar) są mniej zróżnicowane od stanów – pod względem powierzchni nie przekraczają kilku tysięcy km², a pod względem ludności nie przekraczają 1,25 mln osób (wyjątkiem jest Delhi liczące ponad 16 mln mieszkańców).

  W poniższym zestawieniu nazwy jednostek administracyjnych podano w wersji polskiej (jeżeli istnieje polski egzonim), wersji angielskiej (ang.), wersji hindi (w zapisie oryginalnym, w polskiej transkrypcji – trb. i w transliteracji – trl.) oraz w językach stanowych. W podobny sposób podano nazwy stolic.

  Gandhinagar (hindi गाँधीनगर, trb.: Gandhinagar, trl.: Gādhīnagar; gudźarati ગાંધીનગર; ang. Gandhinagar) – miasto w Indiach, stolica stanu Gujarat. Jest jedną z czterech, obok Nowego Delhi, Bhubaneswaru i Czandigarhu, zaprojektowanych od podstaw indyjskich stolic. Miasto położone jest na przedmieściach Ahmadabadu, nad rzeką Sabarmati, na wysokości ok. 80 m n.p.m. i zajmuje obszar 205 km². Zamieszkane jest przez 196 000 osób (dane ze spisu powszechnego w 2001).Dystrykty (ang. district, hindi ज़िला , trb. zila) - jednostki administracyjne II rzędu w Indiach. Obecnie w kraju jest 626 dystryktów - w poszczególnych stanach znajduje się ich od 2 (stan Goa) do 70 (stan Uttar Pradesh), a w terytoriach od jednego do 9.

  Stany[ | edytuj kod]

  1. Andhra Pradesh
   India Seemandhra locator map.svg
  2. nazwa polska: brak
  3. nazwa angielska: Andhra Pradesh
  4. nazwa hindi: आंध्र प्रदेश (trb.: Andhra Pradeś, trl.: Āṁdhra Pradeś)
  5. nazwa telugu: ఆంధ్ర ప్రదేశ్
  6. nazwa urdu: آندھرا پردیش
  7. stolica: tymczasowo (przez 10 lat od czerwca 2014) Hajdarabad (pol.), Hyderabad (ang.), हैदराबाद (hindi – trb.: Hajdarabad, trl.: Haidarābād), హైదరాబాదు (telugu), حیدر آباد (urdu)
  8. liczba dystryktów: 13
  9. ludność: 49 378 776 (2011) (po odjęciu liczby mieszkańców stanu Telangana)
  10. obszar: 161 974 km² (po odjęciu powierzchni stanu Telangana)
  11. Arunachal Pradesh
   Arunachal Pradesh in India.png
  12. nazwa polska: brak
  13. nazwa angielska: Arunachal Pradesh
  14. nazwa hindi: अरुणाचल प्रदेश (trb.: Arunaćal Pradeś, trl.: Aruṇācal Pradeś)
  15. stolica: Itanagar (ang.), ईटानगर (hindi – trb.: Itanagar, trl.: Īṭānagar) – brak nazwy polskiej
  16. liczba dystryktów: 16
  17. ludność: 1 382 611 (2011)
  18. obszar: 83 578 km²
  19. Asam
   India Assam locator map.svg
  20. nazwa polska: Asam
  21. nazwa angielska: Assam
  22. nazwa hindi: असम (trb.: Asam, trl.: Asam)
  23. nazwa assamska: অসম (trb.: Asam, trl.: Osam)
  24. stolica: Dispur (ang.), दिसपुर (hindi – trb.: Dispur, trl.: Dispur), দিসপুর (assamski) – brak nazwy polskiej
  25. liczba dystryktów: 27
  26. ludność: 31 169 272 (2011)
  27. obszar: 78 523 km²
  28. Bengal Zachodni
   West Bengal in India.png
  29. nazwa polska: Bengal Zachodni
  30. nazwa angielska: West Bengal
  31. nazwa hindi: पश्चिम बंगाल (trb.: Paśćim Bangal, trl.: Paścim Baṁgāl)
  32. nazwa bengalska: পশ্চিম বঙ্গ (trb.: Paśćim Bongo, trl.: Paścim Baṅga)
  33. stolica: Kolkata (Kalkuta) (pol.), Kolkata (ang.), कोलकाता (hindi – trb.: Kolkata, trl.: Kolkātā), কলকাতা (bengalski)
  34. liczba dystryktów: 19
  35. ludność: 91 347 736 (2011)
  36. obszar: 87 853 km²
  37. Bihar
   Bihar in India.png
  38. nazwa polska: Bihar
  39. nazwa angielska: Bihar
  40. nazwa hindi: बिहार (trb.: Bihar, trl.: Bihār)
  41. stolica: Patna (ang.), पटना (hindi – trb.: Patna, trl.: Paṭnā) – brak nazwy polskiej
  42. liczba dystryktów: 38
  43. ludność: 103 804 637 (2011)
  44. obszar: 99 199 km²
  45. Chhattisgarh
   Chhattisgarh in India.png
  46. nazwa polska: brak
  47. nazwa angielska: Chhattisgarh
  48. nazwa hindi: छत्तीसगढ़ (trb.: Ćhattisgarh, trl.: Chattīsgaṛh)
  49. stolica: Raipur (ang.), रायपुर (hindi – trb.: Rajpur, trl.: Rāypur) – brak nazwy polskiej
  50. liczba dystryktów: 18
  51. ludność: 25 540 196 (2011)
  52. obszar: 146 361 km²
  53. Goa
   Goa in India.png
  54. nazwa polska: Goa
  55. nazwa angielska: Goa
  56. nazwa hindi: गोवा (trb.: Gowa, trl.: Govā)
  57. nazwa konkani: गोंय (trb.: Gonja, trl.: Goṁya)
  58. stolica: Panaji (ang.), पणजी (hindi – trb.: Panadźi, trl.: Paṇajī), पणजी (konkani) – brak nazwy polskiej
  59. liczba dystryktów: 2
  60. ludność: 1 457 723 (2011)
  61. obszar: 3702 km²
  62. Gudźarat
   Gujarat in India.png
  63. nazwa polska: Gudźarat
  64. nazwa angielska: Gujarat
  65. nazwa hindi: गुजरात (trb.: Gudźarat, trl.: Gujarāt)
  66. nazwa gudźarati: ગુજરાત (trb.: Gudźarat, trl.: Gujarāt)
  67. stolica: Gandhinagar (ang.), गांधीनगर (hindi – trb.: Gandhinagar, trl.: Gāṃdhīnagar), ગાંધીનગર (gudźarati) – brak nazwy polskiej
  68. liczba dystryktów: 26
  69. ludność: 60 383 628 (2011)
  70. obszar: 195 984 km²
  71. Haryana
   Haryana in India.png
  72. nazwa polska: brak
  73. nazwa angielska: Haryana
  74. nazwa hindi: हरियाणा (trb.: Harijana, trl.: Hariyāṇā)
  75. stolica: Czandigarh (pol.); Chandigarh (ang.), चंडीगढ़ (hindi – trb.: Ćandigarh, trl.: Caṁḍīgaṛh)
  76. liczba dystryktów: 21
  77. ludność: 25 353 081 (2011)
  78. obszar: 44 222 km²
  79. Himachal Pradesh
   Himachal Pradesh in India.png
  80. nazwa polska: brak
  81. nazwa angielska: Himachal Pradesh
  82. nazwa hindi: हिमाचल प्रदेश (trb.: Himaćal Pradeś, trl.: Himācal Pradeś)
  83. stolica: Shimla (ang.), शिमला (hindi – trb.: Śimla, trl.: Śimlā) – brak nazwy polskiej
  84. liczba dystryktów: 12
  85. ludność: 6 856 509 (2011)
  86. obszar: 55 673 km²
  87. Jharkhand
   Jharkhand in India.png
  88. nazwa polska: brak
  89. nazwa angielska: Jharkhand
  90. nazwa hindi: झारखंड (trb.: Dźharkhand, trl.: Jhāṛkhaṁḍ)
  91. stolica: Ranchi (ang.), रांची (hindi – trb.: Rańći, trl.: Rāṁcī) – brak nazwy polskiej
  92. liczba dystryktów: 24
  93. ludność: 31 169 272 (2011)
  94. obszar: 74 677 km²
  95. Karnataka
   Karnataka in India.png
  96. nazwa polska: Karnataka
  97. nazwa angielska: Karnataka
  98. nazwa hindi: कर्नाटक (trb.: Karnataka, trl.: Karṇāṭaka)
  99. nazwa kannada: ಕರ್ನಾಟಕ (trb.: Karnataka, trl.: Karṇāṭaka)
  100. stolica: Bangalore (ang.), बंगलूर (hindi – trb.: Bangalur, trl.: Baṁgalūr), ಬೆಂಗಳೂರು (kannada) – brak nazwy polskiej
  101. liczba dystryktów: 30
  102. ludność: 61 130 704 (2011)
  103. obszar: 191 773 km²
  104. Kerala
   Kerala in India.png
  105. nazwa polska: Kerala
  106. nazwa angielska: Kerala
  107. nazwa hindi: केरल (trb.: Kerala, trl.: Kerala)
  108. nazwa malajalam: കേരളം (trb.: Keralam, trl.: Kēraḷaṁ)
  109. stolica: Thiruvananthapuram (ang.), तिरुवनंतपुरम (hindi – trb.: Tiruwanantapuram, trl.: Tiruvanaṁtapuram), തിരുവനന്തപുരം (malajalam) – brak nazwy polskiej
  110. liczba dystryktów: 14
  111. ludność: 33 387 677 (2011)
  112. obszar: 38 864 km²
  113. Madhya Pradesh
   Madhya Pradesh in India.png
  114. nazwa polska: brak
  115. nazwa angielska: Madhya Pradesh
  116. nazwa hindi: मध्य प्रदेश (trb.: Madhja Pradeś, trl.: Madhya Pradeś)
  117. stolica: Bhopal (ang.), भोपाल (hindi – trb.: Bhopal, trl.: Bhopāl) – brak nazwy polskiej
  118. liczba dystryktów: 50
  119. ludność: 72 597 565 (2011)
  120. obszar: 296 480 km²
  121. Maharasztra
   Maharashtra in India.png
  122. nazwa polska: Maharasztra
  123. nazwa angielska: Maharashtra
  124. nazwa hindi: महाराष्ट्र (trb.: Maharasztra, trl.: Mahārāṣṭra)
  125. nazwa marathi: महाराष्ट्र (trb.: Maharasztra, trl.: Mahārāṣṭra)
  126. stolica: Mumbaj (Bombaj) (pol.), Mumbai (ang.), मुंबई (hindi – trb.: Mumbaj, trl.: Muṁbaī), मुंबई (marathi)
  127. liczba dystryktów: 35
  128. ludność: 112 372 972 (2011)
  129. obszar: 307 762 km²
  130. Manipur
   Manipur in India.png
  131. nazwa polska: Manipur
  132. nazwa angielska: Manipur
  133. nazwa hindi: मणिपुर (trb.: Manipur, trl.: Maṇipur)
  134. nazwa manipuri: মনিপুর (trb.: Manipur, trl.: Manipur)
  135. stolica: Imphal (ang.), इम्फाल (hindi – trb.: Imphal, trl.: Iṁphāl), ঈম্ফাল্ (manipuri) – brak nazwy polskiej
  136. liczba dystryktów: 9
  137. ludność: 2 721 756 (2011)
  138. obszar: 22 356 km²
  139. Meghalaya
   Meghalaya in India.png
  140. nazwa polska: brak
  141. nazwa angielska: Meghalaya
  142. nazwa hindi: मेघालय (trb.: Meghalaja, trl.: Meghālaya)
  143. stolica: Shillong (ang.), शिलांग (hindi – trb.: Śilang, trl.: Śilāṁg) – brak nazwy polskiej
  144. liczba dystryktów: 7
  145. ludność: 2 964 007 (2011)
  146. obszar: 22 489 km²
  147. Mizoram
   Mizoram in India.png
  148. nazwa polska: brak
  149. nazwa angielska: Mizoram
  150. nazwa hindi: मिज़ोरम (trb.: Mizoram, trl.: Mizorām)
  151. stolica: Aizawl (ang.), आइज़ोल (hindi – trb.: Aizol, trl.: Āizol) – brak nazwy polskiej
  152. liczba dystryktów: 8
  153. ludność: 1 091 014 (2011)
  154. obszar: 21 087 km²
  155. Nagaland
   Nagaland in India.png
  156. nazwa polska: Nagaland
  157. nazwa angielska: Nagaland
  158. nazwa hindi: नागालैंड (trb.: Nagalaind, trl.: Nāgālaiṁḍ)
  159. stolica: Kohima (ang.), कोहिमा (hindi – trb.: Kohima, trl.: Kohīmā) – brak nazwy polskiej
  160. liczba dystryktów: 11
  161. ludność: 1 980 602 (2011)
  162. obszar: 16 527 km²
  163. Orisa
   Odisha in India.png
  164. nazwa polska: Orisa
  165. nazwa angielska: Odisha (do 2011 Orissa)
  166. nazwa hindi: ओड़िशा (trb.: Oriśa, trl.: Oṛīśā)
  167. nazwa orija: ଓଡ଼ିଶା (trb.: Oriśa, trl.: Oṛīśā)
  168. stolica: Bhubaneswar (ang.), भुवनेश्वर (hindi – trb.: Bhubaneśwar, trl.: Bhuvaneśvar), ଭୁବନେଶ୍ବର (orija) – brak nazwy polskiej
  169. liczba dystryktów: 30
  170. ludność: 41 947 358 (2011)
  171. obszar: 155 782 km²
  172. Pendżab
   Punjab in India.png
  173. nazwa polska: Pendżab
  174. nazwa angielska: Punjab
  175. nazwa hindi: पंजाब (trb.: Pańdźab, trl.: Paṁjāb)
  176. nazwa pendżabska: ਪੰਜਾਬ (trb.: Pańdźab, trl.: Paṁjāb)
  177. stolica: Czandigarh (pol.); Chandigarh (ang.), चंडीगढ़ (hindi – trb.: Ćandigarh, trl.: Caṁḍīgaṛh), ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ (pendżabski)
  178. liczba dystryktów: 20
  179. ludność: 27 704 236 (2011)
  180. obszar: 50 362 km²
  181. Radżastan
   Rajasthan in India.png
  182. nazwa polska: Radżastan
  183. nazwa angielska: Rajasthan
  184. nazwa hindi: राजस्थान (trb.: Radźasthan, trl.: Rājasthān)
  185. stolica: Jaipur (ang.), जयपुर (hindi – trb.: Dźajpur, trl.: Jaypur) – brak nazwy polskiej
  186. liczba dystryktów: 33
  187. ludność: 68 621 012 (2011)
  188. obszar: 342 214 km²
  189. Sikkim
   Sikkim in India.png
  190. nazwa polska: brak
  191. nazwa angielska: Sikkim
  192. nazwa hindi: सिक्किम (trb.: Sikkim, trl.: Sikkim)
  193. nazwa nepalska: सिक्किम (trb.: Sikkim, trl.: Sikkim)
  194. stolica: Gangtok (ang.), गंगटोक (hindi – trb.: Gangtok, trl.: Gāṁgtok), गान्तोक (nepalski) – brak nazwy polskiej
  195. liczba dystryktów: 4
  196. ludność: 607 688 (2011)
  197. obszar: 7299 km²
  198. Tamilnadu
   Tamil Nadu in India.png
  199. nazwa polska: Tamilnadu
  200. nazwa angielska: Tamil Nadu
  201. nazwa hindi: तमिलनाड (trb.: Tamilnad, trl.: Tamilnād)
  202. nazwa tamilska: தமிழ் நாடு
  203. stolica: Ćennaj (Madras) (pol.), Chennai (ang.), चेन्नई (hindi – trb.: Ćennaj, trl.: Cennai), சென்னை (tamilski)
  204. liczba dystryktów: 32
  205. ludność: 72 138 958 (2011)
  206. obszar: 130 069 km²
  207. Telangana
   India Telangana locator map.svg
  208. nazwa polska: brak
  209. nazwa angielska: Telangana
  210. nazwa telugu: తెలంగాణ
  211. nazwa urdu: تلنگانہ
  212. stolica: Hajdarabad (pol.), Hyderabad (ang.), हैदराबाद (hindi – trb.: Hajdarabad, trl.: Haidarābād), హైదరాబాదు (telugu), حیدر آباد (urdu)
  213. liczba dystryktów: 10
  214. ludność: 35 286 757 (2011)
  215. obszar: 114 840 km²
  216. Tripura
   Tripura in India.png
  217. nazwa polska: Tripura
  218. nazwa angielska: Tripura
  219. nazwa hindi: त्रिपुरा (trb.: Tripura, trl.: Tripurā)
  220. nazwa bengalska: ত্রিপুরা (trb.: Tripura, trl.: Tripurā)
  221. stolica: Agartala (ang.), अगरतला (hindi – trb.: Agartala, trl.: Agartalā), আগরতলা (bengalski) – brak nazwy polskiej
  222. liczba dystryktów: 4
  223. ludność: 3 671 032 (2011)
  224. obszar: 10 477 km²
  225. Uttarakhand
   Uttarakhand in India.png
  226. nazwa polska: brak
  227. nazwa angielska: Uttarakhand (do 2007 Uttaranchal)
  228. nazwa hindi: उत्तराखंड (trb.: Uttarakhand, trl.: Uttarākhaṁḍ)
  229. stolica: Dehradun (ang.), देहरादून (hindi – trb.: Dehradun, trl.: Dehrādūn) – brak nazwy polskiej
  230. liczba dystryktów: 13
  231. ludność: 10 116 752 (2011)
  232. obszar: 51 125 km²
  233. Uttar Pradesh
   Uttar Pradesh in India.png
  234. nazwa polska: brak
  235. nazwa angielska: Uttar Pradesh
  236. nazwa hindi: उत्तर प्रदेश (trb.: Uttar Pradeś, trl.: Uttar Pradeś)
  237. stolica: Lucknow (ang.), लखनऊ (hindi – trb.: Lakhnau, trl.: Lakhnaū) – brak nazwy polskiej
  238. liczba dystryktów: 71
  239. ludność: 199 581 477 (2011)
  240. obszar: 243 288 km²

  | edytuj kod]

  1. Andamany i Nikobary
   Andaman and Nicobar Islands in India.png
  2. nazwa polska: Andamany i Nikobary
  3. nazwa angielska: Andaman and Nicobar Islands
  4. nazwa hindi: अंडमान और निकोबार द्वीपसमूह (trb.: Andaman aur Nikobar Dwip-samuh, trl.: Aṁḍamān aur Nikobār Dvīp-samūh)
  5. stolica: Port Blair (pol.), Port Blair (ang.), पोर्ट ब्लेयर (hindi – trb.: Port Blejar, trl.: Porṭ Bleyar)
  6. liczba dystryktów: 3
  7. ludność: 379 944 (2011)
  8. obszar: 8293 km²
  9. Czandigarh
   Chandigarh in India.png
  10. nazwa polska: Czandigarh
  11. nazwa angielska: Chandigarh
  12. nazwa hindi: चंडीगढ़ (trb.: Ćandigarh, trl.: Caṁḍīgaṛh)
  13. nazwa pendżabska: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ (trb.: Ćandigarh, trl.: Caṁḍīgaṛh)
  14. stolica: Czandigarh (pol.); Chandigarh (ang.), चंडीगढ़ (hindi – trb.: Ćandigarh, trl.: Caṁḍīgaṛh), ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ (pendżabski)
  15. liczba dystryktów: 1
  16. ludność: 1 054 686 (2011)
  17. obszar: 114 km²
  18. Dadra i Nagarhaweli
   Dadra and Nagar Haveli in India.png
  19. nazwa polska: Dadra i Nagarhaweli
  20. nazwa angielska: Dadra and Nagar Haveli
  21. nazwa hindi: दादर और नगर हवेली (trb.: Dadra aur Nagar Haweli, trl.: Dādrā aur Nagar Havelī)
  22. nazwa gudźarati: દાદરા અને નગર હવેલી (trb.: Dadra ane Nagar Haweli, trl.: Dādrā ane Nagar Havelī)
  23. stolica: Silvassa (ang.), सिलवासा (hindi – trb.: Silwasa, trl.: Silvāsā), સિલવાસા (gudźarati) – brak nazwy polskiej
  24. liczba dystryktów: 1
  25. ludność: 342 853 (2011)
  26. obszar: 491 km²
  27. Daman i Diu
   Daman and Diu in India.png
  28. nazwa polska: Daman i Diu
  29. nazwa angielska: Daman and Diu
  30. nazwa hindi: दमन और दीव (trb.: Daman aur Diw, trl.: Damaṇ aur Dīv)
  31. nazwa gudźarati: દમણ અને દીવ (trb.: Daman ane Diw, trl.: Damaṇ ane Dīv)
  32. stolica: Daman (ang.), दमन (hindi – trb.: Daman, trl.: Daman), દમણ (gudźarati) – brak nazwy polskiej
  33. liczba dystryktów: 2
  34. ludność: 242 911 (2011)
  35. obszar: 110 km²
  36. Dżammu i Kaszmir
  37. nazwa polska: Dżammu i Kaszmir
  38. nazwa angielska: Jammu and Kashmir
  39. nazwa hindi: जम्मू और कश्मीर (trb.: Dźammu aur Kaśmir, trl.: Jammū aur Kaśmīr)
  40. nazwa kaszmirska: جۄم تٕ کٔشېر
  41. nazwa urdu: جموں و کشمیر (trb.: Dźammun wa Kaśmir, trl.:Jammū va Kaśmīr)
  42. stolica: Śrinagar (pol.), Srinagar (ang.), श्रीनगर (hindi – trb.: Śrinagar, trl.: Śrīnagar), سِرېنَگَر (kaszmirski), سرینگر (urdu); Dżammu (pol.), Jammu (ang.), जम्मू (hindi – trb.: Dźammu, trl.: Jammū), جۄم (kaszmirski), جموں (urdu) – stan posiada dwie stolice
  43. liczba dystryktów: 20
  44. ludność: 12 548 433 (2011)
  45. obszar: 42 241 km²
  46. Ladakh
  47. nazwa polska: Ladakh
  48. nazwa angielska: Ladakh
  49. nazwa hindi: लद्दाख़
  50. nazwa ladakhi: ལ་དྭགས་ (Wylie: la-dwags)
  51. stolica: Leh (ang.), लेह (hindi – trb.: Leh)– Leh
  52. liczba dystryktów: 2
  53. ludność: 274 289 (2011)
  54. obszar: 59 146 km² (ok. 38 000 zajmuje Aksai Chin)
  55. Lakszadiwy
   Lakshadweep in India.png
  56. nazwa polska: Lakszadiwy
  57. nazwa angielska: Lakshadweep
  58. nazwa hindi: लक्षद्वीप (trb.: Lakszadwip, trl.: Lakṣadvīp)
  59. nazwa malajalam: ലക്ഷദ്വീപ്
  60. stolica: Kavaratti (ang.), कवरत्ती (hindi – trb.: Kawaratti, trl.: Kavāratti), കവരത്തി (malajalam) – brak nazwy polskiej
  61. liczba dystryktów: 1
  62. ludność: 64 429 (2011)
  63. obszar: 32 km²
  64. Puducherry
   Puducherry in India.png
  65. nazwa polska: brak
  66. nazwa angielska: Puducherry (do 2006 Pondicherry)
  67. nazwa hindi: पुडुचेरी (trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri)
  68. nazwa tamilska: புதுச்சேரி
  69. nazwa francuska: Pondichéry
  70. stolica: Puducherry (ang.), पुडुचेरी (hindi – trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri), புதுச்சேரி (tamilski), Pondichéry (francuski) – brak nazwy polskiej
  71. liczba dystryktów: 4
  72. ludność: 1 244 464 (2011)
  73. obszar: 492 km²

  Narodowe terytorium stołeczne[ | edytuj kod]

  1. Delhi
   Delhi in India.png
  2. nazwa polska: Delhi, Terytorium Stołeczne Delhi
  3. nazwa angielska: Delhi, National Capital Territory of Delhi
  4. nazwa hindi: दिल्ली, राष्ट्रीय राजधानी क्षेत्र दिल्ली (trb.: Dilli, trl.: Dillī; trb. Rasztrij Radźdhani Kszetr Dilli, trl. Rāṣṭrīy Rājadhānī Kṣetr Dillī)
  5. nazwa pendżabska: ਦਿੱਲੀ (trb.: Dilli, trl.: Dillī)
  6. nazwa urdu: دہلی (trb.: Dilli, trl.: Dillī)
  7. stolica: Delhi (pol.); Delhi (ang.), दिल्ली (hindi – trb.: Dilli, trl.: Dillī), ਦਿੱਲੀ (pendżabski – trb.: Dilli, trl.: Dillī), دہلی (urdu – trb.: Dilli, trl.: Dillī)
  8. liczba dystryktów: 9
  9. ludność: 16 753 235 (2011)
  10. obszar: 1485 km²


  (Zapoznaj się również z: Narodowy Region Stołeczny Delhi)

  Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.Andamany i Nikobary (hindi अंडमान और निकोबार द्वीप, trb.: Andaman aur Nikobar Dwip, trl.: Aṁdamān aur Nikobār Dvīp; ang. Andaman and Nicobar Islands) - jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na wyspach leżących we wschodniej części Zatoki Bengalskiej na pograniczu z Morzem Andamańskim. Stolicą terytorium, a zarazem największym miastem jest Port Blair. Terytorium zostało utworzone 1 listopada 1956 roku. Jego powierzchnia to 8249 km², a zamieszkane jest przez około 0,4 mln osób. W skład terytorium wchodzą dwa archipelagi: Andamany i Nikobary.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Shillong (hindi शिलांग, trb.: Śilang, trl.: Śilāṁg; ang. Shillong) - miasto w północno-wschodnich Indiach, stolica stanu Meghalaya, na płaskowyżu Shillong, u podnóża gór Khasi, na wysokości 1520 metrów. Około 260 tys. mieszkańców.
  Bihar (hindi बिहार, trb.: Bihar, trl.: Bihār; ang. Bihar) – stan w północno-wschodnich Indiach ze stolicą w Patnie. Bihar graniczy na północy z Nepalem. Na zachodzie ze stanem Uttar Pradesh, Jharkhand na południu i z Bengalem Zachodnim na wschodzie. Stan jest położony na żyznej równinie Gangesu. Jest to trzeci pod względem liczby ludności stan indyjski.
  Gangtok (hindi, nepalski गंगटोक, trb.: Gangtok, trl.: Gāṁgtok; ang. Gangtok) – miasto w północnych Indiach, w Himalajach (na wysokości 1700 m n.p.m.). Jest stolicą stanu Sikkim.
  Monarcha – osoba będąca głową państwa w monarchii. Tytuł monarchy zazwyczaj jest dziedziczny (z wyjątkiem niektórych państw, np. Państwo Kościelne, Polska z XVI-XVIII w.) i dożywotni.
  Śrinagar (hindi श्रीनगर, trb.: Śrinagar, trl.: Śrīnagar; urdu: سرینگر; kaszmirski: سِرېنَگَر; ang. Srinagar) – miasto w Indiach, położone nad jeziorem Dal. Letnia stolica stanu Dżammu i Kaszmir. W 2011 Śrinagar zamieszkiwało 1,2 miliona mieszkańców.
  Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.
  Dehradun (hindi देहरादून, trb.: Dehradun, trl.: Dehrādūn; ang. Dehradun; dawniej jako Dehra Doon) - miasto w Indiach, stolica stanu Uttarakhand. Miasto położone jest w dolinie Doon pomiędzy Himalajami, a pasmem Siwalik, 230 km na północ od stolicy Indii Nowego Delhi, na wysokości ok. 450 m n.p.m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.093 sek.