• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stalowa Wola Rozwadów

  Przeczytaj także...
  Rozwadów (jid. ראָזוועדאָוו–Rozvedov) – dzielnica w północnej części Stalowej Woli, w latach 1690-1973 samodzielne miasto. Dawniej duży węzeł kolejowy.PKP Energetyka S.A. – publiczny operator energetyczny, powstały dzięki formalnemu wydzieleniu dotychczasowej Dyrekcji Elektroenergetyki Kolejowej przez prywatyzację sieci energetycznych z Polskich Kolei Państwowych. Struktura Właścicielska: Skarb Państwa (w 56,74%), PKP (43,26%).
  Kozioł oporowy - element umieszczony na końcu toru kolejowego, tak aby uniemożliwić wyjechanie z niego. Stosowany tam, gdzie kończy się tor, np. na bocznicach, torach ładowni, czy stacjach czołowych. Zazwyczaj są to dwie szyny, zagięte na kształt kozich rogów. Obydwa końce mają często zamontowaną deskę na wysokości zderzaków, aby złagodzić ewentualne uderzenie. Kozioł oporowy może również być wykonany w postaci betonowego bloku, nasypu ziemnego, lub zderzaków hydraulicznych.

  Stalowa Wola Rozwadówstacja kolejowa w Stalowej Woli, w dzielnicy Rozwadów, w województwie podkarpackim, w Polsce. Jest ważnym węzłem kolejowym i największą oraz odprawiającą największą liczbę pasażerów stacją w mieście. Na terenie stacji, oprócz budynku stacyjnego i peronów, mieszczą się dwie lokomotywownie (obie nieczynne), cztery nastawnie o oznaczeniu "Ro", z których trzy są czynne, nieużywany skład węgla, budynek PKP Energetyka oraz zespół bocznic (w tym jedna odchodząca do Huty Stalowa Wola). W Rozwadowie istnieje 5 torów pasażerskich. Dodatkowo od strony Stalowej Woli Południe znajduje się jeszcze jeden tor pasażerski, oznaczony jako 1a, zakończony kozłem oporowym. Bezpośrednio na północ od stacji znajduje się stacja towarowa Stalowa Wola Rozwadów Towarowa. Na wylocie w kierunku Lipy/Kraśnika wzdłuż torów stoją niewykorzystane słupy trakcyjne.

  Huta Stalowa Wola – zakład przemysłu przetwórczego powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na północny zachód od miasta Nisko, w okolicach wsi Pławo – obecnie Stalowa Wola.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Na stacji kończy się jednotorowy i niezelektryfikowany odcinek linii Lublin-Przeworsk. Dalej linia jest zelektryfikowana i dwutorowa aż do stacji Grodzisko Dolne, skąd do Przeworska pociągi ponownie poruszają się jednym torem na odcinku 13 km.

  Galeria[]

 • Widok z peronu 1. w kierunku Stalowej Woli Południe

  Stalowa Wola – przystanek kolejowy w Stalowej Woli, w województwie podkarpackim, w Polsce. Do niedawna zatrzymywały się tutaj pociągi TLK, dzisiaj już tylko pociągi REGIO. Na terenie przystanku znajduje się zamknięty budynek stacyjny, będący z złym stanie, w którym do 2012 roku znajdowały się czynne kasy biletowe.Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
 • Widok z peronu 2. w kierunku Kraśnika i Rozwadowa Towarowego

 • Zobacz też[]

 • Stalowa Wola Centrum
 • Stalowa Wola Południe
 • Stalowa Wola (przystanek kolejowy)
 • Przypisy

  1. Anna Tomczyk: UWAGA! Zamknięte kasy PKP w Stalowej Woli (pol.). stalowka.net, 2012-06-06. [dostęp 2012-06-10].

  Bibliografia[]

 • Zdzisław Surowaniec: Kolej w Rozwadowie ma już 125 lat. W niedzielę obchodzono jubileusz pierwszego wjazdu pociągu na stację (pol.). echodnia.eu, 2012-11-25. [dostęp 2012-11-25].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Stalowa Wola Rozwadów w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Stalowa Wola Rozwadów w Atlasie Kolejowym Polski – atlaskolejowy.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Węzeł kolejowy – zespół posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych znajdujących się na stacji węzłowej lub w jej rejonie.Nastawnia – posterunek techniczny nastawczy mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania ruchem kolejowym, wyposażony w urządzenia nastawcze, blokowe i łączności - z którego ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały (za pomocą semaforów, tarcz manewrowych i innych sygnalizatorów). Jej pracą kieruje dyżurny ruchu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Stalowa Wola – miasto i gmina, w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, położone w Kotlinie Sandomierskiej, w widłach rzek: Wisły i Sanu. W latach 1945-1975 miasto administracyjnie należało do województwa rzeszowskiego, a w latach 1975-1998 do województwa tarnobrzeskiego.
  Stalowa Wola Południe – stacja kolejowa w Stalowej Woli, w województwie podkarpackim, w Polsce. Jest to stacja węzłowa - spotykają się tutaj linia kolejowa nr 68 Lublin - Przeworsk oraz linia kolejowa nr 66 ze Zwierzyńca. Na stacji znajduje się 5 torów głównych oraz 2 boczne, służące najczęściej do przyjmowania składów z węglem oraz zmiany czoła lokomotywy, gdyż tutaj swój początek bierze także intensywnie wykorzystywana bocznica do Elektrowni Stalowa Wola. Budynek stacyjny został zaadaptowany jako posterunek rewidentów wagonów. Stacja posiada 2 nastawnie - dysponującą "Sp" od strony Rozwadowa oraz wykonawczą "Sp1" od strony Niska oraz semafory świetlne. Niegdyś zatrzymywały się tutaj pociągi TLK, obecnie tylko pociągi REGIO.
  Stalowa Wola Centrum – przystanek osobowy położony w centrum Stalowej Woli, w województwie podkarpackim, w Polsce. Powstał w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ruch pasażerski w na tym obszarze miasta, a także ze względu na dużą odległość od stacji w Rozwadowie. Za czasów PRL istniały plany budowy w tym miejscu dworca kolejowego, jednak z biegiem lat zostały one porzucone. Na początku obok przystanku istniała mała kasa biletowa, następnie sprzedaż biletów przeniesiono na pobliski dworzec PKS aby w końcu całkowicie zlikwidować sprzedaż biletów kolejowych na terenie całej Stalowej Woli. Obecnie na przystanku zatrzymują się pociągi REGIO oraz Twoje Linie Kolejowe. Przez stację przebiega bocznica do Huty Stalowa Wola. Przystanek posiada jeden peron częściowo zadaszony, nigdy nie posiadał sygnalizacji.
  Grodzisko Dolne – stacja kolejowa we wsi Chałupki Dębniańskie, w gminie Leżajsk, w województwie podkarpackim, w Polsce. Stacja nazwę swoją zawdzięcza bliskością siedziby gminy Grodzisko Dolne.
  Stalowa Wola Rozwadów Towarowa – stacja towarowa w Stalowej Woli, w dzielnicy Rozwadów, w województwie podkarpackim, w Polsce. Znajduje się ok. 1 km na północ od stacji Stalowa Wola Rozwadów. Nigdy nie posiadała peronów. Budynki stacyjne używanie do dnia dzisiejszego, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, przez PKP Cargo oraz PKP PLK. Stacja posiada nastawnię od strony południowej oraz semafory zarówno świetle jak i kształtowe. Na stacji znajdują się także nieczynna i zdewastowana lokomotywownia oraz nieużywana wieża wodna. Na stacji ma swój koniec łącznica Lublina w kierunku Ocic bez zmiany kierunku jazdy na stacji Stalowa Wola Rozwadów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.