• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stairway to Heaven

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Stairway to Heaven” – ballada rockowa brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Utwór wydany został w 1971 roku na czwartym, niezatytułowanym, studyjnym albumie zespołu, nieformalnie nazywanym IV.

  Geneza utworu[]

  Początkowo wydawcy starali się wymusić na zespole wydanie piosenki na singlu i nie mogli zrozumieć, dlaczego zespół nie chce tego zrobić. Jednak po pewnym czasie okazało się, że decyzja zespołu była słuszna. Fani, nie mogąc kupić singla, dla tej piosenki zaczęli kupować płytę długogrającą Led Zeppelin IV.

  Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

  Tekst i nagranie[]

  Słowa piosenki napisał wokalista Led Zeppelin, Robert Plant. Tekst utworu traktuje o dokonywaniu właściwych wyborów w życiu i niekierowaniu się pozorami. Producentem nagrania był gitarzysta zespołu Jimmy Page. Utwór zarejestrowany został w grudniu 1970 roku, chociaż grupa zaczęła go pisać już podczas sesji nagraniowej do trzeciego albumu studyjnego Led Zeppelin III.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Popularność[]

  W latach 70. w Stanach Zjednoczonych była jedną z najczęściej zamawianych piosenek w stacjach radiowych, mimo że nigdy nie została wydana na singlu. Pojawiła się zaledwie na płycie promocyjnej, w Australii na płycie EP oraz na wydawnictwie z okazji jej dwudziestolecia.

  James Patrick Page, OBE (ur. 9 stycznia 1944) – gitarzysta rockowy, współtwórca zespołu Led Zeppelin. W plebiscycie magazynu Rolling Stone zajął 9. miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów w roku 2003, a w roku 2011 został sklasyfikowany na 3. pozycji. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.

  W 2004 utwór został sklasyfikowany na 31. miejscu listy 500 utworów wszech czasów według magazynu Rolling Stone.

  Inne wersje[]

  W roku 2010 Mary J. Blige nagrała cover tej piosenki, który został wydany na reedycji płyty Stronger with Each Tear z 2009 roku.

  Pozycje w zestawieniach[]

 • Zajmuje 31 miejsce na liście 500 utworów wszech czasów według magazynu Rolling Stone.
 • W roku 2009 utwór znalazł się na szczycie zestawienia 100 Greatest Guitar Solos czasopisma Guitar World.
 • W Topie Wszech Czasów Programu III Polskiego Radia siedmiokrotnie znalazł się na szczycie zestawienia (1994, 1995, 1997, 1998, 2007, 2008, 2011).
 • Zobacz też[]

 • Taurus – utwór zespołu Spirit, z 1967 roku, na którym miał się wzorować Page komponując „Schody do nieba”
 • Przypisy

  1. The 40 Greatest Led Zeppelin Songs of All Time (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2014-09-03].
  2. Dave Lewis: Led Zeppelin (The Complete Guide to the Music Of...). Omnibus Pr, 1994. ISBN 0-7119-3528-9. (ang.)
  3. Autor muzyki i tekstu – Philosopher's Wheel (ang.)
  4. Led Zeppelin – Untitled (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-07-30].
  5. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2014-04-17].
  6. John Young: American Idol: On the Scene for 'Idol Gives Back' (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2014-04-16].
  7. 100 Greatest Guitar Solos – Guitar World (ang.)
  8. Led Zeppelin zdobywają szczyt Topu Wszech Czasów!. Polskie Radio, 2012-01-01. [dostęp 2012-01-01].
  9. Polskie Radio Online - Trójka - Lista Przebojów Trójki - Top wszech czasów

  Linki zewnętrzne[]

 • Singiel promocyjny utworu
 • Tekst utworu z polskim tłumaczeniem
 • Rzekomy backmasking - możliwość odsłuchania od przodu i tyłu fragmentu utworu na stronach Albino Blacksheep

 • Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Top Wszech Czasów – lista 100 najlepszych piosenek "wszech czasów", wybieranych przez słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wyniki prezentowane są na antenie rozgłośni co roku w trzech trzygodzinnych audycjach w dniach 31 grudnia, 1 oraz 2 stycznia, a w 2012 roku audycja trwała 11 godzin i była wyemitowana 1 stycznia. W 2013 roku audycja trwała 12 godzin i była wyemitowana 1 stycznia. W 2014 roku audycja będzie trwała 12 godzin (9-21) i zostanie wyemitowana 1 stycznia. Od kilku lat prowadzącymi są Piotr Metz, Piotr Baron i Piotr Stelmach tworzący tzw. "Radio Piotrków". Przez pierwsze lata istnienia Topu jedynym prowadzącym był Marek Niedźwiecki, który współprowadzi audycję od 2012 roku. Głosować można na 33 utwory. Co roku do zestawu do głosowania dodawane są różne utwory, zdarzają się też przypadki, że niektóre utwory dodane do zestawu do głosowania zostały przywrócone, ponieważ już wcześniej zostały z niego usunięte. Co roku z zestawu do głosowania usuwane są różne utwory.
  Stronger with Each Tear (czasami pisany jako Stronger withEach Tear) - dziewiąty album amerykańskiej piosenkarki R&B i Soul Mary J. Blige. Płyta ukazała się 21 grudnia 2009 roku.
  Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.