• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stained Class  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Sin After Sin – trzeci album studyjny brytyjskiego zespołu heavymetalowego Judas Priest. Wydany został w kwietniu 1977 roku przez wytwórnię CBS Records.

  Stained Class – czwarty album studyjny brytyjskiego zespołu heavymetalowego Judas Priest. Został wydany 10 lutego 1978 roku przez wytwórnię CBS Records.

  Większość albumu została nagrana jeszcze pod koniec 1977 r., zaledwie około dziesięciu miesięcy po nagraniu debiutu grupy dla wytwórni płytowej CBS Records, Sin After Sin. Na prośbę wytwórni, na przełomie 1977 i 1978 r., zostało dokonane dodatkowe nagranie coveru "Better by You, Better Than Me" oryginalnie nagranego przez zespół Spooky Tooth.

  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Przyszłość - w liniowej koncepcji czasu jest to część linii czasu, która dopiero ma się wydarzyć. Część czasoprzestrzeni, w której zawarte są wszystkie zdarzenia, które jeszcze nie miały miejsca, ale się wydarzą.

  Album osiągnął 27. pozycję na brytyjskim zestawieniu, nieznacznie niższą od 23. pozycji albumu Sin After Sin, a także – jako pierwszy album grupy – został sklasyfikowany wśród czołowych dwustu albumów amerykańskiego zestawienia Billboard 200. Oprócz popularności w Wielkiej Brytanii, płyta zyskała "popularność" w 1990 r. za sprawą procesu sądowego w którym Judas Priest zostało oskarżone o zawarcie na płycie wstecznych i podświadomych przesłań, które przyczyniły się do śmierci dwóch fanów zespołu.

  Al Di Meola (ur. 22 lipca 1954 w Jersey City w stanie New Jersey, USA) – amerykański gitarzysta jazzowy. Współpracował m.in. z: gitarzystą flamenco Paco de Lucią, gitarzystą jazzowym Johnem McLaughlinem, polską orkiestrą Amadeus z Poznania, basistą Stanleyem Clarkiem, skrzypkiem Jean-Luc Pontym, pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem.Tygers of Pan Tang - brytyjska grupa heavymetalowa założona przez gitarzystę Robba Weira w 1978. Jeden z przedstawicieli nurtu NWOBHM. Z wieloma zmianami składu grupa gra do dziś, nie osiągając jednak takich sukcesów jak w latach 80.

  Stained Class jest określany przez krytyków metalowym arcydziełem, który ustanowił podstawę dla przyszłych, dominujących w drugiej połowie lat 80., stylów muzyki metalowej – thrashu i speed metalu. Album ustabilizował również pozycję zespołu jako prawdopodobnie najbardziej oryginalnego i muzykalnego zespołu metalowego swoich czasów.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Spis treści

 • 1 Historia albumu
 • 1.1 Październik 1977: Nagrywanie
 • 1.2 Luty 1978: Wydanie
 • 2 Tematyka
 • 3 Okładka
 • 4 Single
 • 5 Lista utworów
 • 5.1 Oryginalne wydanie
 • 5.2 Zremasterowana edycja (2001 -)
 • 6 Twórcy
 • 6.1 Wykonawcy
 • 6.2 Produkcja
 • 6.3 Inne
 • 7 Bibliografia
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia albumu[]

  Październik 1977: Nagrywanie[]

  Na drugim z rzędu albumie dla CBS Records, wytwórnia wybrała dla Judas Priest producenta Dennisa MacKaya. Przed nagraniem Stained Class, MacKay był głównie znany z jego pracy z wykonawcami jazzowymi, m.in. z Alem Di Meolą, Stanleyem Clarkiem, i Johnem McLaughlinem. Jako asystent producenta bądź inżynier dźwięku ma on na koncie również współpracę z m.in. Davidem Bowiem i Jeffem Beckiem oraz zespołami Supertramp i Return to Forever. Po współpracy z Judas Priest był producentem lub inżynierem albumów Jacka Bruce'a, Pata Traversa, Gary'ego Moore'a, Allana Holdswortha, zespołu Tygers of Pan Tang, Whitney Houston, i wielu innych.

  Gary Moore (ur. 4 kwietnia 1952 w Belfaście, zm. 6 lutego 2011 w Esteponie) – irlandzki gitarzysta rockowy i bluesowy, wokalista i kompozytor.Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.

  Nagrywając w studiach nagraniowych Chipping Norton Studios w Londynie w czasie jesieni 1977 roku, MacKay wraz z zespołem próbował stworzyć utwory bardziej bezpośrednie w swoim zamierzeniu:

  Gdy sesja nagraniowa została zakończona i album był bliski ukończenia, CBS Records wystąpiło do zarządu grupy z prośbą o nagranie coveru, który mógłby zostać wydany jako singel. Dennis MacKay nie był już dłużej dostępny, więc inny producent został wybrany, by nagrać singel w londyńskich studiach Utopia Studios zimą na przełomie 1977 i 1978 r. Do nagrania singla, Judas Priest wybrało przerobienie utworu zespołu Spooky Tooth, "Better by You, Better Than Me:"

  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Jack Bruce, właśc. John Simon Bruce (ur. 14 maja 1943 w Bishopsbriggs) – brytyjski kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream. Uczestniczył także w nagraniach płyt m.in. Johna Mayalla, Lou Reeda, Franka Zappy, Charliego Wattsa z The Rolling Stones i Billa Warda z Black Sabbath.

  Guthrie jest najlepiej znany z jego pracy z zespołem Pink Floyd dzięki której wygrał poszczególne nagrody za produkcję nowszych i odrestaurowanie niektórych wcześniejszych albumów grupy. Oprócz tego był m.in. producentem płyty zespołu Queensrÿche, The Warning.

  Luty 1978: Wydanie[]

  Stained Class wydany został 10 lutego 1978 i osiągnął podobny sukces na brytyjskim zestawieniu jak pierwsze wydawnictwo dla CBS Records, Sin After Sin (23. pozycja), ale w Stanach Zjednoczonych album nie osiągnął już większego sukcesu ledwie dostając się wśród czołowych dwustu albumów krajowego zestawienia. Judas Priest odwiedziło USA jedynie kilka miesięcy wcześniej, latem 1977 r., i fani nie poznali jeszcze w pełni "innej" muzyki zespołu:

  Genitalia – nieścisły termin biologiczny odnoszący się do męskich lub żeńskich narządów płciowych i związanych z nimi struktur anatomicznych.Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu) – polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych.

  Chociaż płyta słynie głównie z procesu sądowego w jakim brało udział Judas Priest w 1990 r., to sam album jest określany metalowym arcydziełem, którym zespół ustabilizował swoją pozycję jako prawdopodobnie najbardziej oryginalny i muzykalny zespół metalowy swoich czasów. Jest też uważane, że Stained Class ustanowiło podstawę dla innych stylów muzyki metalowej – thrashu i speed metalu – zdobywających dominację od połowy do końca lat 80.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.

  Dla Roba Halforda sukces dopiero nadchodził. Dzień po wydaniu albumu podzielił się on swoim spostrzeżeniem:

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jeff Beck (ur. 24 czerwca 1944 w Wallington w Anglii) – brytyjski gitarzysta rockowy związany z takimi gatunkami i stylami muzycznymi jak rock psychodeliczny, hard rock, heavy metal, jazz-rock, blues rock.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  James Guthrie (ur. 1954 w Londynie) – angielski producent i muzyk. Znany ze współpracy z Pink Floyd, Judas Priest oraz Toto.
  Wojna (ang. war, fr. guerre, niem. Krieg, hiszp. guerra, łac. bellum) – zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.
  Stanley Clarke (ur. 30 czerwca 1951 r.) – amerykański muzyk jazzowy, którego nowatorski styl gry na kontrabasie i gitarze basowej wywarł szeroki wpływ na muzykę jazzową. Znany również jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów i audycji telewizyjnych.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.