Stagira
Półwysep Chalcydycki albo Chalkidiki (gr. Χαλκιδική, łac. Chalcidice) – półwysep w Grecji, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego, na południowy wschód od miasta Saloniki, historyczna kraina Chalkidyka. Powierzchnia półwyspu wynosi 2945 km².Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
Tracja (gr. Θρᾴκη, Thraki, łac. Thracia, bułg. Тракия, Trakija, tur. Trakya). Historycznie: starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (Struma). Obecnie region geograficzny na pograniczu Bułgarii (Tracja Północna), Grecji (Tracja Zachodnia) i Turcji (Tracja Wschodnia).
Stagira, Stagιra, Stagirus, Stagejra (gr.Στάγειρα) – antyczna Stagejra – starożytne miasto, kolonia, u wybrzeży Tracji, dziś Macedonii, na Półwyspie Chalcydyckim, założona w 655 p.n.e. przez jońskich osadników z Andros. Była członkiem ateńskiego Związku Morskiego. Zajęta przez Kserksesa w 480 p.n.e., następnie dołączyła do Symmachii Delijskiej. Wystąpiła z niej w 424 p.n.e. Dwa lata później bez sukcesów oblegały ją wojska ateńskie pod dowództwem demagoga Kleona, który niedługo potem zginął pod niedalekim Amfipolis. Zburzona przez Filipa II Macedońskiego w 348 p.n.e., następnie odbudowana na życzenie Arystotelesa, który w zamian podjął się wychowania syna Filipa II, Aleksandra Wielkiego. Miejsce urodzenia Arystotelesa, zwanego Stagirytą, i Nikanora, dowódcy floty Aleksandra i zarządcy Indii.
Współcześnie fundamenty murów obronnych Stagiry leżą o ok. 25 km od węzła autostrady Egnatia Odos, za letniskową miejscowością Olympiada i tuż przy drodze na Agion Oros (Athos).
26 maja 2016 poinformowano o identyfikacji w antycznej Stagirze grobu Arystotelesa.
Natomiast współczesna miejscowość o nazwie Stagira (gr. Στάγειρα) położona jest o kilkanaście kilometrów na południowy zachód od starożytnych ruin, w miejscu, gdzie znajdowała się turecka mennica.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990. ISBN 83-01-03529-3.
- e-city.gr Chalkidiki
- Szczegóły z greckich mediów